Alexandrova technika (metoda) – co je to? 4.89/5 (9)

Sponzorováno

Alexandrova technika je metoda, která pracuje na změně (pohybových) návyků v našich každodenních činnostech.

Alexandrova technika je metoda, která pracuje na změně (pohybových) návyků v našich každodenních činnostech.

Co je Alexandrova technika?

Alexandrova technika je vzdělávací metoda používaná po celém světě již více než 100 let. Tím, že učí, jak změnit chybné posturální návyky, umožňuje zlepšit pohyblivost, držení těla, výkonnost a bdělost, umí pomoci i s úlevou od chronické ztuhlosti, napětí a stresu.

Alexandrova technika je jemný přístup, jehož cílem je převychovat mysl a tělo pomocí série pohybů, aby tělo využívalo svaly efektivněji. Klíčový je vztah mezi hlavou a páteří. Když šíjové svaly fungují dobře, měla by hlava lehce balancovat v horní části páteře.

Alexandrova technika je ve skutečnosti o tom, říkat klientovi, co nemá dělat – to znamená pomáhat mu odnaučit se špatné posturální návyky. Lidé často nedoceňují, že když změníte způsob, jakým se pohybujete hlavou, krkem a zády, pak se mohou zlepšit všechny ostatní pohyby vašeho těla. Alexandrova technika tak dokáže pomoci v každé oblasti sportovní techniky, od běžeckého stylu až po golfový švih nebo tenisové podání.

  • F.M. Alexander (1869-1955) byl australský herec, který začal trpět chronickou laryngitidou, kdykoli vystupoval. Když mu lékaři nedokázali pomoci, Alexander objevil řešení sám. Neuvědomoval si, že jeho problémy způsobuje nadměrné napětí v krku a těle, a začal hledat nové způsoby, jak mluvit a pohybovat se s větší lehkostí.
  • Jeho zdraví se později ale zlepšilo do té míry, že ho jeho přátelé a několik lékařů, se kterými se dříve radil, přesvědčili, aby to, co se naučil, učil i ostatní. Během více než padesátileté kariéry zdokonalil svou metodu výuky. Poté, co učil více než 35 let, začal školit další učitele na to, co se nyní stalo známým jako Alexandrova technika.

Proč lidé studují Alexandrovu techniku?

Lidé studují techniku ​​z různých důvodů. Nejběžnější je chtění ulevit od bolesti prostřednictvím učení se lepší koordinaci pohybového aparátu.

Dalším důvodem, proč se lidé učí Alexandrovu techniku, je zvýšení výkonu. Sportovci, zpěváci, tanečníci a hudebníci používají tuto techniku ​​ke zlepšení dýchání, vokální produkce a rychlosti a přesnosti pohybu.

A dalším důvodem, proč lidé tuto techniku ​​studují, je dosažení větší vědomé kontroly nad svými reakcemi.

Většina z nás má mnoho navyklých vzorců napětí, které jsme se naučili vědomě i nevědomě. Tyto vzorce se lze odnaučit, což umožňuje nové volby v postoji, pohybu a reakci. Během lekcí si osvojíte návyky, které narušují vaši přirozenou koordinaci.

Sponzorováno

Naučíte se, jak tyto vzorce zrušit a rozvinout schopnost vědomě přesměrovat celé své já do optimálního stavu bytí a fungování. Prostřednictvím přímé zkušenosti se naučíte, jak vykonávat své každodenní činnosti se stále větší lehkostí a menší námahou.

Jak se naučím Alexandrovu techniku?

Alexandrova technika se obvykle vyučuje prostřednictvím řady soukromých lekcí. V průběhu lekcí vám učitel představí koncepty a postupy, které rozšíří vaše povědomí o fungování vašeho nervového systému, svalového systému a kosterního systému. Naučíte se obnovit optimální rovnováhu, rovnováhu a lehkost v celkovém fungování.

Jak budete postupovat ve studiu, zjistíte, že to, co se učíte, platí pro všechny oblasti vašeho života. Stejně jako studium a praxe v novém jazyce vám umožní porozumět jazyku a mluvit s ním snadno bez přemýšlení, stejně tak studium Alexandrovy techniky vede k tomu, že ji budete moci průběžně integrovat do činností svého života.

V lekci Alexanderovy techniky vás váš učitel instruuje – pomocí slovního a manuálního vedení – abyste k pohybu přistupovali jinak. Nejen, že se naučíte rozpoznávat vzorce návyků, které mohou narušovat flexibilitu a rovnováhu, ale naučíte se, jak je změnit.

Na lekce není potřeba žádné speciální oblečení – vhodné je běžné oblečení.

Výhody Alexandrovy techniky

Snižuje krevní tlak

S uvolněním napětí ve svalech se cévy méně zužují, takže krev snadněji cirkuluje. Studie Dr. Wilforda Barlowa, autora knihy Alexanderova technika a lékaře, odhalily u klientů pokles krevního tlaku až o 30 bodů.

Vyčistí hrdlo

Alexander sám vyvinul techniku ​​k překonání hlasových potíží. Může také snížit sucho v krku a přetížení hrudníku.

Zlepšuje koordinaci

Změna toho, jak se pohybujeme v řadě každodenních činností, zlepší koordinaci. Bylo také zjištěno, že lidé s nervosvalovými poruchami, jako je mrtvice, RS a dětská mozková obrna, z ní mají prospěch u jednoduchých úkolů, jako je zavazování tkaniček.

Pomůže vám stát výš

Technika se zaměřuje na to, jak hlava, krk a záda spolupracují; když se napětí krku sníží, hlava již nestlačuje páteř a páteř se může volně prodlužovat.

Pro lepší rovnováhu

Osmitýdenní pilotní studie zjistila zlepšení rovnováhy u skupiny 65letých žen, které absolvovaly pouze dvě sezení týdně.

A co jsou nevýhody?

Nejde to hned. Než začnete pociťovat nějaké výhody, musíte být duševně a osobně zapojeni do několika sezení. Ale cokoli se naučíte, zůstane ve vás.

Alexandrova technika je způsob, jak se naučit, jak se zbavit škodlivého napětí ve vašem těle.

VIDEO: Takto může vypadat první lekce

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva