Obsah článku
Zamysleli jste se už někdy nad tím, jak je děloha dokonalý orgán?
Jak dokáže udržet a kolísat miminko devět měsíců, přitom se zvětšovat a pomaličku trénovat na porod. Jak dokáže rozeznat kdy má „otevírat krček a kdy už tlačit ven“? Jak dokáže převést všechny dobroty z našeho těla do těla děťátka? Odkud ví, jak se „peče“ plodový koláč? Je jedinečná. Dokáže ještě mnohem víc, ale dnes se podíváme na chvíle, kdy se jí nedaří. Podíváme se na případ maminek, kterým se po porodu děloha jaksi nechce vrátit do původního stavu.
A tak jsme otevřeli moudré knihy a hledali, jak jim poradit. Jen pozor, tyto rady nenahradí pohled lékařů. Mohou však jednoduše, bez následků a bezbolestně napomoci.
Pomalé zavinování dělohy?
Myslete na to, že navzdory dokonalosti přírody je proces zavinování zdlouhavý. Během těhotenství měla děloha cca 1 kg, a nejpozději do konce šestinedělí by se měla zmenšit na cca 80g.
Zavinování dělohy budete pociťovat jako slabší kontrakce. Intenzita bolesti stoupá při kojení, kdy je do krve vyplavován oxytocin, hormon vyvolávající mimo jiné stahy děložních svalových vláken. Bolestivost také stoupá s počtem těhotenství.
Její vrchol (fundus), by již po přibližně 10 dnech od porodu neměl být zvenčí hmatatelný, protože celá klesne zpět na své původní místo. Hormony napomáhají svalovým vláknům zmenšovat se. Nuže a někdy jim můžeme či musíme pomoci.
Co dělat, pokud se vaše děloha nechce zavinout?
Rada 1: Kojení
Úplně nejlepším prostředkem je časté přisávání – kojení děťátka. Pro maminky, které z jakýchkoliv důvodů se svým miminkem nemohou být, je náhradou alespoň stimulace bradavek. Kontakt s nimi totiž spouští tvorbu hormonu oxytocinu, který pomáhá při zavinování dělohy – čím častěji, tím lépe …
Někdy můžete pociťovat silné bolesti v podbřišku, stahy připomínající menstruační. Objevují se hlavně během kojení. Vícerodičky (jak uvádějí) to obvykle více bolí, ale není to pravidlem … Zkuste, mimo jiné i relaxační cvičení a dýchání. Prožili jste porod, tohle už bude malina ;-).
Sponzorováno
Rada 2: Teplo je přítel
Dalším důležitým momentem je teplo. Když přijdete z porodnice domů, pokuste se udržovat dělohu v teple například termoforem, dát si „ledvinový pás“ nebo ovinout celou pánev a bříško šálou … Napomáhá to zavinování a teplo působí i analgeticky, proti bolesti … I během kojení můžete mít termofor na bříšku …
Rada 3: Tlak na břicho
Tlak na břicho je na zavinování dělohy také účinný. Dosud vás v některých porodnicích budou instruovat, že si máte těsně po porodu přitlačovat bříško (nebo tam stačí mít miminko). A později, alespoň první dny, dokud nemáte nalité prsy velmi pomáhá ležení na břiše … Mimo jiné to odlehčí i případně poraněné hrázi … Můžete si pod břicho vložit i polštář …
Rada 4: Pravidelné močení
Velmi důležité na správné zavinování dělohy je pravidelné močení … Plný močový měchýř jí brání zavinout se, je třeba jí „udělat“ místo. Také to pak méně bolí, když má místa více … Mimochodem, pokud jste ještě v porodnici, hlavně před vyšetřením je třeba jít vyčůrat, neboť plný močový měchýř může způsobit, že je „špatný nález“, zkreslit skutečnost.
Rada 5: Masáž děložního vrcholu
Dalším způsobem je masáž děložního vrcholu – fundu – může vás to naučit porodní asistentka a můžete si to pak dělat i sama. V knize Zdravé těhotenství přirozený porod najdete návod na masáž, kterou si můžete udělat i sama: hvězdicovitě ve směru hodinových ručiček od pupku směrem jakoby ven, nebo krouživé pohyby přes bříško – vždy ve směru hodinových ručiček.
Rada 6: Bylinné čaje
Ingeborg Stadelmann doporučuje i bylinky, které zavinování dělohy pomáhají. Udělejte si tedy čaj z kontryhele (kontryhelu) nebo malinových listů.
Rada 7: Aromaterapie
Na internetu mimo jiné naleznete i množství speciálně připravených olejů na tuto situaci. Pokud se zabýváte aromaterapií, tak ta vám nabízí návod:
Sponzorováno
Olej na masáž bříška, na lepší zavinování dělohy: do rostlinného oleje z jojoby nebo z obilných klíčků (i jiné pokud nemáte právě tyto) si kápnete éterické oleje: klementinka, geranium, cypřiš, jalovec a řebříček … touto směsí si natírejte bříško několikrát denně. Ředění si najděte v odborné literatuře a zkuste.
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Děloha, Gynekologické problémy, Intimní problémy
Přečtěte si také naše další články