Sponzorováno

Chemie v kosmetice – na jakou si dát pozor? 4.88/5 (8)

Které chemické látky v kosmetice mohou být nebezpečné?

Které chemické látky v kosmetice mohou být nebezpečné?

Kosmetika je jistě i vaším samozřejmým pomocníkem a tak je více než jasné, že na ni nedáte dopustit. Kromě toho, že vám umí pomoci a dokáže prospět vaší kráse, je třeba říci, že vám v některých případech může dokonce i uškodit. Je to dáno hlavně jejím složením. Pokud nepoužíváte výhradně jenom tu nejlepší přírodní kosmetiku, může to znamenat, že do svého těla postupně vpravujete různé chemické látky. Jaké to mohou být a v čem mohou být nebezpečné? Podívejte se společně s námi.

Laurylsulfát sodný

Laurylsulfát sodný – tuto chemickou látku nejčastěji najdete hlavně v šamponech, ale mohou ji obsahovat například také tekutá mýdla, stejně jako sprchové gely, nebo například i zubní pasty, popřípadě ústní vody. Jedná se o látku, která může u jedinců se zvýšenou citlivostí způsobit celou řadu zdravotních problémů. Ty vznikají hlavně z důvodu, že je vstřebávána sliznicemi, což může způsobit hlavně jejich podráždění, které se projeví pálením, stejně jako dýchacími obtížemi. Pokud přijdete do styku s větším množstvím této látky, může se objevit:

 • Kašel
 • Pálení v ústech
 • Dávení a zvracení

Dimethicon

Tuto chemickou látku už velmi často najdete i ve svých krémech. Používá se v nich z jednoho prostého důvodu. Dokáže výrazně zjemnit a také vyhladit pokožku. Je proto součástí hlavně těch kosmetických přípravků, jejichž úkolem je především ochranná funkce. Stejně tak lze tuto látku najít v šamponech a kondicionérech. I zde má svou praktickou funkci, díky které jsou vlasy lesklé a hebké. Pokud se ale podíváme na hlavní negativa, je třeba říci, že nadměrné působení Dimethiconu může vést k ovlivnění lidské plodnosti a ovlivnění jiných hormonálních funkcí.

Ethylenglykol

Pokud používáte oblíbené hydratační krémy, které pomohou dodat vláčnost vaší pleti, jen v nich s velkou pravděpodobností látka, která je označovaná jako ethylenglykol. Ta se však nenachází nutně jenom v daných krémech, jelikož ji často obsahují také vlhčené ubrousky, nebo různé desinfekční gely na ruce. Na její obranu musíme říci, že pokud daný produkt používáte podle návodu, a nedáváte tělu příliš velká dávky, není obvykle s touto látkou problém. V opačném případě se ale mohou objevit různé komplikace, jako je například podráždění kůže, ale i problémy s ledvinami, popřípadě také problémy s játry.

Sponzorováno

Ftaláty

Tyto látky můžeme označit za nejvíce problémové. A to hlavně z důvodu, že se používají třeba i v oblasti plastů, a to jako velmi účinná změkčovadla. Pokud budeme konkrétnější, tak v oblasti kosmetiky je jejich využití v naší zemi zakázáno. Nutno ale říci, že koupit krémy a jinou kosmetiku z jiných zemí u nás obvykle není problém a tak je třeba říci, že mít ji doma můžete i vy. Proto doporučujeme zkontrolovat, zda ftaláty skutečně neobsahuje. Primárně se jedná hlavně o produkty, jako deodoranty, různé parfémy a parfémované vody, laky na nehty, nebo třeba antiperspiranty. Musíme říci i to, jaké problémy mohou lidskému tělu způsobit. Jedná se třeba o:

 • Problémy s kvalitou spermií u mužů
 • Problémy s ledvinami a játry
 • Problémy se srážlivostí krve

Parabeny

I tyto látky mohou být celkem škodlivé, a to hlavně z důvodu, že výrazně ovlivňují hlavně ženské zdraví. Pokud máme být konkrétnější, může být problémem třeba případná rakovina prsu, stejně jako narušení hormonální rovnováhy. Výjimkou nemusí být třeba ani časté alergie, popřípadě i jiné různorodé zdravotní problémy. Kde tyto látky konkrétně najdeme? Hlavně u produktů, které souvisí s pocením. A to jak u klasických deodorantů, které eliminují zápach, tak i u antiperspirantů, jejímž úkolem je pocení hlavně minimalizovat. Zde musíme podotknout, že zvýšený negativní vliv parabenů může způsobovat to, pokud jsou aplikovány na čerstvě oholené podpaží. Tedy ve chvíli, kdy na něm mohou být drobná poranění a látka se tak mnohem jednodušeji dostane přímo do těla.

Pamatujte: Záleží na koncentraci

Jak jsme uvedli, chemie je v různých kosmetických a jiných produktech poměrně velké množství. Nutno říci, že u klasicky vyráběných produktů to obvykle není nic neobvyklého. V souvislosti s tím musíme dodat, že i když zde mohou existovat přímé problémy spojené s vlivem na vaše zdraví, vždy záleží hlavně na koncentrace a také na samotném užívání.

Sponzorováno

Mějte na paměti, že dané kosmetické produkty jsou testovány a tak lze říci, že při běžném užití je jejich vliv na lidské zdraví minimální. Pokud je ale užíváte více, než je zdrávo, nebo máte jiné zdravotní problémy, či vyšší citlivost na konkrétní látky, problémy se skutečně objevit mohou. Proto je dobré vybírat takové, kde konkrétní zmíněné látky nenajdete, nebo se vydat cestou přírodní kosmetiky. Tu není nutné vždy kupovat, jelikož v minulosti jsme vám dali několik zajímavých tipů, jak si kosmetiku vyrobit i doma.

Co více si o kosmetice na webu Rehabilitace.info přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva