Sponzorováno

Zázračná čokoláda – čokoholici z ní hubnou a jsou i chytřejší 4.69/5 (13)

Zázračná čokoláda - čokoholici z ní hubnou a jsou i chytřejšíČokoláda je nepochybně mimořádně oblíbenou potravinou. Někteří si dokonce nedovedou představit jediný den bez konzumace tohoto pamlsku a dobrovolně se označují za čokoholiky.

Ti, co se rozhodli po novém roce zhubnout, zřejmě o čokoládě nechtějí ani slyšet. Jedno je jisté; pokud jde o naše zdraví, je třeba si umět vybírat i mezi čokoládami. Ve světě delikátních pochoutek zabalených v staniolu existují totiž obrovské rozdíly. Postavě a zdraví ublížíme pouze nekvalitními verzemi čokolády.

Štíhlí čokoholici

V mysli mnoha žen (ale i mužů) je i v důsledku „antičokoládových“ názorů zakořeněná představa o tom, že z čokolády se zákonitě přibírá. Co kdyby však někdo tvrdil, že konzumací dobroty vyrobené z kakaového zrna, naopak, zhubneme? Doktorka Beatrice Golombová, profesorka medicíny na Kalifornské univerzitě v San Diegu, zveřejnila studii, v níž zjišťovala možné spojitosti mezi pravidelnou konzumací čokolády a úrovní Indexu tělesné hmotnosti (BMI – Body Mass Index). Výzkum provedla na vzorku z 1018 lidí obou pohlaví ve věku od 20 do 85 let.

TIP: Proč je důležitý údaj o množství kakaa v čokoládě?

Výsledek byl zajímavý. Lidé, kteří si dopřáli čokoládu pravidelněji měli nižší Index tělesné hmotnosti než ti, kteří byli cíleně střídmí vůči sladkému afrodisiaku. „Neznamená to, že můžete sníst nekonečné množství čokolády,“ uvedla doktorka Golombová svá zjištění na pravou míru s tím, že jejich odůvodnila možnými účinky čokolády na zrychlení metabolismu člověka.

Sponzorováno

Pozor na kvalitu čokolády – je zásadní

Provinile se cítící milovníci čokolády si tedy rozhodně nemusí vyčítat svou denní dávku této sladkosti, ale rozhodně musí zohlednit počet snědených kostek, a zejména jejich kvalitu. Odborníci se shodují, že nejzdravější verzí čokolády je tmavá, případně hořká čokoláda s obsahem kakaa od 75 procent a výše.

Zajímavost: Algarrobina je zdravou náhradou čokolády

Znamená to, že pro vysoký podíl kakaa nebude obsahovat tolik tuku a cukru, kolik mléčná varianta, nebo dokonce tolik, co maximálně nevhodné „čokoládové pochoutky“ v podobě bílé čokolády. Ty na nás číhají z regálů zejména v období Vánoc a Velikonoc, ale s pravým kakaem nemají absolutně nic společného a ihned se projeví i na naší váze. Několik výzkumů navíc prokázalo, že konzumace malého množství tmavé čokolády má pozitivní účinky na činnost srdce, krevní tlak, ale i na zlepšení nálady. Hořká čokoláda je navíc podle americké Dietoložka Nancy Coppermanovej bohatá na antioxidanty a má protizánětlivé účinky, takže je nesporně vhodná pro naše zdraví.

Čokoládou k Nobelovce

Zajímavou otázku v souvislosti s čokoládou si však položila i kreativní Vanessa Hillová, která si na Facebooku založila stránku s názvem Brain Craft. Na videu sdíleném na Youtube pracuje s poznatkem, že v zemích, které „chrlí“ držitele Nobelových cen, je konzumace čokolády takříkajíc na denním pořádku.

V přibližně dva a půl minutovém videu ilustruje a vysvětluje, jak by podle ní mohla souviset mozková kapacita myslitelů s čokoládou. Ať už je to jakkoliv, nikdo nemůže s určitostí tvrdit, že nemá po rozpuštění čokolády na jazyku lepší náladu, že mu tato sladká odměna neodbourat stres při učení či nezažene chuť na jiné, mnohem nezdravější kalorické bomby.

TIP: Čokoládová masáž je zdravá

VIDEO: Dělá nás čokoláda chytřejšími?

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva