Sponzorováno

Rehabilitace po poranění mozku 4.94/5 (16)

Rehabilitace po poranění mozku

Jak definujeme poranění mozku?

Jedná se vlastně o poškození nebo útlak mozkové tkáně v důsledku úderu do hlavy a následného postraumatického poškození nervových buněk. V tomto případě dochází k jejich lokálnímu poškození, k difuznímu poškození nervových buněk, k subdurálnímu krvácení, otoku mozku, krvácení do mozku nebo do mozkových plen.

K poranění mozku dojde většinou náhle, bez varování a v této situaci se může ocitnout každý z nás bez ohledu na věk. Poranění mozku se nejčastěji vyskytují u mužů mezi 15 – 29 rokem a u lidí, kteří překročili věkovou hranici 65 let. Mezi nejčastější příčiny poranění mozku patří dopravní nehody, sportovní aktivity a pády.

Možné následky poranění mozku

Po lehkém úrazu mozku se jedná o bolesti hlavy, závratě, únavu, citlivost na podněty z okolí, na hluk a na velké množství lidí. Objevují se i potíže s pohybem, komunikací (porozumění řeči a schopnost mluvit), se zrakem a sluchem. Často se projevují i potíže v oblasti myšlení, pozornosti, paměti a náhlé změny nálad. U těžkých poranění mozku se přidávají změny osobnosti, nesrozumitelné a nepředvídatelné chování. Všechny tyto změny výrazným způsobem ovlivňují osobní a rodinné vztahy.

TIP: Přečtěte si také jak se lékaři snaží změnit systém rehabilitace po poranění mozku.

Sponzorováno

Rehabilitace po poranění mozku

Lidský mozek je schopný reorganizace a obnovy mozkových funkcí, dochází k tzv. plasticitě centrálního nervového systému. Rehabilitace po poranění mozku trvá delší dobu a probíhá v týmu složeném z profesionálů (lékaři, sestry, fyzioterapeuti, ergoterapeuti, logopedi atd.) Mezi tyto odborníky patří i speciálně vyškolení terapeuti v oblasti klinické fytoterapie, aromaterapie, Bachových esencí a jógy.

Možnosti rehabilitace:

 • zlepšení hybnosti
 • uvolnění spasticity
 • zlepšení přenosu vzruchu nervem
 • zlepšení činnosti centrální nervové soustavy a její regenerace po poranění
 • posílení organismu při rekonvalescenci a neurorehabilitaci
 • prevence a léčba dekubitů (proleženin)
 • harmonizace psychické lability, negativních emocí, myšlenek, celkového chování
 • zlepšení paměti, soustředění a kognitivních funkcí
 • dechová cvičení
 • relaxační a meditační techniky

Pomoc pro rodinu, přátele a pečující osobu

Péče o blízkého po poranění mozku je náročnou životní situací, která vyžaduje mnoho síly, energie, odhodlání a trpělivosti. Pečující osoby potřebují stejnou pozornost, pomoc a péči. Spousta z nich se cítí frustrovaní, bezmocní, naštvaní, vzteklí nebo si dávají vinu, za to, co se stalo. V důsledku péče o svého blízkého se izolují od společnosti, ztrácí sociální kontakty, potlačují své pocity, potřeby a objevují se u nich psychosomatické potíže.

Poranění mozku také klade obrovské nároky na partnerské vztahy. Nejnáročnější je situace pro manžele, manželky a partnery. Děti rodiče, který utrpěl vážné poranění mozku, jsou většinou zmatené, cítí se opuštěné, izolované a trpí změnami chování poraněného rodiče. Proto se naše pomoc zaměřuje i na příbuzné a přátele osob po poranění mozku.

Sponzorováno

TIP: Mnoho užitečných informací najdete na poranenimozku.cz.

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  3 Komentářů u článku “Rehabilitace po poranění mozku”

  1. Roman Matejicek napsal:

   Hledám lázně s pobytem pro rehabilitaci mozku po úrazu mozku

   • Možné jsou lázně v těchto lokalitách:

    – Klimkovice
    – Františkovi Lázně
    – Třeboň
    – Hodonín
    – Lázně Lednice
    – Karlovy Vary
    – Luhačovice
    – Karlova Studánka
    – Mariánské Lázně
    – Lázně Darkov

    Důležité také je, aby Vám lázeňskou léčbu navrhnul specialista, u kterého se léčíte – neurolog, neurochirurg, traumatolog, ortoped nebo i rehabilitační lékař.

  2. Jana Mlčuchová napsal:

   Dobrý den,

   hledáme zařízení pro pacienty po autonehodě, kteří utrpěli „difuzní axonální poškození mozku“. V současné chvili máme blízkou osobu na jednotce NIP, jelikož je ještě na podpoře dýchání, ale po odpojení bychom ji chtěli přemístit do nějakého zařízení, kde by se jí dostala max rehabilitace a její stav se zlepšil, co nejvíce by to šlo. Mohli byste nám prosím poradit na jaká zařízení se můžeme obrátit?

   Děkuji za rady a tipy

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva