Sponzorováno

Jak souvisí mikrospánek a chrápání? 4.92/5 (12)

polysonografie - Jak souvisí mikrospánek a chrápání?Spánkové poruchy dýchání, jejichž projevem je i chrápání, způsobují celodenní únavu a ospalost. Projevem únavy je často mikrospánek. Dobrou zprávou pro řidiče je, že současná medicína si umí s tímto problémem poradit.

Na internetu se nachází plno „zaručených“ rad, jak se vyhnout mikrospánku. Energetické nápoje, káva, žvýkání žvýkačky, poslech hudby, vyprávění se se spolujezdcem, hluboký nádech a výdech a podobně. Tyto rady však mohou vyřešit jen dočasné odsunutí problémů s usínáním za volantem a ne vždy jsou efektivní. Neřeší problémy s mikrospánkem z dlouhodobého hlediska.

Co je to mikrospánek?

Mikrospánek je úplná ztráta vědomí na jednu a více sekund, kdy člověk ztratí kontrolu nad svým okolím a usne. Vzniká při monotónní činnosti, např. jízdě autem. Při jízdě motorovým vozidlem je tento stav velmi nebezpečný, protože řidič přestane kontrolovat své vozidlo a také okolí – cestu, jiná auta, různé překážky a může ohrožovat sebe a ostatní účastníky silničního provozu. Člověk sedící za volantem může a nemusí pociťovat únavu. Mikrospánek se dostaví ve zlomku sekundy, říkáme mu imperativní spánek (rozkazovačný). Člověk ztrácí kontrolu a není schopen jednat. Jednoduše se mu oči zavřou a usne.

Sponzorováno

Co je příčinou mikrospánku?

Příčinou mikrospánku může být spánkové apnoe, chrápání, dlouhodobý deficit spánku. Pokud jde o spánkové apnoe, tito lidé kromě chrápání mají apnoické pauzy, což jsou přestávky v dýchání během noci. Takový člověk v důsledku nedostatečného dýchání nemá dostatek vzduchu, a tedy ani kyslíku. Protože se tyto stavy opakují každou noc, organismus je dlouhodobě nedostatečně okysličený a trpí tím hlavně nervová soustava, naše kognitivní schopnosti. I když člověk spí sedm, osm nebo i devět hodi , druhý den ráno nemá pocit dostatečného odpočinku a osvěžení po spánku. V důsledku nedostatečného okysličení se spící člověk vystavuje zvýšenému riziku srdečně-cévních chorob, hlavně vysokému krevnímu tlaku, arytmii, a také cukrovce.

Jak řešit problémy s mikrospánkem?

Pokud máte ve svém okolí člověka , který je unavený, mívá stavy mikrospánku a přitom chrápe, je třeba vyšetření ve spánkové laboratoři. Polysomnografie je vyšetření, které snímá základní životní funkce u člověka během 6-8 hodin spánku a to zejména dýchání, srdečně-cévní systém, okysličení krve, chrápání, činnost svalů, činnost nervové soustavy a kvalitu spánku. Zpracováním získaných parametrů ve spánkové laboratoři se určí závažnost stavu a doporučí další řešení tohoto problému.

Sponzorováno

V případě závažného spánkové apnoe je efektivní léčba pomocí přetlakové terapie, kterou organismus získá dostatečný přísun vzduchu, a tedy i kyslíku, stabilizují se zdravotní problémy a únava během dne zmizí. Taková léčba zajišťuje lidem zlepšení kvality života.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva