Sponzorováno

Jak na popraskaný jazyk? Jak se léčí a proč jazyk praská? 4.85/5 (13)

Takto vypadá popraskaný jazyk, ale je to hodně individuální. U každého vypadá trošku jinak.

Takto vypadá popraskaný jazyk, ale je to hodně individuální. U každého vypadá trošku jinak.

Popraskaný jazyk je formálně známý jako lingua plicata. Tento problém není vlastně nijak nebezpečný ani nakažlivý a obvykle nezpůsobuje žádné další příznaky.

Podle odhadů má asi 4-5 % lidí v Evropě popraskaný jazyk.

V tomto článku prozkoumáme příznaky a příčiny popraskaného jazyka. Zkoumáme také způsoby, jak zabránit infekci a kdy navštívit lékaře.

Příčiny – co způsobuje popraskaný jazyk?

Neexistuje žádná definitivní a jediná příčina popraskaného jazyka, ale starší výzkum ukázal na genetickou souvislost, což naznačuje, že se může vyskytovat v rodinách.

Také studie z roku 2016 zjistila možnou souvislost mezi popraskaným jazykem a kouřením.

Obecně mohou být příznaky popraskaného jazyka tyto:

Nedostatky vitamínů

Ve vzácných případech může i podvýživa způsobit popraskaný jazyk. Jedna studie z roku 2016 zjistila souvislost mezi popraskaným jazykem a nedostatkem vitamínu B12.

I výzkum z roku 2015 naznačuje, že bolest spojená s popraskaným jazykem může pramenit z těchto nutričních nedostatků:

Vědci však poznamenávají, že případná bolest pravděpodobně souvisí se špatnou ústní hygienou, užíváním léků a refluxem jícnu. Přesto je vzácné, aby lidé s popraskaným jazykem běžně pociťovali bolest.

Nějaké zdravotní problémy

Popraskaný jazyk může mít také odkazy na tyto zdravotní problémy:

Pokud má člověk popraskaný jazyk a mapovitý jazyk, jakákoliv bolest může pramenit z posledně jmenovaného problému, což může způsobit pálivou bolest a ztrátu chuti.

Praskliny na jazyku mohou být mělké nebo hluboké a mohou se vyskytnout na libovolném místě na jazyku. Mohou být způsobeny několika faktory, jako jsou podráždění sliznic v ústech, nedostatek vitamínů a minerálů, nadměrné používání ústních vod a další faktory.

Příznaky popraskaného jazyka

Popraskaný jazyk je typicky charakterizován jednou nebo více drážkami probíhajícími podél povrchu jazyka. Počet a hloubka drážek nebo štěrbin se u každého člověka liší. Pokud jsou praskliny na jazyku velmi hluboké, může se dokonce zdát, že jazyk má jakoby odlišné části. Ve většině případů prasklého jazyka prochází středem jazyka jedna drážka.

Kromě vzhledu popraskaný jazyk obvykle nezpůsobuje žádné příznaky. Lidé někdy pociťují pocit pálení, zvláště když konzumují kyselé potraviny nebo nápoje. Ale to je spíše výjimečné.

Výzkum naznačuje, že popraskaný jazyk je častější – a praskliny na jazyku jsou závažnější – u starších lidí. Je to také častější problém u mužů než u žen.

Léčba popraskaného jazyka

Popraskaný jazyk obvykle nevyžaduje léčbu. Lidé obvykle nemají žádné příznaky kromě charakteristického vzhledu jazyka.

Sponzorováno

Je však důležité odstranit veškeré nečistoty, jako jsou potraviny, které mohou uvíznout v drážkách jazyka. Můžete tak předejít infekcím a problémům s ústní hygienou.

Popraskaný jazyk může být velmi bolestivý a otravný, zejména při jídle nebo mluvení. Zde je několik tipů, které by Vám mohly pomoci s léčbou popraskaného jazyka:

  • Pití hodně vody – hydratace může pomoci s regenerací popraskaných tkání. Pijte jen čistou vodu.
  • Užívání ústních gelů – mnoho léků na bolest a léčivých gelů je dostupných v lékárně – ty mohou zmírnit bolest a urychlit hojení.
  • Vyhnout se kořeněnému, slanému a kyselému jídlu – tento druh jídla může podráždit popraskaný jazyk a způsobit další bolest.
  • Vyhněte se kouření a alkoholu – oba tyto zvyky mohou zhoršit podráždění v ústech a mohou vést k dalším problémům.
  • Pokud jsou popraskání způsobena infekcí, mohou být předepsány antibiotika.
  • Pokud jsou popraskání na jazyku způsobena nedostatkem vitamínů nebo minerálů, mohou být předepsány doplňky stravy.

Pokud by bolest přetrvávala nebo se zhoršovala, měli byste vyhledat lékařskou pomoc.

Možné komplikace

Když má člověk popraskaný jazyk, bakterie nebo houby, jako je Candida albicans, se mohou množit v drážkách jazyka, což vede k infekci.

V případě kandidové nebo kvasinkové infekce může lékař předepsat lokální antimykotikum. Tento typ infekce je častější u lidí, kteří mají také mapovitý jazyk, a u lidí, kteří si jazyk nečistí kartáčkem nebo jinak.

Pro každého, kdo má popraskaný jazyk, je důležité dodržovat dobrou ústní hygienu, včetně pravidelných návštěv u zubaře.

Čištění jazyka nepodceňujte

Klíčem je zabránit shromažďování zbytků jídla ve vzniklých drážkách popraskaného jazyka. K tomu může člověk použít kartáček na jazyk nebo speciální škrabku na jazyk jako součást své rutiny ústní hygieny.

Jedna studie z roku 2013 zjistila, že čištění a škrábání jazyka spolu s běžným čištěním zubů nejen udržuje jazyk čistý, ale také snižuje tvorbu plaku.

Kdy už navštívit lékaře?

Pokud drážky popraskaného jazyka zachytí jídlo, může to způsobit množení bakterií nebo kvasinek, což vede k infekci nebo jiným problémům se zdravím ústní dutiny.

Každý, kdo má popraskaný jazyk a pociťuje příznaky problému ve zdraví ústní dutiny, by měl vyhledat odbornou péči.

Celkově je dobré pravidelně navštěvovat zubního lékaře.

Shrňme si informace o popraskaném jazyku

Popraskaný jazyk často nezpůsobuje žádné příznaky, i když někteří lidé pociťují pocit pálení, zejména při konzumaci kyselých potravin nebo nápojů.

Pokud se bakterie nebo houby množí v trhlinách nebo rýhách jazyka, může se vyvinout infekce.

Popraskaný jazyk obvykle nevyžaduje diagnózu ani léčbu, protože je považován za variaci vzhledu jazyka. Pokud však zaznamenáte další příznaky, jako je pocit pálení na jazyku, zápach z úst nebo potíže s jídlem nebo polykáním, měli byste navštívit lékaře.

Dobrá ústní hygiena, včetně čištění rýh v jazyku, je klíčem k prevenci infekcí a dalších problémů ústního zdraví, jako je zubní kaz a zápach z úst.

Sponzorováno

A jak řešíte popraskaný jazyk vy? Napište nám do komentářů.

Dále si o jazyku přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva