Děti a opalování – na co si dát pozor? 4.87/5 (15)

Sponzorováno

Děti a opalováníSluneční paprsky a letní teploty lákají děti a dospělé, aby trávili čas venku. Aby se však radovánky na slunci u našich nejmenších nezvrhly na zdravotní potíže, je třeba dbát na několik pravidel. Přečtěte si naše tipy!

1. Kojenci na sluníčko nepatří

Děti do jednoho roku věku slunci vůbec nevystavujeme. Jejich pokožka je tenčí než kůže dospělých a obsahuje méně pigmentu, proto je proti působení slunečních paprsků prakticky bezbranná. Miminka navíc nemají naplno vyvinuty potní žlázy, proto jim hrozí zvýšené riziko přehřátí a úžehu.

Problém tedy může nastat nejen v případě pobytu na sluníčku, ale například i při procházce v kočárku při třicetistupňovém horku nebo jako následek pobytu v rozpáleném autě. Pokud se rtuť teploměru šplhá k tropickým teplotám, vydejte se raději na procházku až podvečer (nebo naopak velmi brzy ráno). Nikdy nenechávejte kočárek s miminkem stát na sluníčku, stříška před horkem nechrání, naopak, velmi snadno se rozehřeje a teplota uvnitř kočárku pak může být ještě vyšší než venku.

2. S batolaty opatrně

Děti do tří let věku by se měli na sluníčku pohybovat jen minimálně. Vždy byste je měli chránit vhodným oblečením a pokrývkou hlavy. Rozhodně by neměly být vystaveny přímým slunečním paprskům během odpoledních hodin. Opalování (tak, jak ho mají v oblibě dospělí) se u malých dětí obzvláště nedoporučuje.

3. Bez krému na opalování to nejde

Asi od půl roku věku miminka je vhodné používat speciální přípravky na opalování určené pro děti. Kvalitní přípravky pro citlivou dětskou pokožku by měly být hypoalergenní a neměly by ucpávat póry. Podle způsobu, jakým látky obsažené v opalovacích krémech či v emulzích chrání před UV zářením, rozlišujeme dva typy filtrů – chemické a fyzikální (někdy se označují jako minerální). Ty první se vsakují do kůže, kde pohlcují UV záření.

Fyzikální filtry se oproti tomu chovají jako jakési malé zrcátka a UV záření odrážejí. Pro děti dermatologové doporučují opalovací přípravky s obsahem fyzikálních filtrů, protože na rozdíl od chemických nevsakují do pokožky, a se samotnou pokožkou tedy nereagují (a tedy ji ani nedráždí). Při výběru opalovacího přípravku sledujeme kromě složení (dbát bychom měli především na absenci konzervantů, parabenů a parfémů) i číslo ochranného faktoru.

Pro malé děti by se hodnota ochranného faktoru (OF, SPF) měla pohybovat mezi 30 a 50. Obecně platí, že krémy jsou účinnější než lehké opalovací mléka, které o něco hůře drží UV filtr. Při výběru textury přípravku také třeba zhodnotit typ pleti – například sušší pokožka více ocení olejový základ, mastnější pleti budou více vyhovovat jemné emulze.

Víte, že … ? Ne všechny části slunečního záření jsou pro člověka škodlivé. Nejnebezpečnější jsou ultrafialové paprsky typů A a B. UVA záření proniká hluboko do pokožky, kde poškozuje kolagenová a elastická vlákna a způsobuje předčasné stárnutí pleti, tvorbu pigmentových skvrn a ztrátu pružnosti pokožky. Je příčinou tvorby volných radikálů, které mohou poškodit DNA buněk a tím způsobit rakovinné bujení.

UVB záření způsobuje opálení pleti, může být však i příčinou spálení, alergií či poškození buněk, které opět může vést až ke vzniku rakoviny. Opalovací produkty proto musí chránit před oběma typy záření.

4. Natírat , natírat … a zase natírat

Výběrem správného ochranného přípravku se to nekončí, ale spíše začíná. Důležité je používat ho tak, aby před škodlivým UV zářením skutečně chránil. Přípravky s minerálními (fyzikálními) filtry netřeba nanášet s předstihem, fungují téměř okamžitě po aplikaci. V případě chemických filtrů je vhodné přípravek nanést asi dvacet minut před opalováním.

Při používání opalovacích prostředků neplatí zlatá ráda, že méně je více – naopak, v tomto případě se nevyplatí šetřit, jak na množství, tak ani na frekvenci natírání.
Lékaři doporučují nanést souvislou vrstvu krému tak, aby byla kůže bílá, a nechat ji vstřebat. Nezapomínejte natřít nejohroženější partie – ušní lalůčky, rty, nos a nárty. Po opalování obnovte vrstvu opalovacího přípravku, a to i tehdy, pokud je označen jako voděodolný.

5. Přímé slunce není vhodné (nejen) pro děti

Mezi 11. a 15. hodinou by dítě (ale ani dospělý) nemělo být vystaveno na slunci vůbec. V tomto čase pobyt na slunci zdraví škodí. Neznamená to, že v té době musí být dítě zavřené doma, ale v poledních hodinách je mimořádně důležité dbát na to, aby se drželo ve stínu. Ochrana vhodným oblečením a opalovacím krémem je nezbytná v případě, že je dítě ukryté před slunečními paprsky pod slunečníkem. Nezapomínejte na to, že UV záření se odráží i do zastíněných ploch a přes mraky dokonce proniká do pokožky 70 – 80 % záření.

Sponzorováno

6. Dbejte na pitný režim

Při pobytu na slunci, dovádění ve vodě nebo hře na pláži dítě snadno zapomene na pocit žízně. Především v letních vedrech je nezbytné, aby se dítě naučilo napít ještě před tím, než si tělo tekutiny řekne samo. Batole by mělo vypít zhruba litr tekutin denně, předškolák dokonce jeden a půl litru.

Mějte láhev s pitím neustále po ruce a dítěti pravidelně připomínejte, že má pít. Pomoci může lehké ovocné občerstvení, které dodá energii a zároveň dopřeje dětskému organismu potřebné tekutiny. Pitný režim je mimořádně důležitý.

7. Bez pokrývky hlavy na sluníčko nevycházejte

Samotný krém na opalování na ochranu před slunečními paprsky nestačí. Odhalená dětská hlava se může nejen nepříjemně spálit (zvláště pokud je vaše děťátko ve fázi, kdy má na hlavičce pět vlasů ve třech řadách), ale především může být příčinou úpalu. Na trhu je široký výběr slušivých a zároveň praktických kloboučků a čepiček s kšiltem. Dobré jsou i takové, které mají prodlouženou zadní část chránící zátylek.

Při pobytu ve vodě dítěti namočte vlásky nebo mu hlavu přikryjte mokrým (a vyždímaným) kloboučkem. I to je příjemně ochladí.

8. Chraňte si oči slunečními brýlemi

Sluneční paprsky mohou vážně poškodit zrak. Na to je třeba dát pozor zvláště u malých dětí, které mají oči citlivější než dospělí. Zpočátku vaše dítě zřejmě nebude z nošení slunečních brýlí nadšené, ale lze jej nalákáte na veselé obroučky s motivy jeho oblíbených kreslených postaviček.

TIP: Jak vybrat sluneční brýle?

Při výběru byste kromě designu a pohodlnosti měli pečlivě dbát i na kvalitu brýlových čoček a na to, aby pohlcovaly 100 % škodlivého UV záření. Už proto se vyplatí kupovat brýle v optice, kde vám zajistí i případný servis a opravu brýlí (protože ze zkušenosti vyplývá, že průměrné batole je schopné během dvou dnů zdeformovat k nepoznání i brýle s “ nerozbitnými“ obroučkami).

9. Děti vhodně oblékejte

Většina dětí by zřejmě ocenila, kdyby mohli na slunci běhat úplně nahé. Jejich křehká a citlivá kůže by však dlouhodobé vystavení slunečním paprskům nesnesla, proto je dobré chránit děti před sluncem i vhodným oblečením. Ideálním spojením příjemného s užitečným jsou lehké rychleschnoucí oděvy s obsahem UV filtru (fotoprotektivní oblečení), ve kterých děti mohou dovádět ve vodě i na suchu.

Při kupování tohoto oblečení se stejně jako v případě krémů řídíme hodnotou ochranného filtru, v tomto případě na etiketě označovaného jako UPF – ultrafialový ochranný faktor.

Náš tip: Matky kojenců někdy mají tendenci oblékat miminka příliš. Především v horkých dnech tak u svých mrňousků riskují přehřátí. Při oblékání kojenců se řiďte podle toho, co máte na sobě vy sama. Miminko by mělo být oblečeno do stejného počtu vrstev jako vy – i na přikrytí v kočárku mu navíc stačí lehká bavlněná deka.

10. Ošetřete pokožku po pobytu na slunci

Slunce vysušuje jemnou dětskou pokožku a může tak způsobit její podráždění a zarudnutí. Takzvané after sun přípravky, čili přípravky po opalování, dodají citlivé pokožce ztracenou vlhkost a napomáhají její regeneraci. Po koupání (ať už v moři nebo v jezeře) je vhodné umýt pokožku nedráždivým mycím gelem nebo hypoalergenním mýdlem a následně ji ošetřit zvláčňujícími přípravky. Vhodné jsou produkty s obsahem chladivého panthenolu nebo za studena lisovaný jojobový, mandlový olej či kokosový olej.

Víte, že … ? Úpal a úžeh vznikají jako následek přehřátí organismu. Úpal vzniká při pobytu v uzavřeném prostředí nebo v horku s relativně vysokou vlhkostí, kde se pot nestačí odpařovat z povrchu těla.

Úžeh vzniká při dlouhodobém pobytu na přímém slunci, když sluneční paprsky působí na nekryté tělo (především hlavu) dítěte. Většinou se kombinuje s popálením kůže. Mezi příznaky těchto stavů patří rychlé povrchní dýchání, zvýšená tepová frekvence, bolest hlavy, žízeň, vysoké teploty, ospalost, malátnost, někdy i porucha vědomí a také křeče svalů.

Sponzorováno

V první řadě je třeba dítě uložit do stínu, do chladné a větrané místnosti a ochlazovat tělo přikládáním studených obkladů, vlažnou sprchou nebo koupelí. Důležité je podávat v malých dávkách chlazené tekutiny a ošetřit spálenou kůži. V případě poruchy vědomí nebo křeče je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Co si ještě o opalování přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva