Sponzorováno

Zdravotní testy pro domácí použití – co zjistíte z moči? 4.87/5 (15)

Zdravotní testy pro domácí použitíI když se to nezdá, i z moči si můžete udělat mnoho domácích testů. Podívejte se na některé z nich.

Co si můžete otestovat z moči

Test na zánět močových cest

Co vše z moči můžete „vyčíst“?

 • glukózu
 • urobilinogen
 • bilirubin
 • ketolátky
 • Specifickou hmotnost krve
 • PH,
 • Přítomnost bílkovin, dusitanů, leukocytů a kyseliny askorbové.

Postup je jednoduchý a představuje ponoření lakmusového papírku do moči, aby všechny zóny byly omočené alespoň 2 sekundy. Proužek papírku se po vyjmutí z moči dá do vodorovné polohy a po 60 sekundách se test vyhodnocuje porovnáním zbarvení jednotlivých políček na stripe, s barevnou škálou uvedenou na obalu testu. Z výsledků získáte informace o stavu metabolismu uhlohydrátů, o funkci ledvin a jater, o acidobazické rovnováze ao infekci v močovém traktu. V případě, například zjištění zvýšeného výskytu bílých krvinek, což signalizuje možné onemocnění, jako je zánět močových cest.

Cena testu se pohybuje kolem 9,97 – 11,50 EUR. U nás asi do 300 – 400 Kč.

Test na zjištění gravidity – těhotenství

Těhotenské testy se používají již dlouhá léta a jsou poměrně přesné. Nejmodernější těhotenské testy mají jednoduché použití. Některé tyčinkové těhotenské testy se dělají ponořením testovací tyčinky přímo do proudu moči na pár sekund a mohou se dělat kdykoliv během dne. Jsou to testy s vysokou citlivostí, dokonce citlivost je až 99%, pokud se test provede již 4 dny před očekávanou menstruací.

Jiné těhotenské testy, díky vysoké citlivosti, dokážou identifikovat těhotenství již pátý den po oplodnění, kdykoli během 24 hodin. Některé těhotenské testy uvádějí citlivost již od 10minut U / ml. Mohou se dělat už pár dní po pohlavním styku, není třeba čekat na vynechání menstruace.

U některých je však vysoká spolehlivost až po vynechání menstruace, přičemž se dají udělat už v první den vynechání menstruace. Cena testu se pohybuje kolem 2,31 – 14,53 EUR (u nás od 100 – 500kč).

Test na zjištění ovulace

Ovulační test z moči se dělá doma, pokud chcete vědět, kdy je nejlepší čas otěhotnět a kdy máte ovulaci. Nicméně ovulační test je orientační a nezaručuje otěhotnění. Pomůže určit správný čas na oplodnění a zvýší pravděpodobnost otěhotnění. K ovulaci – uvolnění jednoho nebo více vajíček připravených k oplodnění, dochází přibližně na 11 den od začátku menstruace (při 28 denním menstruačním cyklu). Během ovulace narůstá množství luteizačného hormonu (LH). Období testování souvisí s délkou menstruačního cyklu. Dva proužky znamenají, že ovulace by mohla nastat během následujících 24 až 36 hodin. Ovulační test se skládá z pěti identických testovacích kazet, takže si ho můžete udělat opakovaně několik dní po sobě, abyste přesně stanovili čas, kdy je největší pravděpodobnost otěhotnění.

Musíme brát v úvahu, že ovulační testy nejsou zaručenou formou antikoncepce, pokud ho chceme na antikoncepci použít. Otěhotnět totiž můžete, kromě dnů s pozitivním výsledkem testu, i během nechráněného styku, i několik dní před a po ovulaci.

Cena testu se pohybuje kolem 3,57-16,13 EUR. U nás se cena testu pohybuje kolem 300 – 400Kč.

Test na určení pohlaví ještě nenarozeného dítěte

Obsahuje plastový tester a kapátko na vzorek moči. Pokud chcete předběžně zjistit pohlaví dítěte a jste těhotná alespoň 6 týdnů, dejte vzorek první ranní moči do čisté nádobky a nechte 2 – 3 minuty vychladnout na pokojovou teplotu. Kapátkem naberte takové množství moči, jaké se dá na jedno stisknutí nabrat. Vyprázdněte kapátko do otvoru na vašem testu. Chemická reakce se projeví v kontrolním okénku do 15 sekund. Výsledek testu se projeví změnou barvy po chemické reakci, buď na růžovou (holčička) nebo modrou (chlapeček).

Sponzorováno

Cena testu se pohybuje kolem 29 – 32 EUR. U nás asi 500 – 700kč.

Test na menopauzu

Menopauza nastává při hormonálních změnách, v období, kdy u žen přestává menstruační cyklus. Průvodní znaky menopauzy jsou nepříjemné změny nálad v důsledku klesající hladiny estrogenů a současně zvýšenou stimulací hypofýzy k tvorbě hormonu FSH. Ať se jedná o menopauzu, můžete zjistit samy jednoduše a rychle, pomocí domácího testu. Test se provádí ponořením absorpční části testovací kazety do vzorku moči.

Používá se první ranní moč, ve kterém je nejvíce hormonů. Pokud máte stále menstruační cyklus, je vhodné udělat si první test během prvního týdne cyklu, druhý test udělejte o týden později. Pokud již menstruace občas vynechává, udělejte si první test kdykoliv během měsíce a druhý test o týden později. Výsledek je známý po pěti minutách.

Cena testu se pohybuje kolem 9 EUR (u nás asi 200 – 300kč).

Test na celiakii

Další zdravotní problém, který můžete otestovat doma, je celiakie – nesnášenlivost lepku. Projevy onemocnění jsou různé zažívací poruchy, jako nafukování, nauzea, průjmy, také chudokrevnost, dokonce může dojít k potratům u těhotných. Na testování celiakie je domácí test, který vyžaduje pár kapek krve z prstu či moči a výsledek je do 10 minut. Nakolik diagnostika celiakie je někdy velmi složitá, domácí test může velmi účinně urychlit odhalení nemoci.

Test na přítomnost drog

Drogy jsou problémem zejména pro rodiny, které se s touto realitou setkávají u dětí, resp. u partnerů. Domácí test na drogy vám pomůže zjistit, co je příčinou divného chování lidí, kteří pravděpodobně berou drogy. V lékárnách je dostupný test, který zachytí celé spektrum návykových látek. Testuje se vzorek moči nebo slin a výsledek je znám do pěti minut. Testy na přítomnost drogy jsou velmi citlivé. Výsledek testu na opiáty však může být ovlivněn požitím makových výrobků před odběrem. Rovněž je třeba vědět, jaké léky, např. antidepresiva, testovaná osoba bere, aby nedošlo k falešné pozitivitě.

Testy z vaginálního stěru

Test na vaginální kvasinkovou infekci

Při gynekologických problémech, jako je svědění nebo výtok, nucení na časté močení, se dá doma udělat test na přítomnost kvasinek Candida albicans, které jsou součástí přirozené mikroflóry v pochvě, ale patologické příznaky však může způsobovat, pokud dojde k jejímu přemnožení. Pro včasné odhalení je vhodné otestovat její přítomnost pomocí kvasinkového testu. Vaginální stěr se odebírá jednoduše, s použitím bavlněné tyčinky. Výsledek je známý po 10 minutách.

Cena testu se pohybuje kolem 5,57-19,50 EUR. U nás je to do 500kč.

Test na přítomnost chlamydií

Chlamydie – toto, v současnosti velmi rozšířené onemocnění, je vhodné otestovat, když míváte záněty sliznic, pokašlává, trpíte záněty močových cest a někdy trpíte gynekologickými problémy (např. výtokem). Často jde i o bezpříznakové infekce, přenosné pohlavním stykem s nakaženým. Domácí test určuje ve stěru z pochvy přítomnost jednoho z jejích kmenů – Chlamydie trachomatis. Kontraindikace je těhotenství, tehdy může mít test zkreslený výsledek.

Sponzorováno

Cena testu se pohybuje kolem 7-21,75 EUR. U nás je to 200 – 500Kč.

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “Zdravotní testy pro domácí použití – co zjistíte z moči?”

  1. Krajickovarenata napsal:

   Dobrý den,doma jsem si vyšetřila moč papírky a vyšel mi Urobiligen dost silné zbarveni prosím o radu nemám žádné zd.problémy jen trošku zvednutý cukr mám pouze dietu.Děkuji Krajičková R. z čeho to je .

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva