Sponzorováno

16+ zajímavostí o sluchu a uších 4.85/5 (13)

Lidé s i jen mírnou ztrátou sluchu mají trojnásobné riziko pádu.

Lidé s i jen mírnou ztrátou sluchu mají trojnásobné riziko pádu.

Lidské ucho je složitý orgán, který nám umožňuje slyšet vše krásné, co život nabízí; od poslechu hudby, cvrlikání ptáků – díky uchu si můžete vychutnat tyto zvuky přírody a další nádherné a zajímavé zvuky světa.

Lidské ucho je jedním z nejmocnějších a nejjemnějších orgánů, které máme. Kromě sluchu mají uši také funkce, které usnadňují rovnováhu.

Zde jsou některá zajímavá fakta o uších a sluchu.

TOP zajímavosti o sluchu a uších

1. Sluch a rovnováha jsou hlavní funkce vnitřního ucha – bez uší byste ztratili rovnováhu

Takže nemoc, která postihuje jeden systém, má dopad na druhý. Například Meniérova choroba je charakterizována nízkofrekvenční ztrátou sluchu a závratěmi (ztrátou rovnováhy).

Uvnitř vašeho vnitřního ucha je fascinující struktura podobná bludišti známá jako vestibulární systém. Zde najdete tři kanálky naplněné tekutinou a malými vláskovými buňkami, které detekují rotační pohyb vaší hlavy, ať už je to nahoru a dolů, ze strany na stranu nebo naklánění. Každý půlkruhový kanál je umístěn pod jiným úhlem, takže váš mozek může lépe posoudit, kde se vaše hlava pohybuje. Každý z nich je zodpovědný za určitý směr pohybu hlavy.

Informace přicházející z vestibulárního systému jsou zpracovány v mozku a poté odeslány do dalších orgánů, které tyto informace potřebují, jako jsou oči a svaly. To nám umožňuje zůstat v rovnováze a vědět, v jaké poloze se naše tělo nachází. V některých situacích (např. na lodi) vysílají různé smyslové orgány, jako jsou oči, protichůdné zprávy do mozku. To je to, co nám pak může způsobit nevolnost, závrať nebo nevolnost.

2. Vaše uši rostou s věkem

Možná jste slyšeli fámu, že naše uši a nos jsou jediné části našeho těla, které po celý život neustále rostou. Opravdu se zvětšují, ale není to proto, že doslova rostou. S největší pravděpodobností jde o kombinaci přirozeného stárnutí a účinků gravitace.

Jak stárneme, naše uši se zdají být větší, ale je to proto, že chrupavka v našich uších se pomalu rozpadá a díky gravitaci se uši časem prodlužují.

3. Uši jsou samočistící

Ušní maz špatně dostává z uší. Ale pravdou také je, že je to zcela přirozená (a nezbytná) součást našich uší. Ušní maz neboli cerumen je vylučován tělem, aby chránil střední ucho před prachem, nečistotami a bakteriálními nebo plísňovými infekcemi. Pokud je však vylučován v nadměrném množství, může způsobit nahromadění a ucpání uší, které ovlivňují náš sluch.

Normální tvorba ušního mazu je známkou toho, že vaše uši odvádějí skvělou práci při čištění. Tato samočisticí schopnost pomáhá udržovat uši zvlhčené a chráněné. Nepotřebujete do uší nic strkat a čistit je. Uši se čistí samy. Je to pohyb naší čelisti, který pomáhá tenkým vrstvám mazu odcházet z uší a čistit naše uši.

Ušní maz má antimikrobiální a protiplísňové vlastnosti.

4. Uši nikdy nespí

Naše uši stále slyší 100 % zvuků kolem nás, když spíme, i když si to neuvědomujeme. Je to náš mozek, který je zodpovědný za zpracování všech zvuků kolem nás a jejich smysl.

Když spíme, náš mozek je schopen ignorovat zvuky kolem nás a reaguje pouze na hlasité nebo neočekávané zvuky jako obranný mechanismus, který nám umožňuje rychle reagovat.

5. Vaše uši mají velmi důležité chloupky (které nedorůstají)

V uchu jsou drobná nervová vlákna – nebo vláskové buňky –, která nám pomáhají udržovat rovnováhu, ale jsou tu také proto, abychom slyšeli. Tyto jemné vlasové buňky jsou velmi citlivé a lze je snadno poškodit do té míry, že se zlomí. Jakmile se rozbijí, už nedorostou.

Mezi hlavní důvody tohoto typu ztráty vláskových buněk patří expozice silnému zvuku, přirozené stárnutí a ušní infekce. Abyste se vyhnuli riziku ztráty sluchu, je důležité pečovat o své uši tím, že se pokud možno vyhýbáte hlasitým zvukům, nebo si chráníte uši špunty do uší nebo chrániče sluchu, když jsou vystaveny nadměrnému hluku.

6. Expozice zvuku je druhou hlavní příčinou ztráty sluchu

Existuje mnoho věcí, které mohou způsobit ztrátu sluchu, ale expozice hodně silnému zvuku je jedním z největších viníků.

Tento typ ztráty sluchu spadá do kategorie senzorineurální nedoslýchavosti, a přestože mohou existovat i jiné příčiny, jako je stárnutí, ušní infekce a některé léky, často je zhoršení či ztráta sluchu způsobena vystavením vysokým hladinám hluku. Může to být výsledek jednoho hlasitého impulsního zvuku (siréna, klakson) nebo neustálého vystavení hlasitým zvukům v průběhu času.

Může se to stát každému, v jakémkoli věku. Tak pozor na to.

7. Vaše uši pomáhají regulovat změny tlaku

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč vám v letadle „hučí uši“?

Naše střední ucho má kolem sebe určitý tlak a malá trubice (Eustachova trubice), která spojuje naše ucho se zadní částí krku, pomáhá udržovat stejný tlak vzduchu na obou stranách ušního bubínku. Tím je zajištěno, že se při změně okolního tlaku vzduchu (jako v letadle nebo někde jinde ve velké výšce) nebude zvyšovat tlak.

Sponzorováno

Eustachovy trubice se poté otevřou, aby při polykání uvolnily část tlaku, což vyrovnává tlak uvnitř a vně ucha.

8. Uši jsou spojeny s nosem a hrdlem

Uši, nos a krk jsou složitě propojeny, proto existuje typ lékaře, který se na tyto části těla dívá jako na jeden celek – ORL lékař – Otorynolaryngolog.

Problém v jedné části může způsobit problém v ostatních. Takže pokud je například infekce v krku, může se dostat do ucha. Je to proto, že Eustachova trubice je cesta, která prochází každou částí a spojuje je všechny dohromady.

9. Ztráta sluchu může způsobit pokles kognitivních funkcí

Jedna studie ukazuje, že ztráta sluchu je rizikovým faktorem pro demenci. Ve skutečnosti může středně těžké poškození sluchu zvýšit riziko demence dokonce až třikrát.

Dokonce i mírná ztráta sluchu může zvýšit dlouhodobé riziko kognitivního poklesu a demence u lidí, kteří jsou kognitivně intaktní, ale mírně sluchově postižení. Může to být proto, že ztráta sluchu vede ke snížené mentální stimulaci, izolaci a depresi – to vše přispívá k urychlenému úbytku kognitivních funkcí.

10. Proč máme dvě uši? Z nějakého důvodu

Mít dvě uši nám pomáhá zjistit, odkud zvuky vycházejí. Pokud máte ztrátu sluchu na jednom uchu, pravděpodobně si všimnete, že je těžké rozluštit, kde přesně se konkrétní zvuk nachází. Proto je důležité při ztrátě sluchu na obou uších používat dvě naslouchátka místo jednoho, abyste pomohli lokalizovat varovné zvuky kolem vás, bezpečně přecházet silnici a podobně.

11. V oblasti uší je nejtvrdší kost

Spánková kost, která chrání vnitřní ucho, je nejtvrdší v lidském těle.

12. Nejmenší kost lidského těla je v uchu

V uchu je také uložena nejmenší kost v těle. Třmínek ve středním uchu tvoří součást více kůstek (kladívko, kovadlinka a třmínek) a je nejmenší kostí v lidském organismu.

13. Existuje seznam 10 nejnepříjemnějších zvuků pro lidské ucho

Studie University of Newcastle identifikovala nejnepříjemnější zvuky, mezi které patří škrábání nožem o láhev, škrábání vidličkou o talíř, škrábání křídou po tabuli, škrábání pravítkem na láhvi, hřebíky na tabuli, dětský pláč, elektrická vrtačka, dávící se člověk a dva kusy pěnového polystyrenu, které se o sebe třou. Není to zajímavé? :)

14. Problémům se sluchem lze předejít zdravým s dobrým jídelníčkem

Omega 3 mastné kyseliny, které se nacházejí v rybách, jako je losos nebo tuňák, posilují cévy ve vnitřním uchu. Navíc antioxidanty – zejména kyselina listová – a konzumace zelené listové zeleniny, jako je špenát a římský salát, jsou prospěšné při prevenci sluchových problémů způsobených vystavením hluku.

15. Hudbu slyšíme lépe na levé straně

Podle studie arizonské univerzity publikované v časopise Science naše pravé ucho od narození lépe reaguje na řeč, zatímco levá strana lépe přijímá souvislé tóny a hudební zvuky.

Lidské ucho dokáže zachytit frekvence zvukových vln od 20 Hz do 20 000 Hz.

16. Uši mohou ovlivnit chuť

Samozřejmě, ucho nehraje ve vašich chutích tak důležitou roli, jako váš čich. Ale protože nervy procházejí vaším středním uchem cestou z jazyka do mozku, ucho teoreticky může ovlivnit chuť. Představte si, že někteří lidé, kteří podstoupili operaci uší nebo kteří mají ušní infekce, si stěžují, že se jejich chuťové vnímání změnilo.

A přidám i několik dalších malých zajímavostí o sluchu a uších:

  • Děti začínají slyšet od 18. týdne v děloze.
  • Vaše uši nikdy nepřestanou pracovat, ani když spíte. Váš mozek prostě ignoruje zvuky!
  • Náš ušní bubínek je jemná membrána o tloušťce pouze 0,1 mm.
  • Muži mají větší pravděpodobnost ztráty sluchu než ženy.
  • Lidé s i jen mírnou ztrátou sluchu mají trojnásobné riziko pádu.
  • Mnoho zvířat, jako jsou delfíni, velryby, tuleni a ptáci, nemusí mít nutně uši na vnější straně, ale přesto velmi dobře slyší.

O své uši se starejte

Sponzorováno

Vzhledem k tomu, že naše uši hrají v našich životech tak důležitou roli, je důležité pečovat o zdraví našeho sluchu. Pokud se o svůj sluch jakýmkoli způsobem obáváte, objednejte si schůzku s vaším lékařem.

A dále si o uších přečtěte

Studie a zdroje článku

  • Zdroj obrázku ve článku: EdZbarzhyvetsky / depositphotos.com
  • Basics of Sound, the Ear, and Hearing National Research Council (US) Committee on Disability Determination for Individuals with Hearing Impairments; Dobie RA, Van Hemel S, editors. Washington (DC): National Academies Press (US); 2004.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva