Sponzorováno

Kdy snídat po probuzení? 4.38/5 (16)

  • Ideální doba snídaně po probuzení závisí na individuálních preferencích, životním stylu a metabolizmu každého člověka. Nicméně, obecně platí, že je doporučeno snídat relativně brzy po probuzení, aby se spustil metabolismus a poskytly tělu potřebné živiny pro energetický start do dne.
  • Většina lidí by měla ideálně snídat do jedné až dvou hodin po probuzení. Tato doba umožňuje tělu probudit se a začít proces trávení. Nicméně, pokud se necítíte hladoví nebo máte zvyk cvičit brzy ráno, můžete snídat dříve, třeba i těsně po probuzení.
  • Důležité je také snídat vyváženou a zdravou snídani obsahující proteiny, vlákninu, zdravé tuky a sacharidy. Tímto způsobem poskytnete tělu dlouhodobou energii a zasytíte se na delší dobu. Příklady zdravých snídaňových možností jsou ovesné vločky s ovocem a ořechy, celozrnný toast s avokádem a vaječníkem, nebo jogurt s ovocem a ořechy.

Kdy je nejlepší snídat?

Kdy je nejlepší snídat?

Možná jste slyšeli, že snídaně je nejdůležitější jídlo dne. Připraví vás na vše, co vás během dne čeká. Dobrá snídaně zrychlí váš metabolismus, dodá vám správné množství energie a udrží hladinu cukru v krvi stabilní po celý den. Na čem ale, stejně jako na kvalitě snídaně záleží, je čas, kdy snídáte.

Kdy přesně je nejlepší snídat?

Odborníci tvrdí, že nasnídat byste se měli vždy do dvou hodin po ranním probuzení. Takže pokud jste ranní ptáče, budete mít brzkou snídani.

Důvodem je, když se brzy po probuzení nasnídáte, pak vám to zrychlí metabolismus na maximum. Proč je to důležité? Rychlý metabolismus znamená, že vaše tělo bez námahy rozloží potravu, aby uvolnilo energii a využije tuto energii, aby vás udrželo nabité energií po celý den.

Nejlepší čas na snídani je mezi 7:00 a 8:00. Za žádných okolností nesmíte snídani odkládat na více než v 10:00.

Jaké jsou výhody včasné snídaně?

Snídat kdykoli během prvních dvou hodin po probuzení má následující výhody:

  • Hladina cukru v krvi nebude kolísat. To znamená, že bude menší pravděpodobnost, že se u vás rozvine cukrovka 2 .typu.
  • Máte často chutě na jídlo? Rozlučte se s pojídáním nezdravých svačin včasnou snídaní, která vám zajistí, že zůstanete sytí až do oběda. Hlavně do snídaně zařaďte i nějaké bílkoviny.
  • Snídaně ve správný čas vás udrží duševně aktivní, zvýší vaši produktivitu a zlepší vaši pozornost.

A co lidé s diabetem?

Máte vysokou hladinu cukru v krvi nebo cukrovku? Pravidlo brzké snídaně pro vás platí více než pro všechny ostatní. Ve skutečnosti zdravotní specialisté radí diabetikům, aby snídali hned po probuzení. Zkuste tedy sníst něco zdravého do hodiny poté, co opustíte postel.

Sponzorováno

Jak si načasovat snídani, když cvičíte brzy ráno?

Pokud patříte k lidem, kteří rádi cvičí hned po probuzení, jsou tyto informace určeny právě vám. Mnoho lidí ráno cvičí a pak snídá. Tato rutina může znamenat, že zmeškáte dvouhodinové okno na snídani.

Co potom? V takových případech bude načasování snídaně záviset na vašem těle a vašich potřebách. Budete muset zjistit, zda se vám lépe cvičí po snídani nebo s prázdným žaludkem. Pokud cvičíte před snídaní, doporučujeme vám před začátkem cvičení sníst malý kousek ovoce. Tímto způsobem nezůstanete hladoví příliš dlouho po probuzení.

Dodržování rozmezí přibližně 4 hodin mezi jídly je optimální, protože lidské tělo potřebuje přibližně 4 hodiny na strávení jídla. Z pohledu kalorií by snídaně měla být lehčí než oběd, protože nastartuje a vyrovná váš metabolismus a zabrání zbytečnému přejídání mezi jídly.

Nevýhody vynechání snídaně

I když nejlepší čas na snídani může být diskutabilní, většina lidí souhlasí s tím, že snídaně je důležitá. Mnoho z nás to ale v praxi nedodržuje. Vynechávání snídaně se stalo hlavním pilířem v opozici vůči obecnému trendu, kdy se mnoho lidí probouzí a vystačí si s kávou až do oběda. Tento problém mají na svědomí zejména pracující jednotlivci. Vynechání snídaně je však spojeno s problémy, jako je stres, cukrovka, únava a zvýšené riziko obezity.

Vynechání snídaně má za následek zvýšení produkce hormonů hladu, což může způsobit, že budete později jíst více. To může vést k horšímu soustředění, nižší koncentraci a obecně snížené bdělosti. Pokud každý den vynecháváte snídani, můžete také mít riziko nedostatku vitamínů a minerálů a také vyšší riziko srdečních problémů.

I když je vynechávání snídaně obecně považováno za špatnou dietní praxi, během snídaně se určitě necpěte nezdravými potravinami. Sladké cereálie a další pochoutky nejsou považovány za zdravou snídani. Na to pozor.

Studie s 10 575 dospělými (tedy celkem velká studie) zjistila, že lidé, kteří snídali brzy – před 8:30 – měli nižší hladinu cukru v krvi a nižší inzulínovou rezistenci – faktory, které snižují pravděpodobnost cukrovky 2. typu – než ti, kteří jedli později.

Existují také studie prokazující, že lidé, kteří denně snídali, měli menší pravděpodobnost, že budou mít vysoký LDL cholesterol, nízký HDL cholesterol (typ, který je pro vás dobrý) a vysoký krevní tlak.

Sponzorováno

A kdy po probuzení snídáte vy? Napište nám do komentářů.

A dále si o snídaních přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva