Sponzorováno

Cysta na vaječníku (ovariální cysta) – co je to + příznaky a přírodní léčba 4.8/5 (20)

Vaječníky jsou součástí ženského reprodukčního systému. Jsou umístěny v dolní části břicha po obou stranách dělohy. Ženy mají dva vaječníky, které produkují vajíčka, stejně jako hormony estrogen a progesteron.

Někdy se na jednom z vaječníků vyvine vak naplněný tekutinou, který se nazývá cysta. Mnoho žen má během života alespoň jednu cystu. Ve většině případů jsou cysty bezbolestné a nezpůsobují žádné příznaky.

Cysta na vaječníku může být velmi nepříjemná, zejména pokud se nezjistí včas. Proto nezapomínejte na pravidelné kontroly u svého gynekologa, který problém může zavčas objevit, a tím i lépe řešit.

Ovariální cysta (cysta na vaječníku) - ilustrace

Ovariální cysta (cysta na vaječníku) – ilustrace

 

Cysta – co to je a jak se vytvoří?

Cysta vaječníku je onemocnění ženského pohlavního ústrojí, které nejvíce trápí ženy ve zralém věku či po porodu. Cysta je útvar, který je vyplněný tekutinou a oddělený od okolí. Za cystu se považuje útvar, který je větší než 2 cm, chvíli se zvětšuje a poté zmenšuje. Vyskytnout se mohou cysty na vaječníku od velikosti hrášku až po velikost pomeranče.

Jak se projevuje? Příznaky cysty na vaječníku

Z velké části jsou cysty nezhoubné, malé cysty jsou většinou bez jakýkoli příznaků a samy po nějaké době zmizí. Naopak ale vetší prasklá cysta na vaječníku může způsobit zánět v podbřišku, který se projevuje velmi silnou bolestí, nevolností až zvracením a horečkou. Příznaky prasklé cysty bývají tyto:

  • silná bolest v podbřišku
  • nevolnost
  • zvracení
  • horečka

Toto onemocnění vzniká současně s nemožností ovulace a velkým množstvím mužského pohlavního hormonu. Proto se většina cyst objevuje v období, kdy žena ovuluje. Kvůli neuvolněnému vajíčku se vaječník naplní tekutinou, nicméně tyto cysty po několika menstruačních cyklech samy od sebe zmizí.

PŘÍZNAKY VĚTŠÍCH CYST NA VAJEČNÍCÍCH

  • Bolest v oblasti podbřišku
  • Bolest v oblasti pánve – a to i krátce před menstruací
  • Bolesti při pohlavním styku
  • Bolesti při stolici nebo tlaku na střeva
  • Příliš silná nebo naopak slabá menstruace
  • Neplodnost

Cysty, které se projeví jako zhoubné, vyžadují chirurgické vyšetření.

Jak cystám předejít a jak se jich zbavit?

Co pomáhá na cysty na vaječnících? Podle některých výzkumů se cysty objevují a jsou přirozenou součástí ženského těla za okolností, kdy jsou oslabena játra, která tak nejsou schopna očišťovat organismus. Proto je vhodné podpořit funkci jater.

Vhodnou přírodní léčbou je užití byliny s názvem ostropestřec mariánský, která se využívá k léčení již od starověkého Řecka a Říma. Tato bylina s purpurovými květy kvete od června do srpna a na konci tohoto období se sbírají její semena pro léčivé účely. Je známa díky své funkci ochrany jater před toxickými látkami včetně léků.

Též léčí jaterní choroby, zmírňuje poškození jater alkoholem a pomáhá k léčení žlučových kamenů. Pozor, léčivé složky ostropestřce nejsou dobře rozpustné ve vodě, proto doporučujeme využívat léčivku ve formě tablet, v čaji z této byliny je obvykle menší množství látek, které chrání játra.

Sponzorováno

Pro někoho může být pampeliška (též nazývaná smetánka lékařská) jen obtěžující plevel, nicméně se jedná o bylinu, která má léčivé účinky při posílení funkce jater nebo podpoře trávení a pomáhá také snižovat hladinu estrogenů. Kořen pampelišky můžete využít na přípravu čaje, ke kterému můžete nemíchat i jiné bylinky, jako například lékořici, a osladit si čaj medem. Stejně tak je možné zužitkovat její listy přidáním do salátu, nebo z nich lze také extrahovat šťávu.

Vaše strava by měla obsahovat méně živočišných tuků, jako je v mase, vejcích či mléčných výrobků. Naopak věnujte větší pozornost rybám, zelenině, a to nejlépe listové, a dále také čerstvému ovoci.

Vhodné je také doplnit výše uvedenou stravu o Omega 3 mastné kyseliny, které jsou důležité pro procesy našeho těla. Konkrétně se jedná o korigování krevního tlaku, zvyšování imunity, snižování srdečního onemocnění nebo zmenšování menstruačních křečí.

Konvenční léčba cysty na vaječníku

Lékař může doporučit léčbu ke zmenšení nebo odstranění cysty, pokud sama nezmizí nebo pokud se zvětší.

Antikoncepční pilulky

Pokud máte ovariální cysty opakovaně, může vám lékař předepsat orální antikoncepci, která zastaví ovulaci a zabrání vzniku nových cyst. Perorální antikoncepce může také snížit vaše riziko rakoviny vaječníků. Riziko rakoviny vaječníků je vyšší u žen po menopauze.

Laparoskopie

Pokud je vaše cysta malá a je výsledkem zobrazovacího testu k vyloučení rakoviny, může lékař provést laparoskopii k chirurgickému odstranění cysty. Procedura spočívá v tom, že lékař provede malý řez v blízkosti pupku a poté vloží malý nástroj do břicha, aby odstranil cystu.

Laparotomie

Pokud máte velkou cystu, může vám lékař cystu chirurgicky odstranit pomocí velkého řezu v břiše. Provede okamžitou biopsii a pokud zjistí, že cysta je rakovinová, může hned provést hysterektomii k odstranění vaječníků a dělohy.

Prevence ovariálních cyst

Ovariálním cystám nelze zabránit. Rutinní gynekologická vyšetření však mohou detekovat ovariální cysty brzy. Benigní ovariální cysty se nestanou rakovinovými. Příznaky rakoviny vaječníků však mohou napodobovat příznaky ovariální cysty. Proto je důležité navštívit svého lékaře a zjistit správnou diagnózu. Upozorněte svého lékaře na příznaky, které mohou naznačovat problém, například:

  • změny ve vašem menstruačním cyklu
  • přetrvávající pánevní bolest
  • ztráta chuti k jídlu
  • nevysvětlitelná ztráta hmotnosti
  • plnost a velikost břicha

Máte s cystou na vaječníku nějaké zkušenosti? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

Co si ještě o vaječnících přečíst?

VIDEO: Zdravotní problémy – cysta

Sponzorováno

Zdroj článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva