Sponzorováno

Kojení na veřejnosti – Mnohé mámy chodí kojit na záchod! Proč tolik diskriminace? 4.88/5 (17)

Kojení na veřejnosti je normální!

Kojení na veřejnosti je normální!

Nad tématem kojení na veřejnosti probíhají bouřlivé diskuse. Mnohé ženy bojují za to, aby mohly své dítě kojit kdekoliv, byť v restauraci přímo u stolu. Vždyť je to naprosto přirozená věc a nikoho by to nemělo obtěžovat.
Pokud kojící matka nemůže kojit na veřejných místech, je vlastně svým způsobem diskriminována a její dítě také. Vzniklo již mnoho kampaní, které ukazovaly problematiku kojení na veřejnosti z pohledu kojící matky. Tato jedna kampaň ale pobouřila poměrně dost lidí.

TIP: Kojení je nejlepší způsob výživy kojence

 

Silné fotky ukazují smutnou pravdu

Kampaň organizace When Nurture Calls sestává z fotografií žen – matek kojících své miminko na nepříliš vábně vypadajících toaletách. Nad ženami visí nápisy jako „Bon Apetit“, „Stůl pro dva“, či „Privátní večeře“. Další věta zní „Jedli byste tady?“.
Je to přitom realita mnoha žen, které jsou s dítětem v restauraci, a když je třeba miminko nakojit, ženy se často odeberou na toaletu a neděje se to jen v restauracích ale i na jiných veřejných místech.
Bohužel často je žena doslova vykázána personálem někam mimo, aby kojením nerušila ostatní návštěvníky či klienty. Různé stupně „odporu“ vůči kojení na veřejnosti jsou v závislosti na různých státech či typech společnosti a podobně, takže někde je to více radikální než jinde.

Kojení intimní či veřejné?

Tyto fotky vznikly jako doprovodná akce ke schválení zákona v Texasu, který říká, že kojící matka může kojit prakticky na kterémkoliv místě, kde se právě nachází. Zákon má osvobodit kojící matky od diskriminace a usnadnit jim život.
Podle mnoha lidí však kojení na veřejnost nepatří a lidé se nechtějí dívat na miminka přisáté na prsou. Je to pro ně prostě příliš. Těžko říct, kde přesně je pravda. Některé matky mají v sobě zakódované, že kojení je něco intimního, co patří jen matce a dítěti a neumí si představit kojení kdekoliv.

Sponzorováno

Na druhé straně, pokud byste si měli plánovat všechny výlety, nákupy či návštěvy lékaře nebo úřadů přesně podle toho, jak bude chtít vaše miminko nakojit, asi byste se zbláznili a prakticky nikam nechodili. Vždyť miminka se potřebují kojit různě často, takže taková matka, která za žádných okolností na veřejnosti dítě nenakojí, by byla zřejmě odkázána na sociální izolaci.

TIP: Jak citlivě ukončit kojení?

Dá se to i méně radikálně

Matkám nelze upřít právo kojit na veřejnosti a určitě je fajn, pokud i veřejnost má na tuto věci jakýsi střízlivý názor. Pokud to nechci vidět, tak se nepodívám. Kojení není něco, co by mělo provokovat, je to přirozená věc. A čím víc to bude vidět, tím více mladých dívek bude považovat kojení za normální a je to tedy jistým způsobem i podpora kojení.
Existuje také mnoho způsobů, jak kojit na veřejnosti a přitom si zachovat i trochu soukromí. Stačí mít po ruce bavlněnou plenu nebo nějaký šátek, kterou jednoduše překryjeme jemně děťátko a mnohdy si druzí ani nevšimnou, že matka kojí. A i když nemáte nic na překrytí po ruce, klidně své miminko nakojte, ať jste kdekoliv.

Je k zamyšlení, že matka, která své dítě nekojí ale krmí lahví, tak může udělat kdekoliv a nikdo na ni křivě dívat nebude, vždyť jen krmí hladové dítě, zatímco kojící matka musí nejednou se společností bojovat za své právo nakrmit své miminko kdekoliv. Bohužel, vypovídá to hodně o současné společnosti a o jejím smýšlení a nad tím bychom se měli zamyslet.

Co si ještě o kojení přečíst?

VIDEO: Marta Jandová: Kojení na veřejnosti je přirozená věc

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: , ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “Kojení na veřejnosti – Mnohé mámy chodí kojit na záchod! Proč tolik diskriminace?”

  1. […] TIP: čtěte o kojení na veřejnosti […]

  2. martinka napsal:

   Přestože je kojení nezbytné, tak se lidem nelíbí. Nechtějí ho nikde vidět, což chápu, ale s kojící zástěrou, kterou jsem si před pár týdny koupila, jde kojit kdekoliv! Za ty peníze to rozhodně stojí! (koupila jsem ji zde: http://www.kojicizastery.cz)

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva