Sponzorováno

Jak odolat sladkému? Jak nejíst sladké? Zkuste naše tipy! 4.83/5 (29)

 • Omezení chuti na sladké potraviny může být obtížné, zejména pokud máte na sladkosti silnou závislost. V tomto článku najdete několik strategií, které vám mohou pomoci omezit touhu po sladkých potravinách.
 • Snižujte postupně: Místo toho, abyste se pokoušeli sladkosti úplně eliminovat, zvažte postupné snižování jejich konzumace. Tím se tělo může postupně přizpůsobit a snižovat touhu po sladkých potravinách.
 • Zkuste zdravé alternativy sladkostí: Namísto sladkostí s vysokým obsahem cukru, zkuste zdravější alternativy, jako jsou ovoce, sušené ovoce bez přidaného cukru, nebo ořechy. Tyto potraviny mohou uspokojit vaši touhu po sladkém způsobem, který je mnohem zdravější.
 • Pijte hodně vody: Někdy může pocit hladu zaměnit za touhu po sladkostech. Pijte dostatek vody během dne, což vám pomůže udržovat hydrataci a může potlačit touhu po sladkém.
 • Omezte přístup ke sladkostem: Mějte méně sladkostí doma, aby bylo obtížnější k nim přistupovat. Tím snížíte pokušení.
 • Zaměřte se na vyváženou stravu: Zajistěte, abyste měli vyváženou stravu bohatou na celá zrna, zeleninu, bílkoviny a zdravé tuky. To vám může pomoci udržet stabilní hladinu cukru v krvi a snížit touhu po sladkostech.
 • Cvičení a relaxace: Pravidelné cvičení a techniky relaxace mohou vám pomoci zvládat stres, který může vést k hledání pohodlí v sladkých potravinách.
 • Vědomé stravování: Zkuste si být vědomí svého stravování. Pokuste se identifikovat situace, kdy máte tendenci sáhnout po sladkých potravinách, a zaměřte se na alternativy nebo způsoby, jak se s těmito situacemi vyrovnat bez sladkostí.
 • Podpora a pomoc: Pokud máte vážný problém s touhou po sladkostech, může být užitečné vyhledat podporu od lékaře nebo odborníka na výživu, který vám může pomoci vypracovat plán a strategie pro omezení konzumace sladkostí.
 • Změna stravovacích návyků může trvat čas, a není neobvyklé, že občas podlehnete pokušení. Důležité je, že pokračujete v pokusu o změnu a snižování konzumace sladkých potravin postupně.

JAk zatočit s chutí na sladké?

Jak zatočit s chutí na sladké?

Mnoho lidí je v této době závislých na cukru. Většina z nich si to ani neuvědomuje. Cukr však vede k obezitě a stojí i za chronickými onemocněními. Je tedy dobré omezit jeho příjem. Jak to však dokázat, pokud neustále bojujete s chutí na sladké?

Pokud máte takový problém, tak zkuste následovat tyto tipy, které jsme pro vás připravili:

1. Pijte dostatek mineralizované vody

Pití vody pomáhá snižovat chuť k jídlu, ale minerální voda obzvlášť funguje, pokud se chcete zbavit chuti na sladké. Důvodem toho je, že tělu dodá potřebné minerály, které nemusíte stravou a běžnou vodou přijímat v dostatečné míře. Když už je řeč o minerálech, tak hlavně chrom dočasně stabilizuje krevní cukr a tím i sníží chuť na sladké.

2. Nepijte kávu bez ničeho jiného

Ranní káva bez snídaně je receptem na katastrofu. V průběhu dne vám díky tomu začne chutnat sladké. Pokud ji tedy musíte ráno pít, tak s ní přijímejte i pořádné jídlo. Ujistěte se, že obsahuje dostatek bílkovin a zdravých tuků. Nebo zkuste místo kávy zelený čaj.

3. Jezte komplexní sacharidy

Pokud se neumíte vyhnout sladkému, tak si k obědu dávejte pravidelně například jeden sladký brambor. Pokud máte problémy s nadměrným příjmem cukrů, potřebujete jíst komplexní sacharidy, abyste zpomalili vylučování glukózy do krevního oběhu. Přijímejte je pravidelně k snídani, obědu i večeři.

Sponzorováno

4. Využijte alternativní sladidla

Zapomeňte na dochucování a slazení cukrem. Využívejte místo něj pravou skořici, která chutná dobře a uspokojí vaše chuťové pohárky. Můžete využít i jiná sladidla, které nebudou mít vliv jako cukr – stevii, kokosový cukr, pravý med či javorový sirup.

5. Nejezte tak mnoho živočišných produktů

Pokud přijmete příliš mnoho živočišných bílkovin, tak se tělo bude chtít dostat do rovnováhy a tím pádem začne vytvářet poptávku po cukrech. Omezte tedy příjem masa. Ani jeho nedostatek však není v tomto ohledu dobrý. Proto si všechno zaznamenávejte, hrajte si s množstvím a zhodnoťte, jaké množství vám sedí nejvíce.

6. Nezapomínejte na odpočinek a radost ze života

Dobrý spánek ničím nenahradíte. Pokud nespíte dostatečně dobře, tělo si bude žádat cukr, aby se dostalo do rovnováhy. Odpočinek a spánek si v naší době podceňovány, ale jsou opravdu důležité. Pravidelně také cvičte a najděte radost ze života. Pokud se budete bavit, budete se cítit lépe a cukr vám tolik nebude chybět.

7. Psychická pohoda je důležitá

Zajídáte-li problémy jídlem, je potřeba začít řešit ty problémy. Hlavu vzhůru, všichni řešíme nějaké problémy. Na prvním místě je nutné si problém vůbec uvědomit a pak na něm pomalu, krok za krokem, začít pracovat. Dobré je také najít si náhradu za „jedení ze stresu“, která vám přinese uklidnění – cvičení, nějaká tvorba, kde zaměstnáte ruce (malování, ruční práce, zahradničení), cokoliv, co vás baví nebo dříve bavilo.

Cukr je návykový, dejte na to pozor!

Cukrárenský průmysl na nás bohužel útočí už od útlého dětství a z dětí si vytváří své budoucí věrné zákazníky. Je to podobné jako u tabákového průmyslu, chtějí si nás zaháčkovat už v mládí. Mysleme na to u svých dětí. Cukr je návykový stejně jako některé ilegální drogy – mozek spouští po konzumaci cukru produkci přirozených opiátů, což může být podobně návykové jako třeba kokain!

Co si dát místo sladkého?

1. Horké kakao

Smíchejte tmavý kakaový prášek (ten, který používáte do pečení) s náhradním sladidlem na bázi sukralózy a pár lžičkami ohřátého polotučného mléka na kašičku a dolijte zbylým ohřátým mlékem.
Výhoda: 6 – 9 g čistých bílkovin podle velikosti hrnku, téměř žádný tuk, protože kakaový prášek je odtučněný a žádný přidaný cukr. Naopak do sebe dostanete slušnou dávku antioxidantů z kakaa.

2. Ricottový krém

Smíchejte ½ baleni Ricotty s kakaem a sladidlem, přidejte 2 lžíce mléka nebo uvařené kávy a vymíchejte na hladký krém.
Výhoda: ricotta obsahuje syrovátkovou bílkovinu, které má vynikající index sytivosti. Pokud si tento krém dáte na svačinu, nic dalšího sladkého vás už lákat nebude.

3. Proteinová tyčinka

Proteinové tyčinky byste měli mít u sebe stále v zásobách. Mohou vás zachránit v situaci, kdy máte hlad, ale nic vhodného po ruce, ale i v situaci chuti na sladké. Chutí a konzistencí sice připomínají tyčinky typu „margot“, nutričně však mají bílkoviny vůči sacharidům výhodný poměr 1:1.

A co vy? Máte pro mě nějaké tipy, jak nemít chuť na sladké? Napište mi je to komentářů.

Studie a zdroje článku

VIDEO: Chuť na sladké a co dělat

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva