Jak vybrat dítěti první velkou postel? 4.8/5 (5)

Sponzorováno

Dle čeho vybrat postel pro dítě?

Dle čeho vybrat postel pro dítě?

Tento okamžik je jistě důležitý pro nejednoho rodiče. Obvykle kolem druhého roku dítěte (někdy dříve, jindy klidně později) začneme uvažovat o tom, že je na čase přesunout jej z malé dětské postýlky do větší postele. Může vás pak napadat mnoho otázek k tomu, jak tento nábytek vybrat, co by měla splňovat matrace, a jak zajistit dítěti zdravé spaní na další roky.

Vzhled postele

Pokud se podíváte na postel, jistě vás může nejsnáze oslnit její rám nebo celková konstrukce. Jako materiál postele je nejlépe zvolit takový, který se dobře udržuje. Bývá doporučován masiv, dýha či lamino. Vyhněte se kovovým rámům, které mohou působit studeně, do dětského pokoje se příliš nehodí a snadno se o ně může dítě během spánku uhodit.

Nevhodné jsou postele čalouněné, v nichž se může snadno držet prach a po znečištění je velmi obtížné jejich uvedení do původního stavu.

Postel by neměla mít ostré hrany nebo výstupky, o které by se dítě mohlo zranit. Není na škodu zakoupit dítěti rovnou postel, která disponuje rozměry běžnými pro postele dospělých. Je pak na zvážení (a možná spíše na rozměrech pokoje, bytu a počtu jeho obyvatel), zda je nutné kupovat postel s úložným prostorem. I pokud není toto vybavení nedílnou součástí postele, snadno pod ni můžete dát boxy s hračkami nebo zde uložit různé hry.

Výhodou je, pokud je kolem postele ještě zvýšená část rámu kolem matrace. Předejdete tak ušpinění a poničení zdi v místech, kde se o ni může dítě ve spánku opírat. Pokud toto není součástí postele, je možné vymyslet vhodnou ochrannou vrstvu na stěnu.

To nejdůležitější je skryté

Přestože na první pohled zaujme postel jako taková, to nejpodstatnější, co byste měli při výběru nejvíce promýšlet, příliš vidět není. Zásadní roli má totiž v posteli zejména její rošt a matrace.

Sponzorováno

Rošt může být pevný dřevěný, lamelový nebo polohovací. Záleží zejména na tom, zda budete polohování využívat, na jak dlouho předpokládáte, že dítěti postel vydrží. Plně vystačíte i s kvalitním dřevěným roštem.

Při výběru matrace si nechte v obchodě určitě poradit, co by doporučili pro zdravý spánek dětí. U dospělých bývají preferovány matrace, v nichž je jinak tvořena oblast, kde máte položenou hlavu, kde ramena nebo pánev. Při výběru matrace pro dítě toto nezvažujte. Jelikož dítě během následujících let výrazně poroste, toto zónování postrádá u matrace smysl. Je lépe volit matraci střední nebo vyšší tvrdosti, dbejte též na její prodyšnost. Jako materiál hojně doporučovaný pro tyto matrace je zejména kvalitní polyuretanová pěna.

Praktičnost na prvním místě

Při zařizování postele přemýšlejte i nad možnou údržbou. Snadno se dítěti stane, že se v noci počůrá nebo bude nemocné a začne uprostřed noci zvracet. Ideální je tedy na tato rizika myslet a snažit se postel vybavit tak, aby ji bylo možné dát opět do původního stavu, a ušetřili byste stav matrace, která vám může dobře sloužit ještě následujících několik let.

Potah matrace by měl být bez obtíží snímatelný a pratelný. Je vhodné zakoupit i chránič matrace, který se na ni snadno nasadí a zabrání jejímu znečištění. Pokud je dítě alergické na prach, klade to ještě vyšší nároky na hygienu a udržování postele. Můžete vybrat ze speciálních potahů a povlečení.

V obchodech dnes narazíte na velmi lákavé patrové postele. Jejich součástí je domeček na hraní, skluzavka nebo důmyslně vytvořená skrýš pro malé piráty. Všem je jistě zřejmé, že to by byla ideální postel, která dítěti vykouzlí na tváři překrásný úsměv. Předem však zvažte, zda váš potomek je zralý na spaní na vyvýšené posteli a jaký má do/z ní přístup.

Pokud máte možnost, nechte jej nejprve vyzkoušet obdobné spaní u přátel.

Výhodné nabídky

Pokud kupujete postel pro dítě, snažte se výběr pečlivě zvažovat a nepodlehněte první zaručeně nejlepší cenově výhodné nabídce. Pokud máte na postel stanovené omezené finance a chcete na něčem ušetřit, proveďte to na rámu postele a nikoliv na matraci. Právě ta je zárukou kvalitního spánku, který podpoří zdraví vašeho dítěte.

Sponzorováno

A jak vybíráte postel pro děti vy? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva