Obsah článku
- Mezenteriální lymfadenitida je zánět (otok) lymfatických uzlin v břiše. Lymfatické uzliny, které se zanítí, jsou konkrétně v membráně, která připevňuje střevo k pravé dolní části břišní stěny.
- Příznaky zahrnují bolest a citlivost v břiše, nevolnost a průjem. Léčba klidem a léky proti bolesti zmírňují příznaky.
- Mezenteriální lymfadenitida (lymfadenitis mesenterialis) je sice méně známé, vzácné onemocnění, ale je častější, než by se mohlo zdát.
Co je mezenteriální lymfadenitida?
Mezenteriální lymfadenitida (někdy se jí říká i mezenterická lymfadenitida) je zánět (otok) lymfatických uzlin v břiše (v břišní dutině). Lymfatické uzliny jsou orgány, které jsou součástí imunitního systému vašeho těla. Filtrují škodlivé látky, jako jsou bakterie a viry, aby se nerozšířily do dalších částí vašeho těla. Lymfatické uzliny jsou velké asi jako hrášek, ale při zánětu se mohou zvětšit a zkřehnout.
Slovo „mezenteriální“ označuje zánět vyskytující se v mezenteriu, což je záhyb membrány, který připevňuje vaše střevo ke stěně břicha.
Koho postihuje mezenteriální lymfadenitida?
Mezenteriální lymfadenitida je běžná u dětí a dospívajících. Obvykle se nevyskytuje u dospělých nebo lidí starších 20 let. Ale i u nich se může vzácně vyvinout.
Jak častá je mezenteriální lymfadenitida?
Mezenteriální lymfadenitida je vzácná. Přesná míra výskytu není známa, protože mnoho případů se vyřeší samo a nevyžadují léčbu.
Jaké jsou příznaky mezenteriální lymfadenitidy?
Příznaky mezenteriální lymfadenitidy se liší v závažnosti. Příznaky jsou podobné apendicitidě a mohou být následující:
- Bolest v břiše, často v pravé dolní části břicha
- Citlivost v břiše
- Horečka
- Nevolnost a/nebo zvracení
- Průjem
Zvětšené lymfatické uzliny v břiše mohou způsobit bolest. Infekce ve střevním traktu může způsobit příznaky průjmu a nevolnosti.
Příčiny – Co způsobuje mezenteriální lymfadenitidu?
Zduřené (zanícené) lymfatické uzliny v břiše způsobují mezenteriální lymfadenitidu. Lymfatické uzliny mohou otékat v důsledku infekce nebo mohou být příznakem stavu, který způsobuje zánět.
Infekce
Infekce virem nebo bakterií obvykle způsobuje mezenteriální lymfadenitidu. Infekce, které mohou způsobit mezenteriální lymfadenitidu, jsou:
- Gastroenteritida (někdy nazývaná žaludeční chřipka)
- Bakterie nalezené v nedostatečně tepelně upraveném mase (Yersinia enterocolitica)
- Infekce související s HIV
- Tuberkulóza
Zánětlivé stavy
Zánět v břišních lymfatických uzlinách vašeho dítěte může být důsledkem jiného stavu, který způsobuje otoky jiné části vašeho těla, včetně těchto:
- Apendicitida
- Rakovina (lymfom, rakovina trávicího traktu)
- Divertikulitida
- Zánětlivé onemocnění střev
- Pankreatitida
Je mezenteriální lymfadenitida nakažlivá?
Pokud je mezenteriální lymfadenitida výsledkem viru, může být nakažlivý i samotný virus.
Sponzorováno
Jak se diagnostikuje mezenteriální lymfadenitida?
Chcete-li diagnostikovat mezenteriální lymfadenitidu, lékař vašeho dítěte provede fyzickou prohlídku a zkontroluje anamnézu vašeho dítěte. Bude se také ptát na příznaky vašeho dítěte, včetně toho, jak dlouho je má a zda bylo nedávno nemocné, než se příznaky objevily. Lékař může dokonce doporučit krevní testy, včetně kompletního krevního obrazu.
Vzhledem k tomu, že ve stejné oblasti jako apendix (v pravém podbřišku) je velké množství lymfatických uzlin, jsou příznaky mezenteriální lymfadenitidy podobné jako u apendicitidy (zanícené apendix). Váš lékař tak může použít zobrazovací testy, jako je ultrazvuk nebo CT, aby vyloučil apendicitidu.
Jak se léčí mezenteriální lymfadenitida?
Většina dětí s mezenteriální lymfadenitidou se bez léčby zlepší během jednoho až čtyř týdnů. Stav nezpůsobuje žádné trvalé následky po zotavení.
I když se mezenteriální lymfadenitida často sama vyřeší, lékař vašeho dítěte může předepsat léky ke zvládnutí příznaků. Pokud je diagnóza vašeho dítěte důsledkem bakteriální infekce, váš lékař předepíše antibiotika.
Další kroky ke zvládnutí příznaků mezenteriální lymfadenitidy jsou:
- Odpočinek.
- Pít vodu, abyste zůstali hydratovaní po zvracení a průjmu.
- Aplikace tepla na břicho pomocí vyhřívací podložky.
- Užívání volně prodejných léků proti bolesti.
Prevence – Jak zabránit mezenteriální lymfadenitidě?
Riziko vzniku mezenteriální lymfadenitidy způsobené infekcí můžete snížit takto:
- Pravidelně si myjte ruce mýdlem a vodou.
- Vyhýbání se blízkému kontaktu s někým, kdo je nemocný.
Co očekávat, pokud máte mezenteriální lymfadenitidu?
Pokud má vaše dítě mezenteriální lymfadenitidu, bude pociťovat mírnou bolest jako pulzující pocit v pravé dolní části břicha nebo v jiných oblastech břicha. Tato bolest může být doprovázena příznaky podobnými chřipce a pocitem nevolnosti. Nahřívací podložka nebo teplý obklad může pomoci při bolesti žaludku vašeho dítěte. Pokud je jejich bolest závažná, váš lékař může předepsat léky ke zmírnění jejich příznaků.
Během nemoci bude vaše dítě potřebovat dostatek odpočinku.
I když vaše dítě nebude chtít jíst, protože může mít nevolnost nebo průjem, vaše dítě bude stále potřebovat přijímat živiny tím, že bude jíst lehká jídla a zůstane hydratované.
Jak dlouho trvá mezenteriální lymfadenitida?
Sponzorováno
Vaše dítě bude pociťovat příznaky po dobu několika týdnů, nejčastěji mezi jedním a čtyřmi týdny. Stav odezní sám o sobě a později v životě nevyvolá žádné příznaky.
A dále si také přečtěte
Studie a zdroje článku
- Acute Nonspecific Mesenteric Lymphadenitis: More Than No Need for Surgery Autoři: Rossana Helbling, Elisa Conficconi
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Břicho - zdraví a nemoci, Lymfatický systém, Střeva
Přečtěte si také naše další články