Zažíváte poporodní depresi nebo obyčejný smutek? 4.83/5 (6)

Sponzorováno

matka-diteJedním z problémů poporodní deprese je, že v prvních týdnech po porodu může připomínat neškodný smutek. Existuje však několik faktorů, které tyto dva stavy liší. Seznam příznaků spojených s poporodní depresí zahrnuje změny spánku (ať už spíte více nebo méně, než je obvyklé), změny v chuti k jídlu nebo tělesné hmotnosti, nedostatek energie nebo motivace cokoliv dělat, ztráta radosti a nadšení a neschopnost nebo nedostatek motivace postarat se o sebe a svůj vzhled.

Pokud tyto příznaky trvají pouze několik týdnů po porodu, je to ještě normální. Pokud však přetrvávají, opravdu může jít o poporodní depresi. Existuje několik dalších příznaků a symptomů, které byste měli být znát jako charakteristické pro depresi, a ne pro smutek.

Indikátory poporodní deprese

Závažnější příznaky poporodní deprese jsou podle empowher.com nezájem o své dítě a jeho blaho, negativní pocity a nevůle vůči dítěti, myšlenky na sebepoškození nebo ublížení dítěti, pocit bezcennosti, zda opakující se myšlenky na sebevraždu nebo smrt.

Další rozdíl mezi depresí a smutkem je, že poporodní deprese se nemusí objevit bezprostředně po narození dítěte. Známé jsou i případy, kdy se spustila několik týdnů nebo měsíců po porodu. Matka může pociťovat zpočátku spojení s dítětem, a později začíná mít abstinenční příznaky a deprese.

Na co je diagnostika a léčba?

Poporodní deprese je léčitelný stav. Se správnou podporou ji můžete ovládnout a vytvořit láskyplné prostředí pro sebe vaše dítě a celou rodinu. Neléčená ovlivňuje i duševní zdraví vašeho dítěte. Způsobuje vyšší pravděpodobnost vzniku poruch chování, opožděný kognitivní vývoj, sociální problémy, emoční problémy nebo deprese i u dítěte.

Nestyďte se, pokud máte podezření, že něco není v pořádku s tím, jak se cítíte po porodu. Určitě ve svém okolí najdete podporu. Stačí jen požádat o pomoc. Pak budete moci vytvořit zdravé a šťastné prostředí pro sebe i dítě, co je nezbytné pro zdravou rodinu.

Sponzorováno

Rozeznáváme tři hlavní typy poporodních depresí

  • poporodní blues – krátký a mírný emoční problém
  • poporodní deprese – závažná choroba, v ojedinělých případech život ohrožující psychická choroba
  • poporodní (laktační) psychóza – vážné psychotické onemocnění ohrožující život matky a dítěte

Co ještě pomůže při baby blues a poporodní depresi?

  • Hodně spánku – když miminko spí, spěte taky, i kdyby třeba jen půlhodinu. Odpočívejte vždy, když to bude jen trochu možné.
  • Ze svých pocitů se pokuste vymluvit – povězte o nich manželovi, své matce, přítelkyním, hlavně s nimi nebuďte sama.
  • Najděte si čas pro sebe – aspoň jedenkrát do týdne. Svěřte dítě manželovi, babičkám a choďte na hodinku ven – na procházku, posezení s přítelkyněmi či na aerobic, když budete po porodu fit. Mít prostor pro sebe není známka sobeckosti, to je pud sebezáchovy. Dítě vás potřebuje odpočinutou a v psychické pohodě.
  • Není nutné měnit celý svůj život, protože máte dítě. K určitým změnám sice dojde, to jistě, ale nemusí jít o žádný zásadní zvrat. Vyjít poprvé z domu bez dítěte je těžké, ale udělejte to. Přijdete na to, že děťátko se krásně může stát součástí toho života, jaký jste vedla doteď a jaký vám vyhovoval.
  • Setkávejte se s jinými maminkami – zjistíte, že mají podobné radosti, ale také problémy a starosti jako vy, možná si vzájemně pomůžete a poradíte. Pokud máte k dispozici internet, můžete se potkávat s jinými maminkami i online, např. i na naší na webstránce.
  • Choďte ven – nezůstávejte stále doma, choďte často na procházky – ať už s dítětem v kočárku nebo sama.
  • Upravte stravovací návyky – jezte hodně ovoce, zeleniny a celozrnného pečiva, méně sladkostí, rafinovaného cukru, tuků, vyhýbejte se kofeinu.
  • Cvičte – i 20–30minutové cvičení několikrát týdně může pomoct; při cvičení se totiž vylučují endorfiny, které zlepšují náladu.
  • A to nejdůležitější – uvědomte si, že dokonalá matka neexistuje, a nebuďte na sebe příliš náročná.

Sponzorováno

A co si myslíte o poporodních psychických problémech vy? Budeme rádi za komentáře.

Co si dále přečíst na toto téma?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva