Sponzorováno

Jak správně vybrat stetoskop? A čím se liší od fonendoskopu? 4.71/5 (7)

  • Stetoskop je lékařský diagnostický nástroj, který se používá k poslechu zvuků uvnitř těla pacienta, zejména zvuků srdce, plic a cév. Stetoskop je jedním z nejdůležitějších nástrojů pro fyzické vyšetření pacienta a je používán lékaři, sestřičkami a dalším zdravotnickým personálem. Jeho hlavním účelem je poskytnout lékaři nebo zdravotní sestře akustický přístup k vnitřním orgánům a pomoci při diagnostice různých zdravotních stavů.
  • Stetoskop je neocenitelným nástrojem pro diagnostiku a sledování zdravotního stavu pacientů a umožňuje lékařům a zdravotním sestrám slyšet zvuky, které by jinak nebyly slyšet pouhým uchem.
  • Existují různé typy stetoskopů - klasické akustické stetoskopy, elektronické stetoskopy, které umožňují nahrávat a zesilovat zvuky pro podrobnější posouzení odborníkem.

Výběr kvalitního stetoskopu může zlepšit schopnost lékař slyšet zvuky v těle pacienta a provádět přesné diagnózy.

Výběr kvalitního stetoskopu může zlepšit schopnost lékař slyšet zvuky v těle pacienta a provádět přesné diagnózy.

Představme si stetoskop

Stetoskop je lékařský nástroj, který se používá k poslechu zvuků uvnitř těla, zejména v oblasti hrudníku a břicha. Tento nástroj je nezbytným vybavením pro lékaře, zdravotní sestry a další zdravotnické pracovníky a pomáhá jim diagnostikovat a posuzovat zdravotní stav pacientů. Role tohoto zařízení je obecně dobře známá vzhledem k tomu, že se u lékařů běžně používá.

Stetoskop se tedy používá k poslechu různých zvuků v těle pacienta, nejčastěji:

  • Srdce: Lékaři používají stetoskop k poslechu zvuků srdce, jako jsou srdeční tep, šelesty srdce a podobně. Pomocí stetoskopu tak lze poslouchat srdeční tep a detekovat nepravidelnosti v srdečním rytmu nebo srdeční šelest.
  • Plíce: Stetoskop se používá k poslechu zvuků plic při dýchání pacienta, jako jsou sípání nebo chroptění. To může pomoci při diagnostice onemocnění plic, jako je zánět plic, astma nebo bronchitida.
  • Břicho: Lékaři mohou stetoskopem poslouchat i zvuky v trávicím traktu, což jim případně umožňuje diagnostikovat různé problémy během trávení.

Stetoskop je nezbytným nástrojem v lékařské praxi a pomáhá lékařům a zdravotnímu personálu lépe porozumět stavu pacienta a provádět přesné diagnózy.

Jakékoli zařízení či pomůcka, která se používá v lékařské oblasti, by měla by poskytovat ty nejpřesnější výsledky. Stetoskop není určitě výjimkou a protože je to pomůcka diagnostická, znamená to, že i malá chyba v jeho výkonu může vést k chybné diagnóze, která samozřejmě povede k nevhodné léčbě – to je asi poslední, co by si každý pacient přál, aby se mu stalo. A co víc, lékaře to dokonce může stát kariéru!

V tomto článku vám přinášíme kvalitního průvodce nákupem stetoskopu se všemi faktory, které musíte vzít v úvahu, když chcete vybrat opravdu dobrý stetoskop.

Stetoskop? Fonendoskop? Udělejme si v tom pořádek

Stetoskop a fonendoskop jsou oba lékařské nástroje používané k poslechu zvuků v těle pacienta, zejména zvuků srdce, plic a cév. Tyto dva termíny se často používají jako synonyma, ale rozdíly zde jsou. Stetoskop je vlastně ta trubice, která přivádí zvuk do ucha lékaře, zatímco fonendoskop je ta pružná membrána, která přebírá kmity a vede je trubicemi do uší vyšetřujícího. Ano, takto jednoduché to skutečně je.

Laicky jde říct, že jedna část bez druhé (trubice bez membrány, či membrána bez trubice) nemohou plnit funkci naslouchadla a proto výrazy fonendoskop a stetoskop jsou synonymem. Používejme je klidně zaměnitelně.

Proč je důležité být při výběru stetoskopu / fonendoskopu velmi strategický?

Jak bylo uvedeno výše, zásadní role stetoskopu je primárním důvodem, proč si musíte vybrat opravu stetoskop kvalitní (pokud ho nemáte pro děti na hraní, samozřejmě). Určitě vždy lékaři chtějí pomocníka, který je pro ně pohodlný při používání, a který poskytuje nejlepší výstupy vedoucí k vysoce přesné diagnóze a léčbě. To není vše, různé stetoskopy jsou vhodné k použití při různých scénářích, proto musíte vybrat ten, který dokonale odpovídá vašim profesionálním pracovním potřebám.

Hlavní typy stetoskopů

Existují 2 nejběžnější typy stetoskopů:

Akustické stetoskopy

Tyto stetoskopy jsou obecně považovány za základní modely. Akustický stetoskop využívá mechanickou zvukovodnou technologii. Zvuky jsou zachyceny membránou na hlavě stetoskopu, která přenáší zvukové vlny do sluchátek. Na rozdíl od elektronických stetoskopů jsou akustické verze stetoskopů omezeny v tom, kolik zvuku mohou zachytit. Akustické stetoskopy jsou obvykle levnější než elektronické stetoskopy.

Princip fungování těchto stetoskopů spočívá tedy v tom, že zvuky v těle pacienta, jako je srdeční tep, dýchání nebo krevní tlak, se šíří vzduchem nebo tkáněmi těla. Membrána na hlavě stetoskopu zachycuje a zesiluje tyto zvuky a přenáší je do sluchátek. Sluchátka umožňují lékaři nebo zdravotní sestře poslouchat zvuky a analyzovat je pro diagnostické účely.

Mezi lékaři je hodně oblíbená značka stetoskopů Littmann. Jsou vyráběny společností 3M. Tyto stetoskopy jsou známé svou kvalitou, výkonem a ergonomickým designem. Jsou pojmenovány po profesorovi z Harvardské lékařské fakulty Dr. Davidu Littmannovi, který navrhl lehký a pokrokový stetoskop. Tyto stetoskopy pracují na principu tlak-frekvence, což znamená, že tlak, který působíte na tělo pacienta pomocí membrány, určuje frekvenci zvuku, který uslyšíte. Při použití nízkého tlaku uslyšíte nízkofrekvenční zvuky, zatímco při použití vysokého tlaku uslyšíte vysokofrekvenční zvuky.

Sponzorováno

Elektronické stetoskopy

Dnešní fonendoskopy nejsou jako ty, které jste jako dítě obdivovali ve výbavě vašeho lékaře. Jsou neuvěřitelně high-tech. Elektronické stetoskopy jsou vybaveny funkcemi, které zachycují mnohem větší rozsah frekvencí hluku ve srovnání s akustickými stetoskopy, což umožňuje lékařům slyšet zvuky těla lépe.

Většina elektronických stetoskopů je vybavena technologií Bluetooth a kromě vysoce přesného zvuku nabízí také skvělou schopnost uchovávání záznamů. Jsou ale také výrazně dražší, než klasické akustické stetoskopy, to si řekněme upřímně. Jsou vhodné pro vysoce zkušené lékaře a odborníky, kteří denně provádějí „delikátní“ diagnózy.

Jak ho vybrat? Co dělá stetoskop dobrým?

Toto jsou hlavní faktory, které byste měli hledat u dobrého stetoskopu:

Přesnost

Úroveň přesnosti stetoskopu je rozhodně nejdůležitějším faktorem, který musíte zvážit před rozhodnutím o jeho koupi. Dobrý stetoskop (a to bez ohledu na typ) by měl být schopen zesílit zvuk a tlumit vnější hluk – jen tak bude dosaženo vysoce kvalitních zvuků, které ve stetoskopu lékař uslyší. Nejdůležitějším komponentem, který je zde třeba zkontrolovat, je hadička stetoskopu – ujistěte se, že je tlustá a opravdu pevná, protože to vždy znamená vysokou přesnost zvuků přenášených do uší.

Pohodlí při používání

Dobrý stetoskop by se měl pohodlně nosit a používat. Doporučuji vybrat stetoskop, který je dodáván s různými velikostmi ušních koncovek (alespoň 3).

Dostupnost

Dobrý stetoskop by měl mít rozumnou cenou a zároveň by stále měl mít vynikající funkčnost. Vyhněte se stetoskopům, které mají extrémní ceny, a to jak extrémně nízké (kvalita nebude valná) i extrémně vysoké ceny (někdo si chce „namastit“ kapsu).

Odolnost

Své peníze musíte investovat do stetoskopu, který vám bz problému vydrží pěknou řádku let. Základním pravidlem je vybrat si stetoskop s prémiovou povrchovou úpravou (alespoň s nerezovou ocelí nebo titanem jako hlavním materiálem kovových součástí), který je pevný, ale zároveň dostatečně flexibilní. Můžete také zkontrolovat, co o jeho životnosti říkají minulí uživatelé. Pomůže také, když si zakoupíte stetoskop, který je dodáván se zárukou a politikou vrácení peněz. To je dobrá vizitka obchodníka, pokud toto nabízí.

TIP: Hlava stetoskopu by měla být odolná proti opotřebení. Zeptejte se na to obchodníka.

Snadno se čistí

I když se to zdá jako zřejmá úvaha, mnoho lidí má tendenci tohle přehlížet, když kupují nový stetoskop. Výzkumy ukazují, že stetoskopy jsou snadno kontaminovatelné infekčními bakteriemi, což je důvod, proč chcete, aby byl váš nový stetoskop / fonendoskop snadno čistitelným. Zde by také pomohlo, kdyby bylo možné zakoupený stetoskop snadno rozpojit a znovu sestavit pro účely čištění. Myslete na to.

Má doplňkové funkce?

Některé stetoskopy mají doplňkové funkce, jako je filtrace zvuků, digitální záznam, nebo výměnná sluchátka a membrány.

Záruka a servis

Zkontrolujte, zda stetoskop má dostatečnou záruku a zda je k dispozici servisní podpora od výrobce.

Zajímavé tipy pro nákup stetoskopu

  • Vyberte si stetoskop se zářivou a zajímavou barvou, která malé děti rozptýlí a lékař může mezitím dítě snadněji vyšetřit. Tomuto věřte, je to tip od lékaře.
  • Nakupujte u renomovaných prodejců nebo u spolehlivého dodavatele. Nabídky pokoutních prodejců ignorujte.
  • Kupte si také pouzdro na přenášení stetoskopu, to pomůže udržet váš stetoskop čistý a chráněný proti vnějším vlivům.

Při výběru stetoskopu se pečlivě dívejte, poslouchejte a vnímejte

Stetoskop není jedno z těch zařízení, které si nejprve koupíte a později otestujete. Musíte si ho koupit hned. Hodně pomůže, když si stetoskop osaháte hned, když jste v obchodě se zdravotnickými potřebami, abyste viděli, slyšeli a cítili, jak funguje. Co to tedy přesně znamená?

Prohlédněte si součásti stetoskopu

Dobrý stetoskop by měl mít symetrický vzhled, všechny komponenty by měly být hladce spojeny. Už jen držením stetoskopu za náhlavní soupravu často poznáte, zda jsou na stetoskopu nějaké nedokonalosti. Můžete například zkontrolovat, zda na hadičce nejsou nějaké ohyby a zalomení a zda jsou ušní trubice symetrické.

Poslouchejte, jak hlasitý a čistý zvuk je

Netřeba asi říkat, že dobrý stetoskop by měl mít vysoce kvalitní zvuk, který je nejen hlasitý, ale také pěkně čistý. Můžete si to vyzkoušet poslechem svého vlastního srdečního tepu. Otestujete takto několik stetoskopů a vyberete ten, který přenáší nebo má nejlepší zvuky. Nepoužívejte jen určitou značku stetoskopů jen proto, že je velmi medializovaná. Vyzkoušejte si ho sami, takto nikdy neuděláte chybu.

Vnímejte, jaký je stetoskop při nošení

Stručně řečeno, dobrý stetoskop by měl být při nošení lehký a pohodlný. Nástavec do uší by měl poskytovat příjemné utěsnění vašim uším a neměl by vůbec dráždit či tlačit. Stetoskopu, který působí těžkopádně, dráždí při nošení a obtížně se používá, byste se měli za každou cenu vyhnout.

Malé shrnutí

Nyní znáte důležité faktory, které musíte vzít v úvahu při výběru tohoto cenného lékařského nástroje. Ať už jste zdravotní sestra, lékař nebo pečovatel, měli byste si vybrat praktický, pohodlný a vysoce přesný stetoskop.

Nespokojte se s nekvalitním stetoskopem, když můžete postupovat podle našeho průvodce a učinit chytré rozhodnutí o výběru nejlepšího stetoskopu, který si můžete dovolit. Než učiníte své konečné rozhodnutí, je důležité vždy vidět, slyšet a cítit, jak stetoskop funguje, abyste věděli, zda bude pro vás tím pravým pomocníkem.

Přečtěte si recenze a doporučení od profesionálů v oboru zdravotnictví. Mohou vám poskytnout cenné informace o tom, jaký stetoskop je nejlepší pro vaše potřeby.

Sponzorováno

Jaký stetoskop máte vy? Napište nám tipy do komentářů. Budeme rádi. Naše zdraví a zdraví pacientů je to nejcennější, co máme, mysleme na to.

Zdroje článku

  • Zdroj obrázku ve článku: EdZbarzhyvetsky / depositphotos.com

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva