Zažíváte poporodní depresi nebo obyčejný smutek? 4.83/5 (6)matka-diteJedním z problémů poporodní deprese je, že v prvních týdnech po porodu může připomínat neškodný smutek. Existuje však několik faktorů, které tyto dva stavy liší. Seznam příznaků spojených s poporodní depresí zahrnuje změny spánku (ať už spíte více nebo méně, než je obvyklé), změny v chuti k jídlu nebo tělesné hmotnosti, nedostatek energie nebo motivace cokoliv dělat, ztráta radosti a nadšení a neschopnost nebo nedostatek motivace postarat se o sebe a svůj vzhled.

Pokud tyto příznaky trvají pouze několik týdnů po porodu, je to ještě normální. Pokud však přetrvávají, opravdu může jít o poporodní depresi. Existuje několik dalších příznaků a symptomů, které byste měli být znát jako charakteristické pro depresi, a ne pro smutek.

Indikátory poporodní deprese

Závažnější příznaky poporodní deprese jsou podle empowher.com nezájem o své dítě a jeho blaho, negativní pocity a nevůle vůči dítěti, myšlenky na sebepoškození nebo ublížení dítěti, pocit bezcennosti, zda opakující se myšlenky na sebevraždu nebo smrt.

Další rozdíl mezi depresí a smutkem je, že poporodní deprese se nemusí objevit bezprostředně po narození dítěte. Známé jsou i případy, kdy se spustila několik týdnů nebo měsíců po porodu. Matka může pociťovat zpočátku spojení s dítětem, a později začíná mít abstinenční příznaky a deprese.

Na co je diagnostika a léčba?

Poporodní deprese je léčitelný stav. Se správnou podporou ji můžete ovládnout a vytvořit láskyplné prostředí pro sebe vaše dítě a celou rodinu. Neléčená ovlivňuje i duševní zdraví vašeho dítěte. Způsobuje vyšší pravděpodobnost vzniku poruch chování, opožděný kognitivní vývoj, sociální problémy, emoční problémy nebo deprese i u dítěte.

Nestyďte se, pokud máte podezření, že něco není v pořádku s tím, jak se cítíte po porodu. Určitě ve svém okolí najdete podporu. Stačí jen požádat o pomoc. Pak budete moci vytvořit zdravé a šťastné prostředí pro sebe i dítě, co je nezbytné pro zdravou rodinu.

Rozeznáváme tři hlavní typy poporodních depresí

 • poporodní blues – krátký a mírný emoční problém
 • poporodní deprese – závažná choroba, v ojedinělých případech život ohrožující psychická choroba
 • poporodní (laktační) psychóza – vážné psychotické onemocnění ohrožující život matky a dítěte

Co ještě pomůže při baby blues a poporodní depresi?

 • Hodně spánku – když miminko spí, spěte taky, i kdyby třeba jen půlhodinu. Odpočívejte vždy, když to bude jen trochu možné.
 • Ze svých pocitů se pokuste vymluvit – povězte o nich manželovi, své matce, přítelkyním, hlavně s nimi nebuďte sama.
 • Najděte si čas pro sebe – aspoň jedenkrát do týdne. Svěřte dítě manželovi, babičkám a choďte na hodinku ven – na procházku, posezení s přítelkyněmi či na aerobic, když budete po porodu fit. Mít prostor pro sebe není známka sobeckosti, to je pud sebezáchovy. Dítě vás potřebuje odpočinutou a v psychické pohodě.
 • Není nutné měnit celý svůj život, protože máte dítě. K určitým změnám sice dojde, to jistě, ale nemusí jít o žádný zásadní zvrat. Vyjít poprvé z domu bez dítěte je těžké, ale udělejte to. Přijdete na to, že děťátko se krásně může stát součástí toho života, jaký jste vedla doteď a jaký vám vyhovoval.
 • Setkávejte se s jinými maminkami – zjistíte, že mají podobné radosti, ale také problémy a starosti jako vy, možná si vzájemně pomůžete a poradíte. Pokud máte k dispozici internet, můžete se potkávat s jinými maminkami i online, např. i na naší na webstránce.
 • Choďte ven – nezůstávejte stále doma, choďte často na procházky – ať už s dítětem v kočárku nebo sama.
 • Upravte stravovací návyky – jezte hodně ovoce, zeleniny a celozrnného pečiva, méně sladkostí, rafinovaného cukru, tuků, vyhýbejte se kofeinu.
 • Cvičte – i 20–30minutové cvičení několikrát týdně může pomoct; při cvičení se totiž vylučují endorfiny, které zlepšují náladu.
 • A to nejdůležitější – uvědomte si, že dokonalá matka neexistuje, a nebuďte na sebe příliš náročná.

A co si myslíte o poporodních psychických problémech vy? Budeme rádi za komentáře.

Co si dále přečíst na toto téma?

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Hodnocení příspěvku

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva