Sponzorováno

Emoční jedení – jak se ho zbavit? 4.77/5 (13)

Emoční jedení označuje situace, kdy využíváme jídlo k naplnění jiných potřeb než fyzických

Emoční jedení označuje situace, kdy využíváme jídlo k naplnění jiných potřeb než fyzických

Zjistili jste, že šmejdíte ve spíži nebo v ledničce vždy, když se cítíte na dně nebo jste nějak naštvaní? Hledání pohodlí v jídle je relativně běžné a je součástí praxe zvané emoční stravování.

Lidé, kteří emocionálně jedí, sáhnou po jídle několikrát týdně (nebo i více), aby potlačili a uklidnili negativní pocity. A to je samozřejmě problém. Mohou dokonce pociťovat pocit viny nebo hanby, když jedí tímto způsobem, což vede k cyklům nadměrného přejídání a souvisejícím problémům, jako je přibývání na váze, obezita a podobně.

Příčiny emočního jedení – co způsobuje, že někdo jí kvůli svým emocím?

Cokoliv, od pracovního stresu, po finanční starosti, zdravotní problémy až po vztahy, může být hlavní příčinou vašeho emočního stravování. Je to problém, který ovlivňuje obě pohlaví. Podle různých studií je ale emoční stravování častější u žen, než u mužů.

Proč zrovna jídlo?

Negativní emoce mohou vést k pocitu prázdnoty nebo k emoční prázdnotě. Jídlo je považováno za způsob, jak vyplnit tuto prázdnotu a vytvořit falešný pocit „plnosti“ nebo dočasné celistvosti.

Mezi další faktory patří:

  • emocionální potřeby
  • nezúčastňovat se činností, kterých by se jinak mohli účastnit
  • potřeba zmírnit stres, smutek atd.
  • nerozumění rozdílu mezi fyzickým a emocionálním hladem
  • změna hladiny kortizolu v reakci na stres, vedoucí k chutím.

Emoční hlad vs. skutečný hlad

Lidé musí jíst, aby mohli žít. Možná se ptáte, jak rozlišovat mezi emocionálními chutěmi a skutečnými hladovými chutěmi. Existuje několik rozdílů, které vám mohou pomoci zjistit, co přesně v tomto směru zažíváte.

Fyzický hlad

  • Ten se vyvíjí pomalu, postupně.
  • Toužíte po různých druzích jídel.
  • Cítíte pocit plnosti a berete to jako jistou „zarážku“, abyste přestali jíst.
  • Nemáte z jídla žádné negativní pocity.

Emoční hlad

  • Přichází náhle nebo nárazově.
  • Toužíte pouze po určitých potravinách. Obyčejně po sladkých, kalorických.
  • Můžete se stále přejídat a stále necítíte pocit plnosti.
  • Máte z jídla pocit viny nebo hanby.

Jak zastavit emocionální stravování

Zkusíme si říct něco o tom, jak emocionální hlad zastavit.

Emocionální hlad není snadno potlačitelný jídlem.

Zkoumejte to, proč jíte, a najděte si náhradní aktivitu

Stravování kvůli negativním emocím často zanechává u lidí pocit intenzivního rozrušení. Tento cyklus obvykle nekončí, dokud člověk neřeší emocionální potřeby.

Například:

  • Pokud se nudíte nebo jste osamělí, a kvůli tomu jíte, zavolejte nebo pošlete SMS příteli nebo rodinnému příslušníkovi.
  • Pokud jste ve stresu, vyzkoušejte jógu. Nebo si poslechněte příjemné melodie a vypusťte trochu páry tím, že si půjdete zaběhat, budete tančit po pokoji, dokud nepřejde chuť k jídlu.
  • Pokud jíte kvůli prokrastinaci, otevřete dokončete domácí úklid. Poté se budete cítit lépe.

Najděte další způsoby, jak se vyrovnat se stresem – zkuste emoční deník

Objevování jiného způsobu, jak se vypořádat s negativními emocemi, je často prvním krokem k překonání emocionálního stravování. To by mohlo znamenat psaní do deníku, čtení knihy nebo cvičení, abyste si jinak odpočinuli.

Chvíli trvá, než změníte své myšlení od sáhnutí po jídle až po zapojení do jiných forem úlevy od stresu, proto experimentujte s různými aktivitami a najděte to, co vám vyhovuje.

Zapište si emoce, které spouštějí vaše stravování. Jedním z nejlepších způsobů sledování je vedení poznámek o náladě a jídle. Zapište si, co jste jedli, kolik a jak jste se cítili, když jste jedli (např. znuděně, šťastně, ustaraně, smutně, šíleně) a zda jste měli opravdu hlad, nebo jen jíte pro pohodlí.

Sponzorováno

Pohyb a cvičení jsou super

Někteří lidé najdou úlevu v pravidelném cvičení. Procházka, běhání nebo třeba plavání či jóga mohou pomoci ve zvláště emotivních okamžicích.

V jedné studii byli účastníci požádáni, aby se zapojili do osmi týdnů jógy. Poté byli posouzeni na základě jejich hlubokého porozumění – v zásadě jejich porozumění sobě a situacím, které je obklopují. Výsledky ukázaly, že pravidelná jóga může být užitečným preventivním opatřením, které pomůže rozptýlit emoční stavy, jako je úzkost a deprese.

Zkuste i meditaci

Jiní se uklidní tím, že se obrátí k praktikám, jako je meditace. Existuje celá řada studií, které podporují meditaci všímavosti jako léčbu poruch příjmu potravy a emočního stravování.

Jednoduché hluboké dýchání je meditace, kterou můžete dělat téměř kdekoli. Posaďte se do klidného prostoru a soustřeďte se na svůj dech – pomalu proudící dovnitř a ven z vašich nosních dírek.

Můžete procházet weby, jako je YouTube, a bezplatně se podívat, jak se dělá taková meditace.

Založte si jídelní deník

Vedení záznamu o tom, co jíte a kdy jíte, vám může pomoci identifikovat spouštěče, které vedou k emocionálnímu jedení. Můžete si zapisovat poznámky do poznámkového bloku nebo zkusit aplikace, jako je MyFitnessPal.

I když to může být náročné, zkuste zahrnout vše, co jíte – ať už velké nebo malé – a zaznamenejte si emoce, které v daném okamžiku cítíte. Pokud se rozhodnete vyhledat lékařskou pomoc ohledně svých stravovacích návyků, může být váš jídelní deník velmi užitečným nástrojem, který můžete sdílet se svým lékařem.

Jezte zdravě

Klíčem je také zajištění toho, abyste měli dostatek živin k výživě vašeho těla. Může být obtížné rozlišovat mezi pravým a emocionálním hladem. Pokud jíte dobře po celý den, může být snazší zjistit, kdy jíte z nudy, smutku nebo stresu.

Nekupujte jídlo, které jíte v případě problémů

Moje oblíbená rada. Zvažte vyhození nebo darování potravin, po kterých často sáhnete v případě stresu či smutku. Hlavně se zamyslete na tučné, sladké nebo kalorické věci, jako jsou hranolky, čokoláda a zmrzlina, tu brokolici v lednici vyhazovat fakt nemusíte :) Pokud se cítíte naštvaní, odložte také okamžitý výlet do obchodu s potravinami.

Udržování potravin, po kterých toužíte, mimo dosah, když se cítíte emotivně, může pomoci přerušit cyklus tím, že vám to poskytne čas na tolik potřebné přemýšlení.

Věnujte pozornost množství a objemu

Měření porcí a výběr malých talířů, které vám pomohou s kontrolou porcí, jsou zajímavé a prověřené stravovací návyky, které je třeba rozvíjet.

Vyhledejte podporu

Vykašlete se na izolaci ve chvílích smutku nebo úzkosti. Dokonce i rychlý telefonát příteli nebo rodinnému příslušníkovi dokáže s vaší náladou zázraky. Existují také formální podpůrné skupiny, které vám mohou pomoci.

Najděte si v okolí přátele (třeba pomocí sociálních sítí). Váš lékař vám může doporučit poradce nebo kouče, který vám pomůže identifikovat emoce.

Nejezte u TV nebo počítače

Možná se ocitnete při jídle před televizí, počítačem nebo jiným rozptýlením (mobil, tablet). Až se v tomto okamžiku ocitnete, zkuste vypnout televizi nebo odložit telefon. Soustředěním se na své jídlo, na kousání, na chuť jídla, na vůni jídla, které si dáte, můžete zjistit, že jíte emocionálně. Někteří dokonce považují za užitečné soustředit se na počet přežvýkání jídla – zkuste to 10 až 30krát, než spolknete sousto. To dává vaší mysli čas dohnat žaludek.

A co vy? Jak s emočním jezením bojujete vy? Budeme moc rádi za vaše rady v komentářích pod článkem.

VIDEO: Hanka Valášková o emočním jedení

Sponzorováno

Zdroje článku a studie na toto téma

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva