Existuje gen krásy? Vědci se ho snaží najít 4.71/5 (7)

Sponzorováno

Existuje něco jako gen krásy? Spíše kombinace více genů.

Existuje něco jako gen krásy? Spíše kombinace více genů.

Mít hezkou tvář, to je jako vyhrát v loterii – ale ne, je to ještě lepší než výhra v loterii. Hezká tvář, to je jako vybírat výherní tiket znovu a znovu. Výzkum říká, že lidé, kteří jsou vnímáni jako atraktivní, tedy mají hezkou tvář, mají větší šanci na lepší pracovní místo a tím pádem na více peněz. Mají život opravdu snazší, lidé na ně při jednání více dají, v komunikaci to mají prostě lepší.

Zajímavost: Bylo dokonce zjištěno (v USA), že pokud se atraktivní lidé (s obličejem, který je považován za hezký) dopustí trestného činu, mohou být považováni za méně kruté a mohou mít dokonce stanovenu nižší kauci.

Standardy krásy se samozřejmě mohou měnit v závislosti na době a kultuře či osobě. Koneckonců, existuje fráze, „krása je v očích toho, kdo se dívá“. Je však také pravda, že vzhled některých lidí je pro ostatní obecně fyzicky přitažlivý – a tito lidé z něj mohou mít prospěch.

Takže se shodneme na tom, že každý z nás chce být fyzicky přitažlivý. A zásadní otázka je: můžeme nějak zjistit, co geneticky dělá osobu přitažlivou? V současné době vědci ví jen velmi málo o tom, co dělá osobu přitažlivou – alespoň pokud jde o jejich geny.

Ale nová studie vědců z University of Wisconsin-Madison odhalila některé zajímavé poznatky, co se krásy lidí týče.

Jak studie našla krásu

Ve studii publikované tento měsíc v magazínu PLOS Genetics, vedoucí autor Qiongshi Lu, odborný asistent na katedře statistiky na University of Wisconsin-Madison, a jeho kolegové použili skóre atraktivity k nalezení a identifikaci několika genů, které souvisely s atraktivitou obličeje u 4 383 jedinců.

Aby bylo možné hodnotit atraktivitu, výzkumníci požádali dobrovolníky, neboli „kodéry“, aby označili známkami jednotlivce z ročenky na stupnici od „vůbec ne atraktivní“ k „extrémně atraktivní“. Každý kodér se podíval na 12 fotografií.

Vědci poté porovnávali hodnocení kodérů s genetickou výbavou každého člověka a hledali korelace.

U žen byly genetické variace, které nejvíce souvisely s přitažlivostí obličeje, spojeny s geny, které ovlivňují tělesnou hmotnost, nebo s mírou tělesné hmotnosti a výšky.

U mužů byly genetické variace spojeny s geny, které ovlivňují hladinu cholesterolu v krvi.

Autoři studie poukazují na to, že výzkum zjistil, že hladina cholesterolu v krvi hraje roli v syntéze testosteronu a dalších steroidních hormonů. To může pomoci vysvětlit, proč byly hodnoty atraktivity vázány na gen cholesterolu.

Korelace mezi tělesnou hmotností žen a přitažlivostí však poukazuje na jedno z omezení studie: vědci dosud nepochopili role věku, tělesného tvaru a výrazu obličeje ve vnímání přitažlivosti.

Pro každou slibnou korelaci, kterou našli, zůstávají nezodpovězené otázky.

„Určitě neexistuje „hlavní gen“, který určuje přitažlivost člověka,“ řekl Lu ve svém prohlášení. „Místo toho je s největší pravděpodobností přitažlivost spojena s velkým počtem genetických složek, které se navzájem kombinují.“

Sponzorováno

Vědci také uvedli, že jejich studium je založeno na rasově a etnicky homogenní skupině lidí přibližně stejného věku – tj. hlavně bílých středoevropských vysokoškoláků evropských předků.

Skupina je také docela malá. Zhruba 4 400 lidí je považováno za střední velikost vzorku.

Výzkumníci své zjištění nezopakovali s žádnou externí skupinou lidí. „Externí replikace a validace jsou kritickými kroky ve studiích genetiky komplexních rysů,“ napsali autoři studie.

Můžeme změnit geny krásy?

Samotné geny nedávají celý obraz o přitažlivosti. Životní styl člověka může výsledek (to, jak vypadáme) velmi ovlivnit, říká Dr. Charlie Chen, plastický chirurg se zkušenostmi v oblasti výzkumu genové terapie.

„Mnohé rysy podléhají faktorům prostředí, jako je kouření nebo náš jídelníček, které mění výsledky našeho vzhledu, jako jsou textury kůže na obličeji,“ řekl.

Další komplikací je to, že se ideály krásy mohou měnit v čase nebo v různých kulturách.

Mnoho lidí se pokouší odpovědět na tuto otázku: Můžeme nakonec manipulovat nebo měnit geny, abychom zvýšili šance na přitažlivost jedince?

„Možná“, říká Chen, ale také dodává „že to nebude to nyní ani v krátké budoucnosti. Spíše ve vzdálenější budoucnosti.“

„Nyní můžeme identifikovat části genu, které určují nebo jsou spojeny s určitými fyzickými nebo hormonálními rysy. Tyto rysy jsou pravděpodobně multifaktoriální, takže neexistuje jediný gen, který by mohl být zapnut nebo vypnut,“ řekl Chen.

Chen vysvětluje, že to může být další hranice krásy.

„Hrozí nebezpečí, že s těmito geny budeme moci ručně manipulovat, možná i vybrat určité geny embryí ještě před narozením,“ řekl Chen. „Tato schopnost je stále daleko, možná desetiletí, ale musíme být extrémně opatrní, když postupujeme v našem vědeckém chápání krásy.“

Samozřejmě, přitažlivost je stále se vyvíjející definicí, která může být více primitivní než povrchní.

„Teoreticky řečeno, sexuální výběr je docela dobře zavedený,“ řekl Andrew Neff, PhD, neurolog, specializující se na molekulární a buněčnou biologii a výkonný ředitel společnosti Golgi Productions. „Zvířata se vyvíjejí nejen pro fitness krásu, ale i pro libovolný důvod, který zvyšuje jejich šance na reprodukci. Pokud existuje sexuální výběr a je řízen genetikou, musí existovat některé základní geny a tato studie ukazuje některé hlavní kandidáty,“ řekl Neff.

Tato studie byla „úspěšným pokusem o stanovení genetických složek přitažlivosti lidského obličeje“, což by mohlo být odrazem mnoha budoucích oblastí výzkumu.

Sečteno a podtrženo

Atraktivitu můžeme chápat jako přínos v životě. Může pomoci lidem najít práci, vydělávat více peněz, a dokonce mají lepší sociální aspekty života.

Až dosud však vědci velmi málo chápali, jak fyzická přitažlivost souvisí s geny.

Sponzorováno

Ačkoli tato studie byla omezena rozsahem a velikostí, poskytuje zajímavý pohled na to, co lidé považují za atraktivní a co by mohlo být v budoucnu pomocí genů ovlivněno.

A co si ještě o kráse přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva