Jak odolat sladkému? Jak nejíst sladké? Zkuste naše tipy! 4.78/5 (23)

Sponzorováno

JAk zatočit s chutí na sladké?

Jak zatočit s chutí na sladké?

Mnoho lidí je v této době závislých na cukru. Většina z nich si to ani neuvědomuje. Cukr však vede k obezitě a stojí i za chronickými onemocněními. Je tedy dobré omezit jeho příjem. Jak to však dokázat, pokud neustále bojujete s chutí na sladké?

Pokud máte takový problém, tak zkuste následovat tyto tipy, které jsme pro vás připravili:

1. Pijte dostatek mineralizované vody

Pití vody pomáhá snižovat chuť k jídlu, ale minerální voda obzvlášť funguje, pokud se chcete zbavit chuti na sladké. Důvodem toho je, že tělu dodá potřebné minerály, které nemusíte stravou a běžnou vodou přijímat v dostatečné míře. Když už je řeč o minerálech, tak hlavně chrom dočasně stabilizuje krevní cukr a tím i sníží chuť na sladké.

2. Nepijte kávu bez ničeho jiného

Ranní káva bez snídaně je receptem na katastrofu. V průběhu dne vám díky tomu začne chutnat sladké. Pokud ji tedy musíte ráno pít, tak s ní přijímejte i pořádné jídlo. Ujistěte se, že obsahuje dostatek bílkovin a zdravých tuků. Nebo zkuste místo kávy zelený čaj.

3. Jezte komplexní sacharidy

Pokud se neumíte vyhnout sladkému, tak si k obědu dávejte pravidelně například jeden sladký brambor. Pokud máte problémy s nadměrným příjmem cukrů, potřebujete jíst komplexní sacharidy, abyste zpomalili vylučování glukózy do krevního oběhu. Přijímejte je pravidelně k snídani, obědu i večeři.

4. Využijte alternativní sladidla

Zapomeňte na dochucování a slazení cukrem. Využívejte místo něj pravou skořici, která chutná dobře a uspokojí vaše chuťové pohárky. Můžete využít i jiná sladidla, které nebudou mít vliv jako cukr – stevii, kokosový cukr, pravý med či javorový sirup.

5. Nejezte tak mnoho živočišných produktů

Pokud přijmete příliš mnoho živočišných bílkovin, tak se tělo bude chtít dostat do rovnováhy a tím pádem začne vytvářet poptávku po cukrech. Omezte tedy příjem masa. Ani jeho nedostatek však není v tomto ohledu dobrý. Proto si všechno zaznamenávejte, hrajte si s množstvím a zhodnoťte, jaké množství vám sedí nejvíce.

Sponzorováno

6. Nezapomínejte na odpočinek a radost ze života

Dobrý spánek ničím nenahradíte. Pokud nespíte dostatečně dobře, tělo si bude žádat cukr, aby se dostalo do rovnováhy. Odpočinek a spánek si v naší době podceňovány, ale jsou opravdu důležité. Pravidelně také cvičte a najděte radost ze života. Pokud se budete bavit, budete se cítit lépe a cukr vám tolik nebude chybět.

7. Psychická pohoda je důležitá

Zajídáte-li problémy jídlem, je potřeba začít řešit ty problémy. Hlavu vzhůru, všichni řešíme nějaké problémy. Na prvním místě je nutné si problém vůbec uvědomit a pak na něm pomalu, krok za krokem, začít pracovat. Dobré je také najít si náhradu za „jedení ze stresu“, která vám přinese uklidnění – cvičení, nějaká tvorba, kde zaměstnáte ruce (malování, ruční práce, zahradničení), cokoliv, co vás baví nebo dříve bavilo.

Cukr je návykový, dejte na to pozor!

Cukrárenský průmysl na nás bohužel útočí už od útlého dětství a z dětí si vytváří své budoucí věrné zákazníky. Je to podobné jako u tabákového průmyslu, chtějí si nás zaháčkovat už v mládí. Mysleme na to u svých dětí. Cukr je návykový stejně jako některé ilegální drogy – mozek spouští po konzumaci cukru produkci přirozených opiátů, což může být podobně návykové jako třeba kokain!

Co si dát místo sladkého?

1. Horké kakao

Smíchejte tmavý kakaový prášek (ten, který používáte do pečení) s náhradním sladidlem na bázi sukralózy a pár lžičkami ohřátého polotučného mléka na kašičku a dolijte zbylým ohřátým mlékem.
Výhoda: 6 – 9 g čistých bílkovin podle velikosti hrnku, téměř žádný tuk, protože kakaový prášek je odtučněný a žádný přidaný cukr. Naopak do sebe dostanete slušnou dávku antioxidantů z kakaa.

2. Ricottový krém

Smíchejte ½ baleni Ricotty s kakaem a sladidlem, přidejte 2 lžíce mléka nebo uvařené kávy a vymíchejte na hladký krém.
Výhoda: ricotta obsahuje syrovátkovou bílkovinu, které má vynikající index sytivosti. Pokud si tento krém dáte na svačinu, nic dalšího sladkého vás už lákat nebude.

3. Proteinová tyčinka

Proteinové tyčinky byste měli mít u sebe stále v zásobách. Mohou vás zachránit v situaci, kdy máte hlad, ale nic vhodného po ruce, ale i v situaci chuti na sladké. Chutí a konzistencí sice připomínají tyčinky typu “margot”, nutričně však mají bílkoviny vůči sacharidům výhodný poměr 1:1.

TIP: Další tipy pro boj se sladkým

VIDEO: Chuť na sladké a co dělat

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva