Sponzorováno

Coca Cola Zero a vliv na zdraví – taky ji pijete a myslíte si, že je zdravější? 4.73/5 (15)

  • Coca-Cola Zero je nízkokalorická verze Coca-Coly, která je slazená sladidlem aspartamem a acesulfámem K místo klasického cukru. Má mnohem nižší obsah kalorií a cukru než klasická Coca-Cola. Z tohoto hlediska může být považována za vhodnější volbu pro ty, kteří chtějí omezit příjem kalorií a cukru.
  • Přestože je zdravější než tradiční Coca-Cola v tom smyslu, že neobsahuje žádný cukr, existují určité zdravotní problémy spojené s pitím Coca Coly Zero.
  • Coca Cola Zero obsahuje umělá sladidla, která mohou představovat některá zdravotní rizika, včetně zvýšeného rizika mrtvice, srdečních chorob nebo jiná rizika.
  • Složky v Coca Cole Zero byly spojeny s potenciálně zvýšeným rizikem ztráty hustoty kostí, s problémy s ledvinami, cukrovkou a zubním kazem.
  • Coca Cola Zero obsahuje kofein, který má návykové vlastnosti, takže při pravidelné konzumaci je těžké ji přestat pít.

Co pít? Z pohledu zdraví ani jedno.

Co pít? Z pohledu zdraví ani jedno.

Obecně řečeno, většina druhů sodových nápojů je považována za nezdravé kvůli vysokému obsahu cukru. Mnoho velkých korporací, které tyto sladké nápoje vyrábí, však vyvíjí různé nízkokalorické varianty, které nabízejí jako zdravější alternativu k tradičním limonádám. Jsou tyto nové nápoje lepší? V tomto článku se to dozvíte.

Co je Coca Cola Zero?

Coca Cola Zero je „light“ verze tradiční Coca-Coly s nulovým obsahem cukru. Tvrdí se však, že chutná stejně jako tradiční Coca-Cola – ale s méně kaloriemi kvůli sníženému množství cukru.

Například Coca Zero obsahuje nula kalorií a nula cukru, zatímco plechovka tradiční Coly má 140 kalorií a 39 gramů cukru. Coca Cola Zero je k dispozici v několika různých příchutích a možnostech, včetně verze bez kofeinu, třešně, vanilky a třešně-vanilky.

Je Coca Cola Zero dobrou alternativou k běžné Coca Cole?

Podle American Heart Association by denní příjem cukru neměl překročit 36 gramů pro muže a 25 gramů pro ženy – už jen jedna plechovka tradiční koly tato doporučení daleko překračuje. Na základě těchto zjištění je spravedlivé vyvodit závěr, že Coca Cola Zero je přijatelnou náhradou za tradiční Colu. Avšak jen proto, že nabízí méně kalorickou variantu, nemusí být nutně zdravá nebo vhodná pro časté pití. Nad tím se zamyslete.

Je Coca Cola Zero zdravá?

Samozřejmě, že ne.

Přestože je Coke Zero zdravější než tradiční Coca-Cola v tom smyslu, že neobsahuje žádný cukr, je i ona spojena s některými zdravotními problémy. Pojďme se na ně ve stručnosti podívat.

Obsahuje umělá sladidla

Do Coca Coly Zero se přidávají umělá sladidla, včetně aspartamu a acesulfamu K, aby se takto získala stejná chuť i u coly bez cukru.

Historicky existovaly určité obavy, že aspartam a další umělá sladidla zvyšují riziko vzniku rakoviny, ale to se od té doby ukázalo jako „spíše nepravdivé“. Tato sladidla však mohou představovat další zdravotní rizika, jako je zvýšené riziko mrtvice, srdeční onemocnění a dřívější smrt, pokud jsou konzumována denně a dlouhodobě.

Kyselina fosforečná

Kyselina fosforečná je přísada v Coca Cole Zero schválená FDA a lze ji nalézt také v jiných zpracovaných potravinách a nápojích. Zvyšuje trvanlivost a dodává limonádám chuť. Ačkoli je běžnou složkou mnoha nápojů, některé starší studie prokázaly zvýšené riziko ztráty hustoty kostí a problémů s ledvinami.

Nadměrná konzumace kyseliny fosforečné může mít negativní vliv na zdraví kostí a zubů.

Sponzorováno

Riziko cukrovky

Teoreticky se nulový obsah cukru zdá být dobrou volbou pro jedince s cukrovkou (nebo s rizikem cukrovky), ale nemusí tomu tak být. Ačkoli je výzkum omezený a někdy i protichůdný, několik studií spojilo konzumaci uměle slazených nápojů s rozvojem cukrovky. Lidé s tímto onemocněním nebo lidé s rizikem rozvoje diabetu by měli pro každý případ zvážit jiné nápoje, které neobsahují žádný cukr nebo umělá sladidla. Třeba vodu a neslazené čaje.

Zubní kaz

Kyselost Coly Zero (a také většiny ostatních limonád) časem negativně ovlivňuje zuby. Kyseliny například opotřebovávají sklovinu, takže spotřebitelé jsou náchylnější k kazům a dalším zubním problémům. Navíc se zuby snadněji barví, když se sklovina opotřebovává, což má za následek nežádoucí kosmetické účinky a vyšší riziko zubních kazů.

Kromě toho, protože Coca Cola Zero je uměle zbarvena do tmavě hnědé, lze s jistotou předpokládat, že časem mohou zuby získat podobný odstín, zvláště pokud pravidelně konzumujete takové nápoje. A to asi nechcete.

Závislost

Stejně jako u každého kofeinového nápoje existuje riziko závislosti spojené s pravidelným pitím Coly Zero. Kofein působí jako stimulant, urychluje metabolismus a dodává energii. Čím vyšší je spotřeba kofeinu, tím více mají lidé pocit, že jej potřebují denně – nebo častěji. Ačkoli určitý kofein v přiměřeném množství může být zdravý, čím více se ho pravidelně konzumuje, tím vyšší je riziko závislosti a potenciálních abstinenčních příznaků. Abstinenční příznaky jsou velmi nepříjemné a zahrnují bolesti hlavy, podrážděnost a únavu.

Shrnutí

Celkově vzato, Coca-Cola Zero může být vhodnou alternativou pro ty, kteří chtějí snížit kalorický příjem a cukr ve srovnání s klasickou Coca-Colou. Nicméně stále byste měli konzumovat tyto nápoje s mírou a zahrnovat je do vyvážené stravy. Je také důležité si uvědomit, že některé studie naznačují, že sladidla používaná v nízkokalorických nápojích mohou mít různé negativní účinky na zdraví, a proto se doporučuje konzumovat je s rozvahou.

Nejlepší volbou pro hydrataci a zachování zdravého životního stylu zůstává voda nebo neslazené nápoje. Pokud máte zvláštní zdravotní potřeby nebo jste citliví na určité složky potravin, měli byste se poradit s lékařem nebo dietologem ohledně vhodných nápojových volbách pro váš případ.

Coca Cola Zero nakonec nenabízí žádné dietní nutriční výhody. Cola Zero je možné o něco zdravější varianta pro někoho, kdo přechází z běžné sody. Ideální je pravidelné pití zdravějších nápojů, zejména vody, namísto sody, ale občasné dopřání si těchto nápojů je obvykle přijatelné. Ne však pravidelně a ve větším množství.

Ideální je úplně se těmto nápojům vyhnout. Nic dobrého v nich není a mají samá negativa z pohledu zdraví.

A co vy? Pijete Coca Colu Zero nebo se těmto nápojům vyhýbáte?

A dále si přečtěte

VIDEO: Jaký vliv má na zdraví Coca Cola Zero?

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva