Sponzorováno

Tympanoplastika – operace oblasti středního ucha a ušního bubínku – kdy a jak se provádí? 4.38/5 (13)

 • Tympanoplastika je chirurgický zákrok určený k opravě perforovaného (prasklého) ušního bubínku nebo k rekonstrukci struktur středního ucha.
 • Tympanoplastika se provádí za účelem obnovení sluchu a prevence opakovaných infekcí ucha.
 • Před operací provede lékař audiologické vyšetření, vyšetření uší a možná i zobrazovací metody (CT nebo MRI) k posouzení rozsahu poškození.
 • Úspěšnost tympanoplastiky je obecně vysoká, s dobrými výsledky v obnovení sluchu a prevenci infekcí.
 • Tympanoplastika je obecně účinný způsob, jak obnovit funkci ušního bubínku a struktur středního ucha, což vede k lepší kvalitě života pro pacienty s těžkými ušními problémy.

Tympanoplastika je operace používaná k úpravě prasklého bubínku buď samostatně, nebo jako součást větší operace středního ucha. Pokud se operace týká pouze ušního bubínku, nazývá se to myringoplastika.

Tympanoplastika je operační výkon, který se běžně provádí v celkové anestezii, někdy ale i v lokální anestezii. Provedení trvá dvě hodiny nebo déle v závislosti na rozsahu poškození ušního bubínku a/nebo kůstek středního ucha.

Tento článek popisuje, co obnáší tympanoplastika, včetně vedlejších účinků, rizik a toho, co lze očekávat před, během a po této operaci.

Typy tympanoplastiky

Tympanoplastika je chirurgický zákrok používaný u dospělých a dětí k léčbě perforovaného (prasklého) ušního bubínku a/nebo k rekonstrukci či opravě kůstek středního ucha.

Existuje 5 typů tympanoplastiky, které používají lékaři (otolaryngolog chirurg či ORL chirurg):

 • Typ 1: Používá se k opravě proděravění v ušním bubínku pomocí štěpu (tomu se říká jinak myringoplastika)
 • Typ 2: Používá se k opravě ušního bubínku a kůstek středního ucha
 • Typ 3: Používá se k odstranění větších kůstek (nazývaných malleus a incus) a připojení ušního bubínku přímo k menším kůstkám (nazývaným třmínek). Je to tedy oprava bubínku a rekonstrukce kovadlinky (incus).
 • Typ 4: Používá se k opravě defektů na třmínku.
 • Typ 5: Používá se k odstranění části kosti ze zvukovodu, nazývané mastoidní kost, ke zlepšení přenosu zvuku (mastoidektomie). Může jít tedy o kompletní rekonstrukcí středního ucha.

V závislosti na léčeném stavu lze k operaci přistoupit přes zvukovod nebo i řezem za krkem.

Účel tympanoplastiky

Tympanoplastika je indikována k nápravě poranění ucha nebo k nápravě potíží ve středním uchu, které brání sluchu.

Indikace k tympanoplastice zahrnují:

 • Perforovaný (čili prasklý) ušní bubínek
 • Chronická nebo recidivující infekce středního ucha (otitis media)
 • Rekonstrukce poškozených nebo deformovaných kůstek v oblasti středního ucha
 • Umístění kochleárního implantátu

Myringoplastika se obvykle provádí, když se perforovaný ušní bubínek ani po více než 3 měsících nezhojí.

Rizika zákroku

Jako u každého chirurgického zákroku existuje riziko spojené s tympanoplastikou, a existují i rizika u celkové anestezie.

Mezi možná rizika tympanoplastiky patří:

 • Bolest
 • Krvácení
 • Ušní infekce
 • Závrať
 • Neschopnost přežít štěp ušního bubínku
 • Zhoršující se ztráta sluchu
 • Zvonění v uších (tj. tinnitus)
 • Hluchota
 • Obličejová obrna v důsledku poranění lícního nervu

Chirurg s vámi zváží možná rizika a přínosy, aby vás mohl informovat o tom, zda je pro vás tympanoplastika vhodná.

Jak se připravit na tympanoplastiku

Pokud podstupujete tympanoplastiku, dodržujte pokyny svého lékaře, abyste se vyhnuli všemu, co by mohlo zpozdit operaci nebo ohrozit vaše zdraví. To znamená hlavně to, abyste informovali lékaře o jakýchkoliv lécích nebo doplňcích, které užíváte a které mohou být nevhodné pro operaci.

Tympanoplastika se provádí v nemocnici, protože obvykle při ní jste v celkové anestezii.

Jídlo a pití

Před operací bude nutné omezit jídlo a pití. Dospělým se obecně doporučuje vyhýbat se veškerému jídlu a pití počínaje půlnocí v předvečer operace. Toto pravidlo platí i pro děti starší jednoho roku. Čiré tekutiny mohou být konzumovány až dvě hodiny před operací.

I když tympanoplastika je obvykle hospitalizační procedura, některým lidem může být doporučeno zůstat přes noc. Kvůli pozorování. Pokud je to váš případ, vezměte s sebou jen to, co potřebujete, jako je zubní kartáček, převlékání, nazouváky a chronické léky.

S sebou si vezměte svůj průkaz totožnosti, kreditní karty, informace o pojištění a veškerou potřebnou dokumentaci, kterou požaduje personál nemocnice.

Sponzorováno

Co můžete očekávat v den operace

Bezprostředně před operací budete muset vyřídit nějaké papírování, setkat se s anesteziologem, aby naplánoval sedativa (uspání), a nechat si zkontrolovat vitální funkce ošetřujícím personálem.

Jakmile budete v pořádku a připraveni k operaci, bude vám do žíly na paži zavedena intravenózní (IV) kapačka, která dodá tekutiny, léky a anestezii. Na váš hrudník a kolem něj budou umístěny adhezivní sondy, které budou monitorovat vaši srdeční frekvenci na elektrokardiogramu (EKG).

Nakonec se na váš prst umístí sklopné zařízení zvané pulzní oxymetr, které bude monitorovat hladinu kyslíku v krvi.

Během tympanoplastiky

V závislosti na va3em probl0mu mohou být použity různé chirurgické techniky. Toto popisuje typický přístup pro myringoplastiku:

Chirurg začne odebráním tkáně ze zadní části ucha, kterou použije jako štěp. Lze použít i umělý roubový materiál. Chirurg poté přistoupí k bubínku buď přes zvukovod nebo řezem bezprostředně za uchem. Upřednostňuje se první možnost, protože je méně invazivní.

Po jemném zvednutí bubínku chirurg zalepí otvor štěpem. Poté se umístí rozpustný obal, který udrží štěp na místě, dokud se vše dostatečně nezhojí. Pokud byl použit řez za uchem, lze zavést dočasný chirurgický drén.

Od začátku do konce trvá myringoplastika v průměru dvě hodiny. Pokud jsou kůstky poškozené nebo potřebují opravu, mohou být nutné další postupy. V některých případech může být vložena protetická pomůcka, která je nahrazuje nebo podporuje.

Po operaci

Pokud nenastanou komplikace, měli byste být propuštěni domů poté, co jste strávili jednu na pozorování v nemocnici po operaci. Někdy můžete být dokonce propuštěni a může vám být dovoleno jít domů ve stejný den jako je operace. To záleží na vašem stavu a na závažnosti a průběhu operace.

Někdo vás bude muset odvézt domů, ať už pojedete domů ten samý den nebo další den, protože trvá několik hodin, než anestezie úplně odezní, než pro vás bude bezpečné řídit.

Jakmile budete mít povolení k návratu domů, dostanete pokyny k propuštění. Je důležité řídit se radami chirurga a postupovat pomalu, i když se cítíte dobře. Pokud toho děláte příliš mnoho, příliš rychle, tak to může bránit schopnosti vašeho těla léčit se a prodlužujete tím proces hojení.

Nejméně 2 týdny byste se měli vyvarovat namáhavému cvičení, obecně namáhání a zvedání těžkých břemen.

Chcete-li snížit otoky, zvedněte čelo postele, když spíte. Zlepšení sluchu po tympanoplastice může také nějakou dobu trvat, takže buďte trpěliví, a netlačte na výsledky v prvních dnech hojení.

Regenerace po tympanoplastice

Po tympanoplastice byste si měli naplánovat jeden až dva týdny volna ze školy nebo práce, abyste se dobře zotavili.

Lékař vám naplánuje následnou návštěvu asi týden po zákroku, aby zkontroloval známky infekce a odstranil stehy. Pokud se dobře léčíte, budete povzbuzeni, že se můžete vrátit ke svým obvyklým činnostem.

Budou naplánovány následné kontroly, které zhodnotí hojení vašeho těla a odstraní veškerý materiál, který se sám nerozpustí.

Léčení po tympanoplastice

Určitý výtok z ucha je normální v prvních třech až pěti dnech po tympanoplastice. K udržení suchého ucha lze použít sterilní vatový tampon. Lékař vám také dá ušní kapky pro použití po operaci.

Koupání a létání v letadle je zakázáno bezprostředně po tympanoplastice, dokud váš lékař neřekne jinak. Snažte se udržet ucho a místo operace suché, když se hojí. To pomůže.

Přetrvávající zvracení a potíže se stáním nebo chůzí by měly být okamžitě hlášeny do ordinace vašeho lékaře.

Dlouhodobá péče po tympanoplastice

Po tympanoplastice může trvat dva až tři měsíce, než se dosáhne úplného zotavení. Během této doby se váš sluch bude zlepšovat, protože se materiál v uchu časem zcela rozpustí.

Váš lékař provede kompletní sluchový test asi tak 8 až 12 týdnů po operaci. Dodržujte pokyny svého chirurga, abyste zajistili bezpečný průběh léčby, pak se můžete okamžitě vrátit k normálu.

Pacienti by měli dodržovat klidový režim, vyhnout se namáhavým činnostem a chránit ucho před vodou a infekcí. Pravidelné kontroly u lékaře jsou nutné k sledování hojení a odstranění stehů. Může dojít k infekci, krvácení, závratím nebo problémům s hojením štěpu, ale tyto komplikace jsou relativně vzácné.

Výsledky a prognóza

Úspěšnost tympanoplastiky je obecně vysoká, s dobrými výsledky v obnovení sluchu a prevenci infekcí. V některých případech může být ale nutná opakovaná operace.

Sponzorováno

Tympanoplastika je účinný způsob, jak obnovit funkci ušního bubínku a struktur středního ucha, což vede k lepší kvalitě života pro pacienty s těžkými ušními problémy.

Studie a zdroje článku

 • Tympanoplasty Autoři: Sabrina Brar; Carolina Watters; Ryan Winters

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva