Obsah článku
- Senzorineurální ztráta sluchu (SNHL) je typ sluchové ztráty, která vzniká v důsledku poškození nebo dysfunkce vnitřního ucha (kochleáru) nebo sluchového nervu (nervus cochlearis). Tento druh ztráty sluchu je často trvalý a nelze jej léčit chirurgicky nebo pomocí medikamentů.
- Diagnostika senzorineurální ztráty sluchu zahrnuje audiometrické testy, které měří citlivost sluchu na různé frekvence a intenzity zvuků, a další specializované testy podle potřeby.
Senzorineurální ztráta sluchu (SNHL) je pro mnohé přirozenou součástí procesu stárnutí. Ale i vystavení se hlasitým zvukům však může také způsobit trvalé poškození vašeho vnitřního ucha nebo sluchového nervu.
Senzorineurální ztráta sluchu je způsobena poškozením struktur ve vašem vnitřním uchu nebo vašem sluchovém nervu. Je příčinou více než 90 % ztráty sluchu u dospělých. Mezi běžné příčiny senzorineurální ztráty sluchu patří vystavení hlasitým zvukům, pak jsou to genetické faktory nebo přirozený proces stárnutí.
Spirálovitý orgán uvnitř vašeho vnitřního ucha zvaný kochlea obsahuje drobné chloupky známé jako stereocilie. Tyto chloupky převádějí vibrace ze zvukových vln na nervové signály, které váš sluchový nerv přenáší do vašeho mozku. Vystavení zvukům hlasitějším než 85 decibelů může tyto chloupky poškodit.
Ke ztrátě sluchu však nemusí dojít, dokud nebude poškozeno 30–50 % těchto chloupků. Osmdesát pět decibelů je zhruba ekvivalentní silnému dopravnímu hluku, který slyšíte z auta.
Senzorineurální ztráta sluchu může být jen mírná ztráta sluchu, nebo to může být až úplná ztráta sluchu v závislosti na stupni poškození.
- Mírná ztráta sluchu. Ztráta sluchu mezi 26 až 40 decibely.
- Střední ztráta sluchu. Ztráta sluchu mezi 41 až 55 decibely.
- Těžká ztráta sluchu. Ztráta sluchu více než 71 decibelů.
Senzorineurální ztráta sluchu není život ohrožující stav, ale může narušit vaši schopnost komunikovat, pokud není správně pod kontrolou a léčena.
Příznaky senzorineurální ztráty sluchu
Senzorineurální ztráta sluchu se může objevit v jednom uchu nebo v obou uších v závislosti na příčině. Pokud senzorineurální ztráta sluchu nastupuje postupně, vaše příznaky nemusí být zřejmé a ani o nich nevíte a odhalí je až případná vyšetření sluchu a uší. Pokud se objeví náhlá senzorineurální ztráta sluchu, vaše příznaky se dostaví během několika dnů. Mnoho lidí si poprvé všimne náhlé senzorineurální ztráty sluchu po probuzení.
Senzorineurální ztráta sluchu může vést k těmto problémům:
- problémy se slyšením zvuků, když je na pozadí nějaký hluk
- zvláštní potíže s porozuměním hlasů dětí a žen (ty mají vyšší tóny)
- závratě nebo problémy s rovnováhou
- potíže se slyšením vysokých zvuků
- zvuky a hlasy se zdají být jakoby tlumené
- pocit, že slyšíte hlasy, ale nerozumíte jim
- častý je tinnitus (zvonění v uších)
Příčiny senzorineurální ztráty sluchu
Senzorineurální ztráta sluchu může být vrozená, což znamená, že je přítomná při narození, nebo může být získaná.
Níže uvádím potenciální příčiny senzorineurální ztráty sluchu.
Kongenitální
Vrozená nedoslýchavost je přítomna od narození a je jednou z nejčastějších porodních abnormalit. Postihuje asi 1 až 3 děti na 1 000 porodů.
Asi 50 procent dětí narozených s vrozenou ztrátou sluchu se vyvine z genetických faktorů a u druhé poloviny se vyvine z faktorů prostředí. Více než 100 genů bylo spojeno s genetickou ztrátou sluchu. Infekce a nedostatek kyslíku (např. při porodu) mohou vést ke ztrátě sluchu.
Hlasité zvuky
Vystavení zvukům nad 85 decibelů může vést k senzorineurální ztrátě sluchu. I jednorázové vystavení zvukům, jako jsou výstřely nebo výbuchy, může způsobit trvalé poškození sluchu. Tak na to opravdu pozor.
Presbyakuze
Presbyakuze je jiný název pro ztrátu sluchu související s věkem. Dle studií, přibližně 1 ze 3 lidí z ve věku 65 až 74 let v Evropě trpí ztrátou sluchu. Ve věku 75 let má asi polovina nějaký typ ztráty sluchu.
Obecně může být senzorineurální ztráta sluchu způsobena různými faktory, mezi které patří:
- Věk (zmíněná Presbyakuze): Přirozené stárnutí vede k postupnému zhoršování sluchu.
- Expozice hluku: Dlouhodobé vystavení hlasitému hluku může poškodit vlasové buňky v kochleáru.
- Genetické faktory: Některé dědičné nemoci mohou vést ke ztrátě sluchu.
- Infekce a nemoci: Některé virové nebo bakteriální infekce (např. meningitida) mohou poškodit sluchový systém.
- Trauma: Poranění hlavy může vést k poškození vnitřního ucha nebo sluchového nervu.
- Ototoxické léky: Některé léky mohou mít vedlejší účinky, které poškozují sluch (např. některá antibiotika nebo chemoterapeutika).
Náhlá senzorineurální ztráta sluchu
Náhlá senzorineurální ztráta sluchu je ztráta sluchu minimálně 30 decibelů během 3 dnů. Postihuje zhruba 5 až 20 ze 100 000 lidí a obvykle postihuje pouze jedno ucho. Náhlá senzorineurální ztráta sluchu vede k hluchotě buď okamžitě, nebo během několika dní. Často postihuje pouze jedno ucho a mnoho lidí si toho všimne poprvé po ranním probuzení.
Náhlá senzorineurální ztráta sluchu může mít vážnou příčinu. Pokud zaznamenáte náhlou hluchotu, měli byste rozhodně co nejdříve navštívit lékaře.
Všechny následující příčiny mohou vést k náhlé hluchotě.
Sponzorováno
- různé infekce
- úraz hlavy
- autoimunitní onemocnění
- Meniérova choroba
- určité léky nebo drogy
- problémy s krevním oběhem
Nejčastější možností léčby náhlé ztráty sluchu je předepisování kortikosteroidů. Užívání kortikosteroidů do 2 týdnů nástupu náhlé senzorineurální ztráty sluchu vám, dle studií, dává nejlepší šanci na znovuzískání sluchu.
Typy senzorineurální ztráty sluchu
Senzorineurální ztráta sluchu může postihnout jedno ucho nebo obě uši v závislosti na příčině.
- Oboustranná senzorineurální ztráta sluchu. Genetika, vystavení hlasitým zvukům a nemoci, jako jsou spalničky, mohou vést k senzorineurální ztrátě sluchu v obou uších.
- Jednostranná senzorineurální ztráta sluchu. Senzorineurální ztráta sluchu může postihnout pouze jedno ucho, pokud je způsobeno t5eba nádorem, Meniérovou chorobou nebo náhlým hlasitým zvukem u jednoho ucha.
- Asymetrická senzorineurální ztráta sluchu. Asymetrická SNHL nastává, když je ztráta sluchu na obou stranách, ale jedna strana je v na tom hůře, než druhá.
Diagnostika senzorineurální ztráty sluchu
Lékaři používají několik typů testů ke správné diagnostice senzorineurální ztráty sluchu.
Fyzické vyšetření
Fyzické vyšetření může pomoci odlišit senzorineurální ztrátu sluchu od jiného důvodu ztráty sluchu. Lékař bude pátrat po zánětu, nahromadění tekutiny nebo ušního mazu, poškození bubínku a nebo i po cizích tělesech v uchu.
Ladička
Lékař může jako počáteční screening použít test pomocí ladičky. Mezi specifické testy patří:
- Weberův test. Doktor jemně udeří na ladičku 512 Hz a umístí ji blízko středové linie vašeho čela. Pokud je zvuk ve vašem postiženém uchu hlasitější, ztráta sluchu není pravděpodobně senzorineurální. Pokud je zvuk ve vašem nepostiženém uchu hlasitější, ztráta sluchu je pravděpodobně senzorineurální.
- Rinneho test. Doktor udeří ladičkou a přiloží ji k vaší mastoidní kosti za ucho, dokud přestanete slyšet zvuk. Váš lékař poté pohybuje ladičkou před vaším zvukovodem, dokud neuslyšíte zvuk. Pokud máte SNHL, uslyšíte ladičku lépe před zvukovodem než proti kosti.
Audiogram
Pokud lékař očekává, že máte ztrátu sluchu, pravděpodobně vás pošle na přesnější audiometr, který provede audiolog.
Během tohoto testu si na uši nasadíte sluchátka ve zvukotěsné kabině. Tóny a slova vám lékař bude přehrávat do každého ucha v různých hlasitostech a frekvencích. Test pomáhá najít nejtišší zvuk, který můžete slyšet, a konkrétní frekvence ztráty sluchu.
Léčba senzorineurální ztráty sluchu
Právě teď neexistuje žádná chirurgická možnost léčby senzorineurální ztráty sluchu. Nejběžnější možností jsou naslouchadla a kochleární implantáty, které vám pomohou kompenzovat ztrátu sluchu. Genová terapie ztráty sluchu je rozšiřující se oblastí výzkumu. V současné době se však pro léčbu senzorineurální ztráty sluchu klinicky nepoužívá.
Naslouchátka
Moderní naslouchátka mohou odpovídat specifickým symptomům ztráty sluchu. Pokud máte například problémy se slyšením vysokofrekvenčních zvuků, naslouchátko vám může pomoci tyto zvuky zesílit, aniž by to ovlivnilo jiné frekvence.
Kochleární implantáty
Kochleární implantát je zařízení, které může být chirurgicky implementováno jako pomoc při těžké senzorineurální ztrátě sluchu. Kochleární implantát má dvě části, mikrofon, který nosíte za uchem, a přijímač uvnitř ucha, který vysílá elektrické informace do vašeho sluchového nervu.
Prognóza senzorineurální ztráty sluchu
Výhled pacientů se senzorineurální ztrátou sluchu je velmi variabilní v závislosti na rozsahu a příčině ztráty sluchu. Senzorineurální ztráty sluchu je nejčastějším typem trvalé ztráty sluchu.
V případech náhlé senzorineurální ztráty sluchu studie říkají, že 85 procent lidí zažije alespoň částečné uzdravení, pokud jsou léčeni ORL lékařem. Přibližně 32 až 65 procent lidí získá zpět sluch spontánně během 2 týdnů.
Zhoršuje se senzorineurální ztráta sluchu?
Senzorineurální ztráta sluchu často postupuje v průběhu času, pokud je způsobena věkovými nebo genetickými faktory. Pokud je problém způsoben náhlým hlasitým hlukem nebo faktory prostředí, příznaky pravděpodobně ustoupí, pokud se vyhnete příčině poškození sluchu.
Shrnu to
Senzorineurální ztráta sluchu je pro mnoho lidí přirozenou součástí procesu stárnutí. Vystavení se hlasitým zvukům však může také způsobit trvalé poškození vašeho vnitřního ucha nebo sluchového nervu. Dodržování následujících zdravých sluchových návyků vám může pomoci vyhnout se poškození sluchu způsobenému hlukem:
- Udržujte hlasitost sluchátek na nízké úrovni (pod 50-60 procenty výkonu).
- V blízkosti hlasitých zvuků noste špunty do uší.
- Před zahájením užívání nového léku se poraďte s lékařem.
- Choďte na pravidelná vyšetření sluchu.
Sponzorováno
Máte se ztrátou sluchu nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.
Studie a zdroje článku
- Sensorineural Hearing Loss Autoři: Ravina J. Tanna; Jerry W. Lin; Orlando De Jesus.
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Stárnutí, Uši - zdraví a jejich problémy
Přečtěte si také naše další články