Sponzorováno

Programy pro zobrazování DICOM souborů 4.92/5 (12)

V předchozím článku DICOM – standardizace medicínského zobrazování jsme nastínili standardizaci zobrazování medicínských dat ve formátu DICOM a co vše tento formát přináší pro lékaře k přenosu a správě obrazových dat z různých modalit. V tomto článku se blíže podíváme na programy, které jsou vhodné pro zobrazování těchto souborů. Zmíníme jednoúčelové aplikace i komplexnější programy.

DicomWorks

Prvním programem, o kterém se zmíním, je DicomWorks, se kterým mám dobré praktické zkušenosti. Jedná se o jednoúčelový program pro zobrazování DICOM dat, ale umí načítat i běžné bitmapové soubory. Bohužel v poslední verzi je již program placený, ale dlouho se jednalo o nejlepší freeware nástroj. Jeho předností je česká lokalizace, kterou provedl odborný lékař z nemocnice v Pardubicích. Podporuje samozřejmě zobrazování DICOM metadat, která můžeme také exportovat do jiného souboru či soubor anonymizovat, tedy tato metadata o modalitě, vyšetření, pacientovi, atd., zcela vymazat. Umí zobrazit jednotlivé soubory a také načíst celou složku obrazů a jednotlivé soubory se zobrazí ve stromové struktuře. Na následujícím obrázku vidíme zobrazený snímek z MRI mozku, vlevo seznam obrazů z jedné série (složky) obrazů a nabídku filtrací, které můžeme s obrazem provést. Je také možno pomocí myší interaktivně měnit úroveň jasu a kontrastu obrazu.

Disponuje také mnoha dalšími funkcemi pro měření vzdálenosti, definici ROI (oblasti zájmu v obraze), zoom, statistiku obrazu, filtrace, export a další.

Předností je odborný český překlad, jednoúčelové zaměření, přehledné rozhraní a rychlost. Jistou nevýhodou může být fakt, že poslední verze tohoto programu je již placená.

Sante DICOM Viewer FREE

Další aplikací je Sante DICOM Viewer FREE, která je zaměřením i funkcemi podobná té předchozí. Jak naznačuje slovíčko FREE v názvu, aplikace je zdarma. Existuje několik verzí této aplikace, verze FREE je však poměrně osekaná. Avšak na základní práci zcela dostačuje a možná obsahuje i některé funkce navíc oproti DicomWorks. Naopak jistou nevýhodou je absence češtiny, program je pouze v angličtině. Kromě DICOM dat umí prohlížet i běžné grafické soubory. Ovládání programu je příjemné, vzhledem připomíná Office 2003.

Jak také napovídá slovíčko Viewer, verze FREE je hlavně na zobrazování, ale svůj účel naprosto splní. Podpora metadat je samozřejmostí a podporuje všechny dostupné modality. Výhodou je podpora exportu DICOM do JPEG a pokročilé ROI úpravy, které DicomWorks tak dobře nezvládá. Samozřejmostí je zoom, výběr ROI, statistická analýza obrazu a další funkce. Naopak, verze FREE nezvládá měření v obraze, zato však je možné obrazy popisovat. Celkově mi přijde tento program propracovanější. Komu to přece nestačí, lze si pořídit placenou verzi, která přináší další možnosti jako pokročilá definice ROI, export DICOM do dalších formátů, anonymizace souboru a mnohé další. Každopádně však i FREE verze splní svůj účel a zvládá veškeré základní funkce, některé i pokročilejší.

Sponzorováno

XnView

Dalším programem, o kterém se zmíníme, je XnView. To již není jednoúčelový nástroj, ba naopak. Je to velmi populární a velice propracovaný správce digitálních fotografií a obecně grafických souborů, prohlížeč a editor. Je zcela zdarma. Podporuje více než 400 formátů a DICOM nechybí. Nečekejme však speciální funkce jako v případě 2 předchozích aplikací, nicméně DICOM zobrazí a v rámci editoru s ním můžeme pracovat. Dobré je, že zobrazí také metadata, podobně jako EXIF informace u fotografií.

XnView je výkonný správce a editor grafických dat, podporuje také kreslení do obrazu, filtrace, zoom, export do desítek dalších formátů, vlastní masky pro filtry a mnohé další funkce, které patří k výbavě grafické editoru a správce fotografií. Obrázek ukazuje opět načtený snímek z MRI, lokální úpravu kontrastu a zaostření a zobrazení metadat jako vlastnosti souboru.

Kdo nepotřebuje speciální funkce DICOM editoru, XnView zcela postačí k prohlížení a čtení metadat. Jako kterýkoli jiný obraz umí jej filtrovat, provést lokální úpravy v ROI (pouze obdélník).
Mezi hlavní přednosti patří česká lokalizace, export do spousty dalších formátů, úpravy jako běžný grafický soubor a také fakt, že program je naprosto zdarma.

MATLAB a Amira

Nemůžeme vynechat profesionální komerční aplikace. První z nich je MATLAB, který spolu s Image Processing Toolbox umí načítat, zobrazovat a pracovat s DICOM daty, opět jako s jinými grafickými formáty. Image Processing Toolbox je jedním z mnoha toolboxů (plug-in) pro MATLAB, který rozšiřuje MATLAB jako programovací a výpočetní CAS systém o práci s obrazovými daty a jejich export, import, filtrace, konverze, práce s ROI, maskami, atd. Jedná se o profesionální komerční řešení. Obrázek níže ukazuje lokální analýzu úrovně jasu ve výřezu ultrazvukového obrazu (TCS obraz).

Taktéž druhý program, Amira, je z řady profi řešení. Nabízí pokročilou práci s medicínskými daty včetně volume renderingu (3D rendering objemu), který má význam např. u 4D ultrazvuku či jiných 3D/4D modelů.

Závěrem

Aplikací pro práci s DICOM soubory je poměrně mnoho, některé přímo jednoúčelové nebo obecně grafický editor. Také jsme zmínili profi řešení v ceně několik desítek tisíc.

V oblasti rehabilitace mají samozřejmě tyto programy svůj význam, umožní lékaři prohlížet obrazová data z různých modalit a analyzovat je. Pomáhají k lepší, přesnější a včasnější diagnostice, než člověk sám. Programy si samozřejmě může vyzkoušet i běžný uživatel a seznámit se tak prakticky s medicínskými obrazovými daty.
Zvláštní skupinou jsou pak ještě programy k analýze např. EKG signálu. Ty již nesouvisí s DICOM formátem jako takovým, ale jedná se o čtení jiných medicínských dat. Na statistickou analýzu např. krevního tlaku či srdeční tepové frekvence zase existují speciální statistické nástroje či je možno využít i běžný tabulkový procesor k analýze číselných dat, která jsou nasbírána např. z monitoringu krevního tlaku.

Sponzorováno

Prezentované obrazy MRI jsou volně stažitelné z webu, tudíž jsou volně k užití a jsou anonymizována.

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva