Když chodí Mikuláš: Zajímavosti a tradice 4.6/5 (5)

Sponzorováno

Když chodí Mikuláš: Zajímavosti a tradiceKaždý rok, 5. prosince, vchází už tradičně do ulic Mikuláš, čert a anděl a přináší s sebou i nadílku. Kde se legenda o Mikuláši vzala a kdo to vlastně byl?

Předvečer svátku sv. Mikuláše, 5. prosince, patří už tradičně mikulášské nadílce. A k ní patří nejen drobné dárky a sladkosti, ale také setkání s tradiční trojicí, kterou je Mikuláš, čert a anděl. Proč vlastně tato tradice vznikla?

Ano, Mikuláš skutečně žil

Svatý Mikuláš byl skutečnou historickou postavou a žil na přelomu 3. a 4. století. Byl oblíbený, skromný, pobožný a chránil nespravedlivě obviněné. Také díky tomu byl zvolen biskupem v Myře. Mikuláš patří k nejuctívanějším postavám v křesťanství a ve východní církvi je po Panně Marii druhým nejuctívanějším svatým vůbec. Je známý také jako patron námořníků, obchodníků, lukostřelců, dětí, lékárníků, právníků, studentů a vězňů.

Mikuláš: Štědrost a starost o druhé

Ke svatému Mikuláši se váže několik legend. A právě ony také osvětlují, proč dodnes chodí tato postava v tradičním doprovodu anděla a čerta. Nejznámější legenda, která dokazuje jeho velkou štědrost, vypráví o zchudlém šlechtici, který poslal své tři dcery do veřejného domu, aby si vydělaly na věno. Mikuláš ale každé hodil sáček se zlaťáky, takže mohly s touto činností skončit a vdát se.

Sponzorováno

Zajímavost

Mikuláš slaví podle našeho kalendáře svátek 6. prosince. Jeho jméno má řecký původ (dovozeno od Nikoláos – vítězství lidu) a u nás se v oblíbenosti jmen, které rodiče dávají čerstvě narozeným synům, drží kolem 220. místa. Další oblíbené varianty jména jsou Mikoláš a Nikolas.

Tradiční legendy

Dvě další legendy pak objasňují původ čerta a anděla v tradiční sváteční trojici. Mikuláš prý pomohl námořníkům, jejichž loď se ocitla v bouři. Ukázal jim zadrhnutá lana, mezi kterými seděl čert. Anděle pak pro něj poslal Bůh, když jej chtěl povolat k sobě. A tak vznikla trojice, která dodnes chodí 5. prosince po bytech i ulicích a obdarovává, ale i straší děti.

Nezneužívejte tradice

Někteří rodiče mikulášské tradice tak trochu zneužívají. Děti, které neposlouchají, čertem straší už dlouho dopředu, a samozřejmě si jej neopomenou pozvat i domů, aby jejich potomkovi udělil výchovnou lekci. Před tím ale odborníci varují – z takového pokusu mohou mít děti pořádné trauma.

Mikuláš u malých dětí? Raději bez čerta.

Není pochyb o tom, že každé dítě je jiné a jinak snáší i přítomnost čerta. Jisté ale je, že malé děti mají bujnou fantazii, a takový zážitek je může pořádně vystrašit. Podle psychologů je nejhorší období mezi 3. a 4. rokem, a potom kolem 7. roku, v první třídě. To děti bývají nejbázlivější. Dítě do sedmi let navíc málokdy chápe, že nejde o reálné postavy, a tak se místo příjemného vystrašení může vyděsit. A tak pokud zvete Mikuláše k malým dětem, raději vynechejte čerta, anebo se domluvte, aby se raději neprojevoval a zůstal v pozadí.

Sponzorováno

A co vy? Jaké zkušenosti s Mikulášem, čertem a andělem máte vy? Budeme rádi za komentáře.

A co si dále přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva