Sponzorováno

11 mýtů + 11 super zajímavostí o těhotenství 4.82/5 (11)

V prvních patnácti týdnech těhotenství většina žen přibere do 1,5 kg

V prvních patnácti týdnech těhotenství většina žen přibere do 1,5 kg.

Těhotná nesmí to a ono a určitě by měla toto a tamto! Mnohé podobné zaručené rady, které však budoucí maminky jen zbytečně straší, jste určitě už slyšeli i vy. Tak – kterým z nich tedy věřit, a které bludy si naopak vyslechnout jen s úsměvem? Poradíme vám v tomto článku!
Kolem těhotenství vzniklo mnoho mýtů, které pak působí zmatek. Někdy jde pouze o zastaralé informace, ale jindy to může být neustále se opakující nesmysly, které se takto tradují již po generace. Čemu bychom tedy neměli při faktech o těhotenství věřit?

10 častých mýtů o tom, co dělat a nedělat v těhotenství

1. Během těhotenství se vyhýbejte lososu a mořským plodům

Není to pravda, stačí je dostatečně tepelně upravit. Ryby jsou naopak důležité pro vás a taktéž i pro miminko. Mají dostatek zdravých tuků, které pomáhají zdravému vývoji a také zlepšují vstřebávání některých živin. Ať už lososa nebo jinou rybu byste proto měli mít na talíři pravidelně každý týden. A dostatečně tepelně upraveného, sushi si raději v těhotenství odpusťte.

2. Těhotná žena by neměla mít doma žádné zvíře

Zvířata jsme měli kolem sebe vždy. V minulosti nebylo problémem ani to, když musely o zvířata ženy pečovat během těhotenství. Důležité je dbát na to, zda už máte psa nebo kočku, abyste o ně správně starali a nenechávali je volně puštěné venku, protože tak nevíte, s jakým prostředím a jinými zvířaty přijdou do kontaktu. Jediné, čemu byste se měli vyhýbat, jsou exkrementy a čištění kočičího záchodu. To přenechte raději na partnera. A pozor na cizí zvířata, které se různě potulují. Také nemůžete vědět, co jsou zač. Nebezpečí se v tomto případě jmenuje toxoplazmóza.

3. Těhotenství trvá vždy devět měsíců

Třeba to brát opravdu jen jako orientační údaj. Je výjimečné, pokud ženě vyjde porod přesně po devíti měsících. Podle studie z roku 2013 je toto rozpětí až pětitýdenní. Vše závisí na každé ženě konkrétně. Ovlivňuje to její hormonální rozpoložení, věk, váha, ale i pracovní nasazení, na jaké je zvyklá.
Nejdelší těhotenství trvalo více než rok – 375 dní. Dítě vážilo poměrně málo – 3,147 kg.

TIP: Znáte hypnoporod?

4. Můžete si dopřát jen bezkofeinovou kávu

Ani, bezkofeinová káva nemá ve skutečnosti vliv na plod. Potvrdit by vám to mohlo mnoho maminek, které by bez kávy těhotenství nezvládly. Zejména pokud již mají doma nějaké mladší sourozence. To podstatné je, abyste si dopřáli pouze jednu kávu denně nebo když je chcete dvě, tak si je udělejte slabší. Kdyby platila fáma o kofeinu, tak byste nemohli pít ani černý nebo zelený čaj, či colové nápoje.

5. Jezte za dva a tři hlavní jídla do dne

Jde skutečně pouze o omluvu vašich choutek na mlsání, které mají za následek bouřící se hormony. Rozumné a vyvážené stravování si můžete upravit mírně většími, ale určitě ne dvojitými porcemi. Jelikož vás neustále přepadá chuť na něco dobrého, rozumnější je také rozdělit si tyto chody do šesti menších pokrmů ve dne, které vás pravidelně zasytí a v konečném důsledku ani nezvýšíte jejich množství. Stačí si je jen rozumně rozdělit.

6. Barvení vlasů škodí miminku

V první řadě barvy nejsou složeny z takových silných chemikálií jako v minulosti. K vlasům jsou šetrnější a stejně se chovají k organismu. Nemusíte se tedy obávat, že byste kvůli takovému zkrášlování riskovali zdraví miminka. Jediné, s čím můžete počítat, je jiné chování samotné barvy. Kvůli hormonálním změnám vám může odstín nakonec chytit trošku jinak, než jste zvyklé.

7. Těhotná žena nemůže jíst sladkosti

K tomuto omylu došlo ze tří důvodů. Prvním je přibírání, neboť ženy si myslely, že pouze kvůli sladkostem přiberou v těhotenství více. Ve skutečnosti je nebezpečné jakékoli přejídání, ne jen to sladkostmi. Druhou obavou byl strach z těhotenské cukrovky. Tu však neovlivníte konzumací pamlsků, ta je způsobena hormonálními změnami. No a pak jsou tu roupy, které se mohou v tomto období objevit a sladkosti jejich výskyt zhoršují.

8. Těhotná žena nemůže cvičit

Pokud nemáte rizikové těhotenství, nemáte se čeho obávat. Vaše tělo vám nejlépe ukáže, kde jsou vaše hranice. Pokud nemáte odvahu na klasické sporty, v městech jistě najdete i hodiny jógy nebo cvičení určené přímo pro těhotné ženy. Mnoho těch, které se věnují nějakému sportu dlouhodobě, nepřestávají cvičit ani navzdory těhotenství. Pokud se totiž cítí dobře a miminko je v pořádku, nic jim v tom nebrání. Cvičte jak jste zvyklá!

9. Když v těhotenství zvedáte ruce nad hlavu, může se dítěti omotat pupeční šňůra okolo krku

Až 25 % dětí má pupeční šňůru omotanou okolo krku. Je to ale spíše zaviněné pohyby dítěte v děloze než chováním matky. Rizikovým faktorem může být délka pupeční šňůry. Naštěstí většina dětí se i přesto zcela normálně vyvíjí a bez větších komplikací přijde na svět.

10. Po sexu dejte nohy výše, aby se spermie dostaly k vajíčku

Bohužel, takové triky vůbec nezabírají. Jde spíše o psychologický tah, který se traduje mezi ženami. Ve skutečnosti to nemá smysl, protože spermiím tím nijak nepomůžete. Důležitější je spíše zůstat chvilku v klidu, samotná poloha není rozhodující.

11. Když během těhotenství trpíte pálením žáhy, bude mít vaše dítě hodně vlasů

Pálení žáhy je celkem běžné během těhotenství, protože žaludek je díky rostoucímu plodu posouván výš v břiše a žaludeční kyseliny se tak snadněji vrací zpět do jícnu a způsobují tzv. reflux. S růstem vlasů u dítěte to ale nemá nic společného, raději se poraďte se svým lékařem, jaké léky na pálení žáhy jsou pro vás v těhotenství vhodné.

ČTĚTE: Užívání léku v těhotenství – jak neohrozit plod?

11 fascinujících faktů o těhotenství

Každá z nás ví, že během těhotenství je nutné přibrat, ale těhotenské změny však nejsou jen o viditelných záležitostech, jakými jsou hmotnost, bříško či případné strie. Těchto změn je podstatně více a projevují se doslova od hlavy po paty – od červených dlaní, po žaludeční kyseliny a mnohé další …

Sponzorováno

Všeobecně známé změny

Větší bříško, hmotnost, strie, prsa, oteklé nohy, atd. To jsou věci, které zná a předpokládá každá žena těhotná žena.
Většina přibere minimálně 10 až 16 kilo, přičemž lékaři upozorňují stále více na zbytečné nadměrné přibírání, které nepřináší pozitiva ani plodu, ani mámě. S hmotností navíc souvisejí i všechny ty další známé neduhy, které zanechávají na ženském těle stopy. Samozřejmě, mohou se objevit iv případě, kdy žena nepřibírá nic extra navíc, protože mnohé z toho ovlivňují hormony.

Málo známé změny

Ale pak jsou tu také změny, o kterých možná ani vy netušíte. Tyto méně známá fakta o změnách v ženském organismu během těhotenství, přinesla zdravotní stránka Healthline. Nejdůležitější je uvědomit si, že těhotenství ovlivňuje celé ženské tělo a každý jeho systém. Má vliv na dýchání, srdečně-cévní systém, trávicí soustavu, prsa, endokrinní systém, bříško, vylučovací systém, ale i pokožku, svaly a kosti.

Mnoho žen v jednotlivých etapách těhotenství pociťuje návaly horka, jiné mají zkušenosti se ztrátou kontroly močového měchýře, atd. Podívejte, jaká klíčová změny nás opravdu čekají během těhotenství.

Zde je 11 méně známých faktů o změnách během těhotenství:

1. Takto se mění hmotnost

V prvních patnácti týdnech většina žen přibere do 1,5 kg. Od 16. do 27. Týdne je to obvykle už téměř 7,5 kg a od 25. do 40. týdne těhotenství 12 až 17 kg. Část nabyté hmotnosti pochází z rostoucího plodu, dělohy, placenty, plodové vody – tři až čtyři kilogramy.

2. Změny v dýchacím systému

Těhotné ženy mají často zkušenosti s dušností. Je to způsobeno tím, že žena v tomto období vykoná více nádechů a výdechů za minutu jak žena, která není těhotná. Během těhotenství totiž musíme dodávat do těla více kyslíku – i pro plod, do dělohy a placenty. Navíc, s rostoucím bříškem se nám omezuje kapacita plic a do jisté míry dušnost může souviset i se zátěží, kterou pro nás bříško zejména v posledních týdnech představuje.

3. Změny v srdečně-cévním systému

Jelikož děloha se zvětšuje a plod neustále roste, zvětšuje se i naše krevní řečiště. Srdce musí za minutu přečerpat vyšší objem krve, a proto mají těhotné ženy i vyšší tepovou frekvenci. Progesteron uvolňuje stěny cév, takže v druhém trimestru můžeme mít zkušenosti s poklesem krevního tlaku a můžeme se cítit na omdlení.

4. Změny v trávicím systému

Kvůli progesteronu se může uvolnit jícnový svěrač – svazek na dolním konci jícnu, kde se setkává se žaludkem a tím pádem cítíme více kyseliny a pálení žáhy. Těhotné ženy častěji trpí i zácpou – protože je omezeno vyprazdňování žaludku.

5. Změny v prsou

Prsa rostou a plní se. Opět za to mohou těhotenské hormony. Připravují se na funkci kojení, proto se rozšiřují mléčné kanálky a bradavky více vyčnívají.

6. Endokrinní systém

Placenta produkuje velké množství estrogenu a progesteronu, aby pomohla děloze růst. Kvůli těmto hormonům můžeme pociťovat návaly horka a může nám být obecně tepleji.

7. Změny bříška

Nejde jen o samotný růst bříška, ale také o to, že naše děloha se rozšiřuje a vystupuje nahoru z pánevní dutiny. Při zvětšování dělohy můžeme cítit bolest její stěn a vazů, které dělohu drží.

8. Změny ve vylučovacím systému

Těhotné ženy mohou mít dočasné problémy s kontrolou močového měchýře, únikem moči při kýchání, kašli nebo smíchu a častým močením. Je to způsobeno zvětšováním dělohy, která tlačí na močový měchýř a močovou trubici.

9. Změny ve svalech a kostech

Kvůli tomu, aby ženy vyrovnaly vrub bříška se více prohýbají dozadu v zádech. Kvůli působení hormonů se uvolňují vazy, což způsobuje bolest a nestabilitu v pánevní oblasti a spodní části zad – i známou kachní chůzi těhulek.

10. Změny na kůži

V druhé polovině těhotenství se často objevují strie – jizvy způsobené natažením kůže v důsledku objemu. Další změnou je hyperpigmentace, což je ztmavnutí kůže a nehtů, speciální ztmavnou bradavky, vytvoří se tmavý pás na bříšku od pupíku dolů. Kvůli vysokým hladinám estrogenu se mohou objevit rozvětvené větvičkové žilky.

11. Změny v krvi

Hodnoty červených krvinek se v těhotenství díky jistému „naředění krve“ poněkud snižují, naopak celkový počet bílých krvinek se oproti hodnotám u ženy netěhotné zvyšuje. Krevní destičky nebývají těhotenstvím výrazněji ovlivněny.

Těhotenství je charakterizováno také sklonem k vyšší srážlivosti krve. Jde o důsledek hormonálních změn, do určité míry o stav chránící matku před většími krevními ztrátami při porodu. Naopak pro ženy, které mají z jakéhokoli jiného důvodu zvýšený sklon k tvorbě žilních sraženin (trombóz) již před otěhotněním, je tato skutečnost nepříznivá a znamená zvýšené riziko. Existují ovšem účinná opatření, kterými lze v těhotenství u těchto žen možným komplikacím předcházet.

A to stále není vše …
– K dalším „obyčejným“ změnám patří oteklé nohy a kotníky – pozor někdy mohou znamenat vážný problém, proto informujte lékaře.
– Během těhotenství dochází v těle maminky i k hromadění přebytečné tekutiny, ke změně struktury vlasů a nehtů, ke křečím v nohách a únavě při výkonu.
– V raných stádiích těhotenství je také nezřídka jevem mírně zvýšená tělesná teplota.

A několik zajímavých faktů nakonec

Největší dítě, které se kdy narodilo, vážilo 10,77 kg. Chlapeček však krátce po porodu zemřel. Nejtěžší přeživší dítě se narodilo v italském městě Aversa v roce 1955 a vážilo 10,206 kg.
– Naopak nejlehčí dítě, které kdy přežilo, je holčička, která se narodila pouze po 21 týdnech a 6 dnech v děloze. Vážila 0,283 kg.
– Že je embryo plnohodnotným človíčkem, dokazuje fakt, že chlapci mívají už v děloze erekce. Podařilo se to dokonce několikrát zachytit na ultrazvukových záznamech. Takže až vám zase bude nějaká nastávající maminka s nadšením popisovat, jak ji do břicha zase tlačí nožička jejího chlapečka, snažte se prosím zadržet smích :)

TIP: Které bylinky jsou v těhotenství vhodné a které ne?

VIDEO: Těhotenství: 1. trimestr – Co se děje s vaším tělem

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Dara Slánská (více o nás)

     

    Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva