Rehabilitace po poranění mozku 4.94/5 (16)

Rehabilitace po poranění mozku

Jak definujeme poranění mozku?

Jedná se vlastně o poškození nebo útlak mozkové tkáně v důsledku úderu do hlavy a následného postraumatického poškození nervových buněk. V tomto případě dochází k jejich lokálnímu poškození, k difuznímu poškození nervových buněk, k subdurálnímu krvácení, otoku mozku, krvácení do mozku nebo do mozkových plen.

K poranění mozku dojde většinou náhle, bez varování a v této situaci se může ocitnout každý z nás bez ohledu na věk. Poranění mozku se nejčastěji vyskytují u mužů mezi 15 – 29 rokem a u lidí, kteří překročili věkovou hranici 65 let. Mezi nejčastější příčiny poranění mozku patří dopravní nehody, sportovní aktivity a pády.

Možné následky poranění mozku

Po lehkém úrazu mozku se jedná o bolesti hlavy, závratě, únavu, citlivost na podněty z okolí, na hluk a na velké množství lidí. Objevují se i potíže s pohybem, komunikací (porozumění řeči a schopnost mluvit), se zrakem a sluchem. Často se projevují i potíže v oblasti myšlení, pozornosti, paměti a náhlé změny nálad. U těžkých poranění mozku se přidávají změny osobnosti, nesrozumitelné a nepředvídatelné chování. Všechny tyto změny výrazným způsobem ovlivňují osobní a rodinné vztahy.

TIP: Přečtěte si také jak se lékaři snaží změnit systém rehabilitace po poranění mozku.

Rehabilitace po poranění mozku

Lidský mozek je schopný reorganizace a obnovy mozkových funkcí, dochází k tzv. plasticitě centrálního nervového systému. Rehabilitace po poranění mozku trvá delší dobu a probíhá v týmu složeném z profesionálů (lékaři, sestry, fyzioterapeuti, ergoterapeuti, logopedi atd.) Mezi tyto odborníky patří i speciálně vyškolení terapeuti v oblasti klinické fytoterapie, aromaterapie, Bachových esencí a jógy.

Možnosti rehabilitace:

 • zlepšení hybnosti
 • uvolnění spasticity
 • zlepšení přenosu vzruchu nervem
 • zlepšení činnosti centrální nervové soustavy a její regenerace po poranění
 • posílení organismu při rekonvalescenci a neurorehabilitaci
 • prevence a léčba dekubitů (proleženin)
 • harmonizace psychické lability, negativních emocí, myšlenek, celkového chování
 • zlepšení paměti, soustředění a kognitivních funkcí
 • dechová cvičení
 • relaxační a meditační techniky

Pomoc pro rodinu, přátele a pečující osobu

Péče o blízkého po poranění mozku je náročnou životní situací, která vyžaduje mnoho síly, energie, odhodlání a trpělivosti. Pečující osoby potřebují stejnou pozornost, pomoc a péči. Spousta z nich se cítí frustrovaní, bezmocní, naštvaní, vzteklí nebo si dávají vinu, za to, co se stalo. V důsledku péče o svého blízkého se izolují od společnosti, ztrácí sociální kontakty, potlačují své pocity, potřeby a objevují se u nich psychosomatické potíže.

Poranění mozku také klade obrovské nároky na partnerské vztahy. Nejnáročnější je situace pro manžele, manželky a partnery. Děti rodiče, který utrpěl vážné poranění mozku, jsou většinou zmatené, cítí se opuštěné, izolované a trpí změnami chování poraněného rodiče. Proto se naše pomoc zaměřuje i na příbuzné a přátele osob po poranění mozku.

TIP: Mnoho užitečných informací najdete na poranenimozku.cz.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  2 Komentářů u článku “Rehabilitace po poranění mozku”

  1. Roman Matejicek napsal:

   Hledám lázně s pobytem pro rehabilitaci mozku po úrazu mozku

   • Možné jsou lázně v těchto lokalitách:

    – Klimkovice
    – Františkovi Lázně
    – Třeboň
    – Hodonín
    – Lázně Lednice
    – Karlovy Vary
    – Luhačovice
    – Karlova Studánka
    – Mariánské Lázně
    – Lázně Darkov

    Důležité také je, aby Vám lázeňskou léčbu navrhnul specialista, u kterého se léčíte – neurolog, neurochirurg, traumatolog, ortoped nebo i rehabilitační lékař.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva