Sponzorováno

Pravda o plodnosti po 35-ce 4.78/5 (9)

Pravda o plodnosti po 35-ceStále více žen odkládá těhotenství na „později“. Pak se musí vyrovnávat se zprávami o tom, jaké je těžké počít potomka, ale i těhotenství samotné. Poměrně často skloňována studie z roku 2004 tvrdí, že jedna ze tří žen ve věku mezi 25 a 39 let má problémy otěhotnět normálním způsobem. Založeno je však na statistikách porodů francouzských žen z období let 1670-1830! A přitom moderní ženy dokazují, že těhotenství klesnou mezi 28 a 37 lety jen o 4 %.

Uklidňující? No, ne tak docela. Zatímco úzkost kvůli plodnosti žen v raných 30. letech není nutná, po 35 roku života ženy je schopnost začít zdravé těhotenství opravdu nižší. Některé se budou muset spolehnout na asistované početí.

Co spouští selhání plodnosti?

Bez ohledu na to, jak mladé se cítíte v 35 letech, vaše vajíčka jsou křehčí, než tomu bylo ještě před několika lety. V analýze provedené na přenosu embryí, která se konala v roce 2006, až 44,9 % vyústilo do narození dětí ženám pod 35 let, ve srovnání s 37,3% u žen mezi 35 a 37 lety, 26,6% u žen ve věku 38 a 40 let, 15,2% ve věku 41 až 42, a jen 6,7% u žen ve věku 43 až 44 let.

Vajíčka mladších zdravých žen vyústily až do 54 % porodnosti, bez ohledu na věk rodičky. Jak člověk stárne, bude s větší pravděpodobností čelit zdravotním problémům, které mohou ovlivnit i plodnost. Diabetes, obezita a vysoký krevní tlak i všechny mezery ve schopnosti počít jsou ve vyšším věku častěji. Odkládat těhotenství do vyššího věku se tak nemusí vždy vyplatit.

Sponzorováno

Pozdější těhotenství

Starší maminky mají vyšší šance, že porodí dítě s analýzou chromozomů poškozením, které může mít za následek vrozené vady, jako je Downův syndrom. Také čelí zvýšenému riziku komplikací v porodním sále.

Nezapomínejte na výjimky

Tuto úzkost často neúmyslně rozdmýchávají právě odborníci, kteří léčí reprodukční problémy. Neberou přitom v úvahu žen , které i kolem 40ky mají bezproblémové těhotenství a porod. A nižší počty dětí u žen po 35-ce mohou být způsobeny méně častým sexem.

Některé ženy mohou mít problémy s početím již v jejich 20ce, zatímco pro jiné to půjde hladce i po 40 -ce. Ale protože opravdu nemůžete předpovědět, zda budete mít problémy nebo ne, je nejlepší hrát na jistotu a začít se snažit otěhotnět na začátku vašich 30. let. Tedy pokud máte po ruce správného kandidáta na otce.

Pokud jste již zmíněné bezproblémové období nestihli spojit s mateřstvím, měli byste podstoupit některé kroky, kterými můžete zvýšit své šance na těhotenství. Ještě před početím navštivte vašeho lékaře, ať zkontroluje váš celkový zdravotní stav a otestuje případné obtíže spojené s těhotenstvím. Tím, že se udržíte v dobrém zdravotním stavu, zlepšíte své šance, že se stanete matkou v jakémkoliv věku.

A dále si přečtěte

VIDEO: Podpora plodnosti

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva