Sponzorováno

Plagiocefalie – zploštění lebky – příznaky, příčiny a léčba – helmou nebo ne? 4.8/5 (10)

  • Vzhledem k tomu, že lebky mladých kojenců jsou velmi měkké, neustálý tlak na určitou oblast jejich hlavy může způsobit její změnu tvaru. To se děje při poziční deformaci lebky. Je to způsobeno hlavně polohou dítěte při spánku.
  • Existují dva typy poziční deformace lebky - plagiocefalie a brachycefalie. Plagiocefalie nastává, když se jedna strana hlavy zploští, což způsobí, že třeba uši dítěte budou nesprávně zarovnány. Brachycefalie nastává, když dojde ke zploštění na zadní straně hlavy, což způsobí vyboulení přední části lebky dítěte.

Plagiocefalie - zploštění lebky

Co je plagiocefalie?

Plagiocefalie nastává, když se na zadní nebo boční straně hlavy dítěte vyvine plochá oblast. Tento stav může způsobit, že hlavička dítěte bude vypadat asymetricky. Někteří popisují hlavu tak, že při pohledu shora vypadá jako rovnoběžník.

Kosti lebky dítěte se plně spojí až několik měsíců po narození. Měkké, poddajné kosti umožňují snadnější průchod porodními cestami a dávají mozku dítěte dostatek prostoru pro růst. Měkké kosti ale také znamenají, že hlavička dítěte může měnit tvar. Jednou častou příčinou plagiocefalie je pravidelné spaní nebo ležení ve stejné poloze.

Plagiocefalie je jednou z nejčastěji se vyskytujících deformit lebky u dětí.

Plagiocefalie je charakteristická tímto:

  • Asymetrickým zploštěním na zadní straně hlavičky dítěte
  • Prominence (výčnělek, výběžek) čela na straně zadního zploštění
  • Zploštění čela na opačné straně
  • Posun ucha vpřed na straně zadního zploštění
  • Asymetrické postavení obličeje
Ukázka plagiocefalie z horního pohledu

Ukázka plagiocefalie z horního pohledu

Dva typy plagiocefalie

Existují dva typy plagiocefalie: poziční plagiocefalie a vrozená plagiocefalie.

Poziční plagiocefalie, nazývaná také deformační plagiocefalie, je nejběžnějším typem plagiocefalie. Podle různých statistik postihuje až 55 procent dětí.

Vrozená plagiocefalie, známá také jako kraniosynostóza, je vzácná vrozená vada. U dětí s tímto stavem se vláknité mezery mezi kostmi lebky, známé jako stehy, předčasně uzavírají. Výsledkem je abnormálně tvarovaná hlava.

Vrozená plagiocefalie se vyskytuje cca u jednoho z každých 2 000 až 2 500 narozených dětí.

Jak identifikovat plagiocefalii

Může trvat několik měsíců, než se objeví příznaky plagiocefalie. Kontrolujte známky plagiocefalie během koupání, když jsou vlasy vašeho dítěte mokré a tvar jeho hlavy je nejvíce viditelný.

Mezi příznaky, které je třeba hledat, patří:

  • Zploštělá oblast na boku nebo na zadní straně hlavy. Místo toho, aby byla kulatá, může hlava vypadat v určité oblasti šikmě.
  • Zploštění hlavy může způsobit, že uši vypadají nevyrovnaně.

Co způsobuje plagiocefalii?

Předpokládá se, že k vrozené plagiocefalii dochází náhodně během vývoje plodu. Někdy je také součástí dědičných poruch.

Podle studie publikované v Indian Journal of Human Genetics může být s vrozenou plagiocefalií spojeno více než 180 syndromů, včetně Apertova syndromu a Crouzonova syndromu.

Existuje několik možných příčin poziční plagiocefalie:

Spací pozice

Poziční plagiocefalie je výsledkem toho, jak dítě leží v prvních měsících života. Každodenní uspávání dítěte ve stejné poloze, například na zádech nebo hlavě obrácené doprava nebo doleva, trvale vyvíjí tlak na stejné části lebky.

Děti jsou nejvíce ohroženy polohovou plagiocefalií v prvních čtyřech měsících života, než se samy dokážou převrátit.

Doporučuje se vždy uspávat dítě na zádech, aby se snížilo riziko syndromu náhlého úmrtí kojence (zkráceně SIDS).

Abyste snížili riziko plagiocefalie, poskytněte svému dítěti dostatek času na břiše, když je vzhůru. Zkuste dítě nosit, ať už v náručí nebo v šátku, místo toho, abyste ho nechali ležet po delší dobu. Dětská sedačka může také pomoci snížit riziko.

Nedostatečný čas trávený na břiše

Plagiocefalie je tím pravděpodobnější, tím více času tráví vaše dítě na zádech. Dostatečný čas na bříšku, když je dítě vzhůru a jeho sledování vám může pomoci snížit riziko tohoto onemocnění.

Vaše dítě může plakat, když ho položíte na bříško, ale je to důležité, aby dítě nebylo stále na zádech.

Když je vaše dítě vzhůru, položte jej na bříško na deku nebo podložku. Začněte několika minutami na relaci a několika relacemi denně. Jak vaše dítě vyvíjí se u něj více svalové síly a kontroly krku, můžete prodloužit dobu relace.

Čas strávený na břiše může také pomoci vašemu dítěti vybudovat sílu a svaly potřebné k převrácení, plazení, sezení a případně k chůzi.

Dítě je z dvojčat nebo trojčat (či vícerčat)

Když je prostor v děloze velmi těsný, má lebka dítěte větší než normální riziko komprese. To také může vést k plagiocefalii.

Předčasný porod

Předčasně narozené děti mají měkčí kosti než ty, které se narodily v termínu. Je také pravděpodobné, že budou muset dále pobýt v nemocnici, kde tráví většinu času ležením na zádech.

Poziční plagiocefalie je častější u předčasně narozených dětí, než u dětí donosených.

Porod kleštěmi nebo porod vakuovym extraktorem

Tyto nástroje mohou vyvíjet tlak na lebku a její tvárné kosti, což by mohlo vést k plagiocefalii.

Torticollis

Toto je stav, kdy jsou krční svaly dítěte ztuhlé nebo nevyvážené. Je to často způsobeno omezeným prostorem v děloze nebo umístěním v netradiční poloze.

Omezený prostor v děloze znesnadňují dítěti pohyb hlavy. To může způsobit, že upřednostňují jednu stranu, což může vést k plagiocefalii nebo jiné deformaci lebky.

Může plagiocefalie vést ke komplikacím?

Poziční plagiocefalie je považována spíše za kosmetický problém než za lékařský. Ve většině případů nemá vliv na vývoj nebo růst mozku. Většina případů se dost zlepšuje, jak dítě stárne a tráví více času sezením, plazením a stáním.

Sponzorováno

Ve studii z roku 2004, kde byl pravidelně měřen obvod hlavy u 200 dětí od narození do 2 let, byl výskyt poziční plagiocefalie:

  • 16 procent za 6 týdnů
  • 19,7 procenta za 4 měsíce
  • 6,8 procenta za 12 měsíců
  • 3,3 procenta za 24 měsíců

Jakékoli trvalé změny lebky jsou obecně mírné a maskované vlasy.

Chirurgie je obvykle nutná u dítěte s vrozenou plagiocefalií, když je lebka předčasně uzavřena. Chirurgie může pomoci zmírnit tlak v lebce a umožnit normální růst mozku. Chirurgie může také snížit riziko komplikací, jako jsou tyto:

  • vývojové zpoždění
  • slepota
  • záchvaty
  • další zdravotní problémy

Léčba – jak se léčí plagiocefalie?

Léčba bude záviset na závažnosti stavu vašeho dítěte a na příčině plagiocefalie. Obecně jsou možnosti léčby tyto:

Polohová terapie

I když je důležité, abyste své dítě nechali vždy usnout na zádech, abyste snížili riziko SIDS, pamatujte na změnu jeho polohy. Pokud například vaše dítě upřednostňuje spaní s levou tváří na matraci postýlky, položte mu hlavu tak, aby spalo na pravé tváři.

Cvičení

Pokud má vaše dítě torticollis, může lékař doporučit protahovací cvičení ke zvýšení rozsahu pohybu krku. Nikdy nezkoušejte cvičení protahování krku bez souhlasu lékaře a jeho odborných pokynů.

Terapie formovací přilbou (helma)

Terapie formovací přilbou spočívá v tom, že dítě nosí na míru tvarovanou přilbu, která jemně pomůže reformovat lebku do symetrického tvaru. Léčba se obvykle zahajuje, když je kojencům 5 nebo 6 měsíců – když je jejich lebka stále dostatečně měkká na to, aby mohla být zformována.

Podle různých studií je optimální věk terapie helmou 3 až 6 měsíců. Tato terapie může trvat asi 12 týdnů, než se lebka pomocí této terapie přetvoří.

Terapie formovací přilbou je obvykle vyhrazena pro osoby se středně závažnými až závažnými případy plagiocefalie.

K získání formovací přilby budete potřebovat lékařský předpis a vaše dítě bude muset helmu nosit po celou dobu, s výjimkou koupání. Je nutné nosit helmu až 23 hodin denně a úplné ošetření obvykle trvá přibližně 3 až 6 měsíců. Přilby mohou způsobit podráždění pokožky a vaše dítě z ní může být rozrušené nebo jakoby nervózní. Helma bývá vyrobená velmi rychle, řekněme do 3-5 dní.

Helma ke korkekci plagiocefalie

Helma ke korkekci plagiocefalie

Než budete pokračovat v léčbě, prodiskutujte s lékařem výhody a rizika této metody. V nejnovější studii však vědci z Nizozemska zpochybnili výhody této léčby.

Podle týmu existuje jen malý výzkum srovnávající terapii helmou u kojenců a u kojenců bez léčby. Tak tento výzkum sami udělali. Ve svém výzkumu hodnotili 84 dětí, které měly středně těžkou nebo těžkou polohovou deformaci lebky. Měli buď plagiocefalii, nebo brachycefalii. Od věku 6 měsíců byla polovina kojenců povinna nosit na míru udělané helmy po dobu 23 hodin denně po dobu 6 měsíců. Zbývající kojenci nepodstoupili vůbec žádnou léčbu. Při měření tvaru hlavy všech kojenců, jakmile děti dosáhly věku 2 let, tým zjistil, že kojenci, kteří nosili helmy, nevykazují žádné významné zlepšení ve srovnání s těmi, kteří nepodstopili žádnou léčbu. Terapie helmou vedla k tomu, že 25,6% kojenců se plně zotavilo z poziční deformace lebky. A 22,5% kojenců, kteří nepodstoupili žádnou léčbu, dosáhlo úplného zotavení – což vědci považují za nevýznamný rozdíl mezi těmito dvěma skupinami.

Rodiče kojenců, kteří nosili přilby, zato hlásili nežádoucí účinky. Přibližně 96% rodičů uvedlo, že u jejich dětí došlo k podráždění pokožky a 33% uvedlo, že jejich děti pociťují bolest. Přibližně 77% rodičů mělo pocit, že jim helma brání v mazlení s kojenci, 76% uvádí nepříjemný zápach a 71% uvádí velké pocení kojence.

Když byly kojencům 2 roky, vědci zjistili, že obě skupiny rodičů byly obecně spokojené s tvarem hlavy jejich dítěte. Rodiče těch, kteří nosili přilby, uváděli skóre spokojenosti 4,6 z 5, zatímco rodiče dětí, které nebyly léčeny, uváděly skóre spokojenosti 4,4 z 5.

Vědci vše komentují závěrem:

„Na základě takřka stejné účinnosti terapie helmou a redeformace lebky po jejím přirozeném průběhu, vysoké prevalence nežádoucích účinků a vysokých nákladů spojených s terapií helmou, nedoporučujeme používat helmu jako standardní léčbu pro zdravé kojence se středně těžkou až těžkou deformací lebky.“

Vědci poukazují na to, že v obou skupinách došlo k úplnému uzdravení pouze u 25% dětí. Zdůrazňují proto, že je důležité zabránit dětem ve vývoji poziční deformace lebky.

Chirurgická operace

Chirurgický zákrok obvykle není nutný v případě polohové plagiocefalie. Je ale nutný ve většině případů vrozené plagiocefalie, když se lebka uzavřela a je třeba uvolnit tlak v lebce.

Prevence – jak zabránit plagiocefalii

Nebudete úplně schopni zabránit všem výskytům plagiocefalie, ale existuje několik věcí, které můžete udělat, abyste snížili riziko dítěte u některých typů poziční plagiocefalie:

  • Důsledně měňte polohu spánku vašeho dítěte (jeden den doleva, druhý doprava atd.). Pokud však lékař vašeho dítěte neurčí jinak, vždy dejte dítě spát na zádech.
  • Dopřejte svému dítěti čas na břiše. Začněte třemi až pěti minutami, dvakrát až třikrát denně, jakmile přivedete své dítě domů z nemocnice nebo do několika dnů po narození. Vypracujte se celkem na 40 až 60 minut břicha denně.
  • Pokud je to možné, držte dítě i ve vzpřímené poloze, místo aby jste ho ukládali do postýlky, autosedačky nebo dětské houpačky.
  • Změňte polohy krmení. Měňte strany lehu dítěte apod.

A pár slov na závěr

Ve většině případů se lebka dítěte postupem času sama upraví. V závažnějších případech však může být nutná léčba.

VIDEO: Cvičení dětí s plagiocefalií

Sponzorováno

Zdroje článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

2 Komentářů u článku “Plagiocefalie – zploštění lebky – příznaky, příčiny a léčba – helmou nebo ne?”

  1. Jiří Spěváček napsal:

    A co se dá dělat s tím, když má někdo křivou a placatou hlavu v dospělosti?

    • Pokud se jedná o fyzickou anomálii hlavy, jako je například křivá nebo placatá hlava, mohou být k dispozici některé lékařské postupy nebo chirurgické zákroky, které mohou pomoci korekci těchto deformit. Avšak toto je situace, která vyžaduje přesnou diagnózu od odborníka, a proto bych doporučoval konzultovat s lékařem, specializovaným na tuto oblast.

      Je také možné, že křivá nebo placatá hlava může být způsobena špatnými zvyky v dětství, jako například nedostatečným položením na bříšku během spánku, dlouhým nošením příliš těsné čepice nebo nevhodným držením hlavy. V těchto případech by se mohly aplikovat korekční metody, jako jsou fyzioterapie nebo speciální cvičení, aby se pomohlo obnovit správnou anatomickou polohu hlavy.

      Je však důležité si uvědomit, že každý člověk je jedinečný a každá situace vyžaduje individuální přístup a léčbu. Proto bych vám doporučoval konzultovat s lékařem, který vám může poskytnout konkrétní doporučení na základě vaší konkrétní situace.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva