Sponzorováno

Auricularia (Jidášovo ucho) a její účinky na zdraví 4.83/5 (18)

Jidášovo ucho

Jidášovo ucho

Jidášovo ucho lze celkem snadno rozpoznat (v syrové formě). Tyto houby rostou na dřevě a mají tvar uší. Je ale pravděpodobné, že v obchodě je najdete sušené, protože tyto houby nejsou moc často dostupné jako čerstvé produkty v supermarketech. Auricularia (Jidášovo ucho) je houba, která je plná vitamínů B, minerálů a antioxidantůběžně se používají v různých asijských pokrmech. Některé sloučeniny v houbě Jidášovo ucho byly dokonce spojovány s léčivými účinky.

Houba Auricularia – představme si ji

Auricularia je houba, která je známá pod mnoha jmény. Často se jí říká černá houba, boltcovitka bezová, ale hodně je známá jako Jidášovo ucho. Patří do rodu Auricularia. Auricularia (Auricularia polytricha) je houbou rostoucí na kmenech stromů, nejčastěji je nacházena na bezu. Jak už jejich název napovídá, Jidášovo ucho opravdu vypadá jako ucho a může růst na mnoha druzích dřeva nebo jiných rostlin.

Jidášovo ucho opravdu vypadá jako ucho

Jidášovo ucho opravdu vypadá jako ucho

Jidášovo ucho se v Číně pěstuje cca od roku 600 našeho letopočtu a nyní jsou tyto houby populární po celém světě, zejména v Číně, Japonsku a Thajsku. Divoké Jidášovo ucho lze sbírat z větví stromů, ale tyto houby lze pěstovat i na různých rostlinných strukturách, od pilin po slámu. I když je můžete takto pěstovat čerstvé, je běžnější koupit Jidášovo ucho v sušené formě. Abyste mohli konzumovat sušené houby, stačí je před vařením nebo vložením do studeného receptu rehydratovat.

Živiny v houbě Jidášovo ucho

Houby Jidášovo ucho jsou známé tím, že mají nízký obsah tuku a málo kalorií, ale jsou bohaté na bílkoviny a další živiny. Auricularia je zvláště dobrým zdrojem vitamínů B. 100 gramů Auricularie obsahuje:

 • 7 procent doporučené denní dávky (DDD) pro vitamín B1 (thiamin)
 • 16 procent DDD vitamínu B2 (riboflavin)
 • 40 procent DDD vitamínu B5
 • 6 procent DDD vitamínu B6
 • 5 procent vašeho DDD vitamínu B9 (folát)

Jidášovo ucho také obsahuje různé minerály. Každých 100 gramů této houby obsahuje:

 • 32 procent DDD pro měď
 • 5 procent DDD železa
 • 8 procent DDD hořčíku
 • 16 procent vašeho DDD selenu
 • 6 procent DDD zinku

Houby Jidášovo ucho jsou také dobrým zdrojem rozpustné vlákniny, omega mastných kyselin, jako je kyselina linolová, a také antioxidantů. A to je přeci super.

Jidášovo ucho vs. jiné houby

Ve srovnání s jinými houbami, jako je hlíva ústřičná nebo obyčejné žampiony, které najdete prakticky v každém supermarketu, mívá Jidášovo ucho obvykle větší množství minerálních látek. Jedinou výjimkou je draslík, kterého mají houby Auricularia jen stopová množství. Možná byste to nečekali, ale běžné žampiony obsahují také vitamín D, zatímco většina ostatních hub, včetně hub Auricularia, mají v podstatě pouze vitamíny B. Houby Auricularia mají také více bílkovin a méně tuku než většina ostatních hub.

Měli byste vědět, že divoké houby c a stejné, komerčně pěstované houby, mohou mít různé množství živin. Houby Auricularia jsou schopny růst téměř na jakémkoli rostlinném materiálu, nejen na špalcích z pilin, což znamená, že rostlina, na které jsou pěstovány, může také hodně ovlivnit jejich konečný obsah živin.

Mnoho divokých hub obsahuje vitamín B12. Patří sem hlíva ústřičná, která roste na stromech jako Auricularia. Dosud nebyl obsah vitaminu B12 v houbě Jidášovo ucho studován, ale komerčně pěstované houby tuto živinu obvykle neobsahují.

Sponzorováno

Zdravotní přínosy houby Auricularia (Jidášova ucha)

Houby jsou obvykle považovány za zdravé potraviny a mnohé z nich jsou také považovány za léčivé. V zemích jako Korea, Čína, Japonsko a Rusko jsou tyto houby opravdu považovány za léčivé. Ačkoli to může znít jako pohádka starých babiček, některé sloučeniny nalezené v houbách byly dokonce studovány v klinických studiích.

Předpokládá se, že bioaktivní sloučeniny v houbě Jidášovo ucho (Auricularia) mají:

 • Antivirové, antibakteriální a antiparazitické vlastnosti, dokonce i proti Escherichia coli a Staphylococcus aureus, dvěma běžným mikrobům způsobujícím onemocnění. β-glukanové exopolysacharidy získané z houby Jidášovo ucho mají imunostimulační vlastnosti. Zvyšují aktivitu fagocytů – imunitních buněk, které chrání tělo požitím škodlivých cizorodých částic, bakterií a mrtvých nebo odumírajících buněk.
 • Protinádorové vlastnosti
 • Protizánětlivé a imunomodulační vlastnosti
 • Antikoagulační aktivita a kardioprotektivní vlastnosti
 • Antidiabetické vlastnosti související s jejich ve vodě rozpustnou dietní vlákninou
 • Vlastnosti snižující lipidy

Lektiny a antioxidanty v houbách jsou obvykle složkami hub, které jsou spojeny se zdravotními přínosy. Zatímco houby Jidášovo ucho jistě mají tyto prospěšné vlastnosti, tyto účinky ale nemusí být zřejmé při prosté konzumaci těchto hub. Bioaktivní sloučeniny v houbách Auricularia mohou být klinicky užitečné pouze tehdy, když jsou tyto sloučeniny izolovány a podávány lidem ve velkých množstvích.

Jidášovo ucho jako potravina

Houby Jidášovo ucho lze použít jako většinu ostatních hub. Ať už jsou součástí nudlových jídel, polévek, dušených pokrmů nebo smažených hranolků, můžete je snadno identifikovat v jakémkoli pokrmu díky jejich chuti a jedinečné, křupavé struktuře. Tato neobvyklá textura je jedním z důvodů, proč jen zřídka najdete houby Jidášovo ucho podávané samostatně; nejčastěji jsou nakrájené na jemné plátky a vařené spolu s dalšími přísadami.

Před konzumací by houba Jidášovo ucho měla být namočená a důkladně uvařená.

Vzhledem k jejich struktuře je nepravděpodobné, že byste na pizzu chtěli dát Jidášovo ucho, na rozdíl od žampionů nebo hub portobello. Míchání těchto hub také nemusí být nejlepší nápad. Nedovolte ale, aby vás jejich odlišná konzistence přiměla k tomu, že je budete ignorovat. Houby Auricularia mohou být skutečně chutné, pokud jsou správně podávány a zakomponovány do pokrmů.

Pokud vám nevadí jejich jedinečná struktura, lze je v pohodě použít také do salátů a pracovat s příchutěmi jako ocet, chilli a koriandr.

Obsahuje silné antioxidanty

Houby, včetně hub druhů Auricularia, mají obecně vysoký obsah antioxidantů. Tyto prospěšné rostlinné sloučeniny pomáhají v boji proti oxidativnímu stresu ve vašem těle, který je spojován se záněty a řadou nemocí.

A co víc, houby často obsahují silné polyfenolové antioxidanty. Strava s vysokým obsahem polyfenolů je spojena s nižším rizikem rakoviny a chronických onemocnění, včetně srdečních chorob.

Na co pamatovat: Nekupujte tuto houby z pochybných zdrojů. Místo toho byste měli hledat tuto jedinečnou houbu ve vašem místním specializovaném obchodě nebo zkuste nákup online (v prověřeném obchodě).

Tato houba je také používána v tradiční čínské medicíně, ale stále je zapotřebí více studií k posouzení jejích účinků.

Sponzorováno

A co vy? Máte s houbami Auricularia nějaké zkušenosti? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

A co si o houbách dále přečíst?

Zdroje článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva