Sponzorováno

Astmatický záchvat – jak na léčbu a první pomoc? 4.75/5 (8)

  • První pomoc při astmatickém záchvatu je klíčová pro poskytnutí okamžité pomoci a zmírnění potenciálně nebezpečných příznaků.
  • Zůstaňte klidní: Uklidněte postiženou osobu a ujistěte se, že zůstává klidná. Panika může zhoršit situaci a způsobit další obtíže s dýcháním.
  • Poskytněte jim podporu: Umožněte postižené osobě sedět v pohodlné pozici (v sedě) a uvolněte jim dýchací cesty. Pokud mají lékařský předpis na inhalátor, pomozte jim jej použít.
  • Pomáhejte jim s jejich inhalátorem: Pokud má postižená osoba inhalátor, pomozte jim s jeho použitím. Běžně se inhalátor používá každých 4–6 hodin, nebo jakmile se objeví příznaky astmatu. Ujistěte se, že inhalátor používají správně a že inhalační dávka proniká do plic.
  • Podržte distanční vložku: Pokud má postižená osoba distanční vložku (inhalátorový prostředník), podržte ji, aby usnadnila inhalaci léku.
  • Zbavte se spouštěčů: Pokud je to možné, odstraňte postiženou osobu z prostředí, které může zhoršit astmatický záchvat, jako jsou kouř, parfémy nebo alergeny.
  • Přivolání lékařské pomoci: Pokud příznaky astmatu přetrvávají nebo se zhoršují, neváhejte zavolat záchrannou službu (tj. 112) nebo doprovodit postiženou osobu do nejbližšího lékařského zařízení.

Ačkoli mnoho astmatických záchvatů lze uklidnit vzpřímeným sezením a ustálením dýchání, u závažnějších příznaků může být nezbytná lékařská pomoc.

Co je astmatický záchvat?

Astma je chronické onemocnění, které postihuje plíce. Při astmatickém záchvatu se dýchací cesty zužují více než normálně a mohou způsobit velké potíže s dýcháním. Závažnost astmatického záchvatu se může pohybovat od mírné až po velmi závažnou. Některé astmatické záchvaty mohou vyžadovat okamžitou lékařskou pomoc.

Astma - ilustrace

Astma – ilustrace

 

Preferovaným způsobem léčby astmatického záchvatu je použití inhalátoru, který obsahuje léky, jež rozšíří vaše dýchací cesty.

Ale co když máte astmatický záchvat a nemáte k dispozici svůj záchranný inhalátor? Existuje několik věcí, které můžete udělat, když čekáte na ústup příznaků nebo na lékařskou pomoc.

Spouštěče astmatu - ilustrace

Spouštěče astmatu – ilustrace

 

Co dělat, když máte astmatický záchvat vy?

1. Zavolejte 112

Vždy byste měli vyhledat okamžitou lékařskou pomoc, pokud během astmatického záchvatu zaznamenáte některý z následujících příznaků:

  • Vaše příznaky se nadále zhoršují i po léčbě
  • Nemůžete mluvit jinak než krátkými slovy nebo frázemi
  • Namáháte prsní svaly ve snaze dýchat
  • Vaše dušnost nebo sípání jsou závažné, zejména v časných ranních nebo pozdních nočních hodinách
  • Začnete pociťovat ospalost nebo únavu
  • Vaše rty nebo obličej vypadají modře, když nekašlete

2. Posaďte se rovně

Vzpřímené sezení může pomoci udržet vaše dýchací cesty otevřené. Ujistěte se, že se vyhněte ležení, když máte astmatický záchvat, protože to může ve skutečnosti zhoršit příznaky.

3. Zachovejte klid

Snažte se zůstat co nejklidnější, když máte astmatický záchvat. Panika a stres mohou zhoršit vaše příznaky.

Zatímco čekáte, až vaše příznaky odezní nebo než přijde lékařská pomoc, může být užitečné zapnout televizi nebo pustit klidnou hudbu, abyste se udrželi v klidu.

4. Upravte svoje dýchání

Pokuste se během astmatického záchvatu pomalu a plynule dýchat. Navíc některá dechová cvičení mohou také pomoci snížit příznaky astmatu. Uvedu některé příklady:

  • Butejkova dechová technika, která znamená pomalé dýchání nosem na vydechování ústy
  • Papworthova metoda, která znamená použití vaší bránice a nosu k dýchání určitým způsobem
  • Brániční dýchání, které se zaměřuje na dýchání z oblasti kolem bránice na rozdíl od hrudníku
  • Jógové dýchací techniky, nazývané také pránájáma, které zahrnují kontrolu trvání a načasování každého dechu

Publikace z roku 2020 zhodnotila 22 studií dechových cvičení, které zahrnovaly 2 880 účastníků s mírným až středně těžkým astmatem. Recenzenti zjistili, že dechová cvičení měla pozitivní účinky na příznaky hyperventilace, i když je zapotřebí další výzkum.

5. Dostaňte se pryč od spouštěčů astmatického záchvatu

Přítomnost spouštěčů astmatu nezpůsobí pouze záchvat – mohou také zhoršit vaše příznaky. Ujistěte se, že se snažte dostat pryč od věcí, které mohou spouštět váš astmatický záchvat. Pokud se například nacházíte v oblasti, kde lidé kouří cigarety, měli byste se okamžitě vzdálit.

Je také důležité znát své spouštěče. Mezi běžné spouštěče patří:

  • různé alergeny, jako jsou srst domácích zvířat, pyl nebo některé potraviny
  • cvičení
  • dráždivé látky, jako je tabákový kouř nebo znečištění
  • stres nebo úzkost
  • některé léky, jako je aspirin, ibuprofen nebo beta-blokátory
  • respirační infekce, jako je běžné nachlazení, chřipka nebo mykoplazma
  • dýchat hodně studený, suchý vzduch

Příznaky astmatického záchvatu

Příznaky, které naznačují, že byste mohli zažít astmatický záchvat, jsou:

  • těžká dušnost
  • tlak nebo bolest na hrudi
  • kašel nebo sípání
  • rychlý srdeční tep
  • nižší než normální skóre špičkového průtoku, pokud používáte nějaký monitor astmatu

Prevence astmatického záchvatu

Nejlepší způsob, jak předejít astmatickému záchvatu, je zajistit, aby bylo vaše astma pod kontrolou. Lidé s astmatem obvykle užívají dva typy léků:

  • Dlouhodobé léky. To znamená léky, které užíváte každý den ke kontrole zánětu dýchacích cest a prevenci astmatických záchvatů. Tyto léky mohou zahrnovat léky jako inhalační kortikosteroidy, modifikátory leukotrienů a dlouhodobě působící bronchodilatátory.
  • Léky pro rychlou úlevu. Jedná se o záchranný lék, který užíváte pro krátkodobou úlevu od příznaků astmatu. Tyto léky se označují jako krátkodobě působící bronchodilatátory a působí na otevření dýchacích cest.

Měli byste také spolupracovat se svým lékařem na vytvoření personalizovaného akčního plánu pro astma. To vám může pomoci lépe porozumět vaší nemoci a lépe ovládat své astma. Akční plán pro astma zahrnuje:

Sponzorováno

  • dobře znát vaše spouštěče astmatu a jak se jim vyhnout
  • vědět, jak a kdy užívat léky, jak pro kontrolu příznaků, tak pro rychlou úlevu
  • znát indikátory toho, kdy máte astma pod kontrolou a kdy potřebujete vyhledat lékařskou pomoc

Vaše rodina a vaši blízcí by měli mít kopii vašeho akčního plánu pro astma, aby věděli, co dělat, pokud máte astmatický záchvat. Kromě toho může být užitečné ponechat si jej také v telefonu pro případ, že byste jej potřebovali rychle odkázat.

První pomoc, když má někdo astmatický záchvat

Co můžete udělat, abyste pomohli někomu ve vašem okolí, kdo trpí astmatickým záchvatem? Astmatický záchvat může být děsivý, zvláště pokud osoba nemá léky a nemůže se léčit. Pokud je někdo ve vaší blízkosti a má astmatický záchvat, zde jsou kroky, které mu můžete pomoci.

1. Podívejte se na jejich astmatický plán, pokud jej mají

Ne každý člověk s astmatem má od lékaře individuální akční plán, ale mnozí opravdu ano. Pokud má daná osoba plán, nejprve jej dodržujte. Měl by obsahovat pokyny pro podávání léků na astma, vyhledání lékařské pomoci a spouštěče, kterým je třeba se vyhnout nebo je odstranit z okolního prostředí pacienta.

2. Poskytněte první pomoc

Postiženému poskytněte základní první pomoc při astmatickém záchvatu, zde jsou kroky, které je třeba dodržet:

  1. Pomozte osobě sedět ve vzpřímené poloze.
  2. Pokud má osoba na sobě těsné oblečení, zejména kolem krku, uvolněte ho.
  3. Pomozte osobě používat vlastní inhalátor nebo podávejte léky, pokud je má.

3. Jak pomoci při používání inhalátoru?

Inhalátory se snadno používají a mohou je podávat i lidé bez lékařského vzdělání. Postup je následující:

  1. Sundejte uzávěr a protřepejte inhalátor.
  2. Většina inhalátorů je dodávána s distanční vložkou nebo úložnou komorou pro lék. Připevněte distanční vložku k inhalátoru podle pokynů.
  3. Nechte osobu vydechnout a poté pevně sevřete rty kolem distanční vložky.
  4. Jedním stisknutím inhalátoru dodáte dávku léku.
  5. Požádejte osobu, aby se pomalu nadechla ústy a poté zadržela dech na deset sekund.
  6. Udělejte tři další stisknutí, mezi každým dejte asi minutu času.

Ne každý inhalátor má distanční vložku. Pokud máte přístup pouze k inhalátoru bez vložky, požádejte osobu, aby držela inhalátor pár centimetrů od úst a pomalu se nadechovala, zatímco vy jednou inhalátor zatlačte. Osoba by pak měla zadržet dech a počítat do deseti. To umožňuje léku proniknout hlouběji do plic.

Na co je u inhalátoru i distanční vložka?
Distanční vložka, je takovým převodníkem prostředníkem – je to zařízení, které se používá společně s inhalátorem při podávání léků pro astma a jiné respirační potíže. Jeho hlavním účelem je pomoci správně dodat léky do plic pacienta a zlepšit účinnost léčby. Zde je několik důvodů, proč se používá distanční vložka:

  • Zpomalení inhalace: Distanční vložka umožňuje pacientovi inhalovat lék pomaleji a hlouběji, což usnadňuje dostání léku do plic a minimalizuje jeho usazení v ústech a krku.
  • Redukce účinků nežádoucího polykání: Použití distanční vložky může snížit riziko nežádoucího polykání léku, protože umožňuje léku dostat se přímo do plic, místo aby byl inhalován do úst a následně polykán.
  • Zvýšení účinnosti léčby: Distanční vložka může zlepšit účinnost léčby tím, že umožňuje léku dostat se do hlubších částí plic, kde je potřeba.
  • Snížení podráždění úst a hrdla: Použití distanční vložky může snížit podráždění ústní sliznice a hrdla, které může nastat při inhalaci léku přímo z inhalátoru.
Inhalátor s vložkou

Inhalátor s vložkou

 

Celkově lze říci, že distanční vložka je užitečným doplňkem k inhalátorům pro astma a další respirační potíže, který pomáhá zlepšit správné podání léku a zvýšit účinnost léčby.

4. Pomozte nemocnému stabilizovat se

Pokud má osoba potíže s dýcháním po čtyřech stisknutích inhalátoru, podejte další sadu několika stisknutí inhalátoru a opakujte každé čtyři minuty, dokud se tam nedostane lékařská pohotovostní služba. U velmi závažných záchvatů by měl člověk dostat šest nebo osm vdechnutí z inhalátoru během pěti minut.

Během čekání na příchod odborné pomoci sledujte osobu. Ospalost se může objevit, i když se astma zhoršuje, takže nepředpokládejte, že se člověk cítí lépe, když je unavený. Kromě toho, i pokud již neslyšíte sípání, může to stále znamenat, že se astma zhoršuje.

Jakmile se osoba dostane do nemocnice, lékař by měl poskytnout léky a léčbu v souladu se závažností záchvatu. Pokud daná osoba nemá plán léčby astmatu, mohl by být vhodný čas se na něj zeptat – nebo si domluvit schůzku se specialistou, aby jej vypracoval. Osoba může být propuštěna nebo hospitalizována v závislosti na závažnosti útoku.

Časté dotazy o astmatických záchvatech

Je možné, že stále máte nějaké otázky týkající se astmatických záchvatů. Na některé z nich se nyní pokusíme odpovědět.

Jak otevřu dýchací cesty?

Pokud máte astma, nejlepším způsobem, jak udržet dýchací cesty otevřené, je používat léky na astma podle pokynů svého lékaře. Tyto léky mohou otevřít vaše dýchací cesty pomocí různých mechanismů, včetně uvolnění svalů dýchacích cest nebo snížením zánětu.

Dlouhodobé léky na astma mohou pomoci zabránit zúžení dýchacích cest a vést k příznakům astmatu. Když se objeví příznaky astmatu, léky pro rychlou úlevu, jako je váš záchranný inhalátor, mohou pomoci rychle otevřít vaše dýchací cesty.

Kromě používání léků na astma podle pokynů mohou některé další věci, které mohou pomoci otevřít vaše dýchací cesty, cvičit dechová cvičení nebo zkusit inhalaci páry.

Jaká je nejlepší poloha těla při astmatickém záchvatu?

Obecně řečeno, vzpřímený sed je nejlepší pozicí při astmatickém záchvatu. Je to proto, že sezení umožňuje účinnější vstup vzduchu do plic, zatímco ohýbání nebo ležení může omezovat dýchání.

Studie z roku 2023 zkoumala funkci plic u malé skupiny 20 lidí s astmatem. Bylo zjištěno, že funkce plic byla nejvyšší, když byli účastníci ve stoje, následovala poloha vsedě. Funkce byla nejnižší, když účastníci leželi.

Další studie z roku 2018 zkoumala vliv polohy těla na funkci plic zdravých lidí a lidí s určitými zdravotními problémy. U lidí s plicními chorobami, jako je astma, bylo zjištěno, že funkce plic je vyšší ve vzpřímenějších polohách.

Sponzorováno

A co vy? Museli jste někdy pomáhat někomu s astmatickým záchvatem? Napište nám do komentářů.

A dále si o astmatu přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva