Wilmsův tumor (Wilmsův nádor, nefroblastom) – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.73/5 (11)

Sponzorováno

Klíčové informace o Wilmsově nádoru

  • Wilmsův nádor (také nazývaný Wilmsův nádor nebo nefroblastom) je typem dětského karcinomu, který začíná v ledvinách.
  • Jedná se o nejběžnější typ rakoviny ledvin u dětí. Asi 9 z 10 karcinomů ledvin u dětí jsou Wilmsovy tumory.
  • Při současných možnostech terapie přežije přibližně 80-90% dětí s diagnózou Wilmsova tumoru.

Wilmsův tumor (Wilmsův nádor, nefroblastom) - co je to - příznaky, příčiny a léčbaWilmsův nádor je poměrně vzácná rakovina ledvin, která postihuje především děti. Tento nádor je také známý jako nefroblastom, a je to nejčastější rakovina ledvin u dětí. Wilmsův nádor nejčastěji postihuje děti ve věku od 3 do 4 let a stává se pak mnohem méně častým po 5 letech věku dítěte.

Wilmsův nádor se nejčastěji vyskytuje pouze na jedné ledvině, i když se někdy může objevit v obou ledvinách současně. To je ale méně časté.

Pokroky v diagnostice a léčbě Wilmsova tumoru v průběhu let výrazně zlepšily výhled (prognózu) u dětí s tímto onemocněním. S vhodnou léčbou je výhled pro většinu dětí s Wilmsovým nádorem velmi dobrý.

Příznaky Wilmsova tumoru

Příznaky Wilmsova tumoru se u dětí značně liší a některé děti dokonce nevykazují žádné zjevné známky tohoto onemocnění. Většina dětí s Wilmsovým nádorem však má jeden nebo více z těchto příznaků a symptomů:

  • Hmotu v břiše, kterou cítíte
  • Otok břicha
  • Bolesti břicha

Jiné příznaky mohou také být následující:

Příčiny Wilmsova tumoru

Není úplně jasné, co způsobuje Wilmsův nádor, ale ve vzácných případech může hrát roli i dědičnost.

Rakovina začíná, když se buňky vyvinou chybně ve své DNA. Chyby umožňují nekontrolovatelný růst a dělení buněk a pokračování jejich života, i když „normální“ buňky zemřou. Akumulace (shromažďování) těchto buněk pak tvoří nádor. U Wilmsova nádoru se tento proces vyskytuje v ledvinových buňkách.

Ve vzácných případech jsou chyby v DNA, které vedou k Wilmsovu nádoru, přeneseny z rodiče na dítě. Ve většině případů ale neexistuje žádné známé spojení mezi rodiči a dětmi, které může vést k této formě rakoviny.

Je možná nějaká prevence?

Wilmsovu nádoru nelze zabránit ničím, co můžete vy nebo vaše dítě udělat.

Pokud má vaše dítě rizikové faktory pro Wilmsův nádor (jako jsou známé syndromy spojené s léčbou), může lékař doporučit pravidelné ultrazvukové vyšetření ledvin, aby vyhledal abnormality v oblasti ledvin. Ačkoli tento screening nemůže zabránit Wilmsovu nádoru, může pomoci odhalit onemocnění v raném stádiu.

Diagnostika Wilmsova tumoru

Pro diagnostiku Wilmsova tumoru může dětský lékař doporučit tyto vyšetřovací metody:

  • Fyzická zkouška. Lékař bude hledat možné známky Wilmsova tumoru.
  • Testy na krev a moč. Tyto laboratorní testy nemohou detekovat Wilmsův nádor, ale mohou ukázat, jak dobře fungují ledviny a odhalit určité problémy s ledvinami nebo s krevním obrazem.
  • Zobrazovací testy. Testy, které vytvářejí obrazy ledvin pomáhají lékaři určit, zda má vaše dítě nádor ledvin. Zobrazovací testy mohou zahrnovat ultrazvuk, počítačovou tomografii (CT) nebo zobrazování magnetickou rezonancí (MRI).

Stádia Wilmsova tumoru

Jakmile lékař u dítěte diagnostikuje Wilmsův nádor, pracuje na stanovení rozsahu (stadia) rakoviny. Lékař může doporučit RTG hrudníku nebo CT hrudníku a kostní sken, aby se zjistilo, zda se rakovina rozšířila i mimo ledviny.

Lékař přidělí rakovině stádium, které pomáhá určit možnosti léčby. Obecně se dá Wlimsův tumor rozdělit na těchto 5 stádií:

  • I. Stádium – Rakovina se nachází pouze v jedné ledvině, je jen v ledvinách a může být zcela odstraněna chirurgickým zákrokem.
  • II. Stádium – Rakovina se rozšířila do tkání a struktur mimo postižené ledviny, jako jsou blízké tuky nebo krevní cévy, ale stále může být zcela odstraněna chirurgickým zákrokem.
  • III. Stádium – Rakovina se rozšířila mimo oblast ledvin do blízkých lymfatických uzlin nebo jiných struktur v břiše, nádor se může nacházet v břiše před operací nebo během operace, nelze ho zcela odstranit chirurgickým zákrokem.
  • IV. Stádium Rakovina se rozšířila mimo ledviny do vzdálených struktur, jako jsou plíce, játra, kosti nebo mozek.
  • V. Stádium Rakovinové buňky se nacházejí v obou ledvinách (bilaterální nádory).

Léčba Wilmsova tumoru

Léčba Wilmsova tumoru obvykle zahrnuje chirurgický zákrok a chemoterapii a někdy i radiační terapii. Léčba se může lišit podle stadia rakoviny. Vzhledem k tomu, že tento typ rakoviny je vzácný, může váš dětský lékař doporučit, abyste vyhledali léčbu v nějakém rakovinovém centru, které má zkušenosti s léčbou tohoto typu rakoviny.

Chirurgické řešení pro odstranění celé nebo části ledviny

Léčba Wilmsova tumoru může začít chirurgickým zákrokem, aby se odstranila celá ledvina nebo její část (tomu se říká nefrektomie). Chirurgie se také používá k potvrzení diagnózy – tkáň odstraněná během operace je odeslána do laboratoře, aby zjistila, zda je to rakovina a jaký typ rakoviny je v nádoru.

Chirurgické řešení u Wilmsova nádoru může zahrnovat:

Sponzorováno

  • Odstranění části postižené ledviny. Částečná nefrektomie zahrnuje odstranění nádoru a malé části ledvinové tkáně, která ho obklopuje. Částečná nefrektomie může být volbou, pokud je rakovina velmi malá nebo má-li vaše dítě pouze jednu fungující ledvinu.
  • Odstranění postižené ledviny a okolní tkáně. Při radikální nefrektomii lékaři odstraní ledviny a okolní tkáně, včetně části ureteru a někdy i nadledviny. Blízké lymfatické uzliny jsou také odstraněny. Zbývající ledvina zvýší kapacitu a musí převzít práci při filtraci krve.
  • Odstranění obou ledvin nebo jejich částí. Pokud rakovina postihuje obě ledviny, chirurg odstraní co nejvíce rakoviny z obou ledvin. V malém počtu případů to může znamenat odstranění obou ledvin a vaše dítě by pak potřebovalo dialýzu ledvin. Pokud je možnost transplantace ledvin, vaše dítě již nebude potřebovat dialýzu.

Chemoterapie

Při chemoterapii se používají silné léky k zabíjení rakovinných buněk v celém těle. Léčba Wilmsova tumoru obvykle zahrnuje kombinaci léků, podávaných žílou, které zabíjejí rakovinné buňky.

Jaké vedlejší účinky může vaše dítě pociťovat, budou záviset na tom, které léky budou použity. Mezi časté nežádoucí účinky patří nevolnost, zvracení, ztráta chuti k jídlu, vypadávání vlasů a vyšší riziko infekcí. Zeptejte se lékaře, jaké nežádoucí účinky se mohou vyskytnout během léčby, a zda existují případné dlouhodobé komplikace.

Chemoterapie může být použita před operací ke zmenšení nádorů a jejich snadnějšímu odstranění. Také může být používána po operaci k zabití všech rakovinných buněk, které mohou zůstat v těle. Chemoterapie může být také možností pro děti, jejichž rakovina je příliš pokročilá na to, aby mohla být zcela odstraněna chirurgickým zákrokem.

U dětí, které mají rakovinu v obou ledvinách, se chemoterapie podává před operací. To může zvýšit pravděpodobnost, že chirurgové mohou zachránit alespoň jednu ledvinu za účelem zachování funkce ledvin.

Radiační terapie

V závislosti na stadiu nádoru lze doporučit radiační terapii. Radiační terapie využívá vysokoenergetické paprsky k usmrcování rakovinových buněk.

Během radiační terapie je vaše dítě posazeno nebo položeno na stůl a velký stroj se pohybuje kolem vašeho dítěte, přičemž přesně míří paprsky energie na rakovinu. Možné nežádoucí účinky zahrnují nevolnost, průjem, únavu a podráždění kůže podobné opálení.

Radiační terapie může být použita po operaci k usmrcení všech rakovinných buněk, které nebyly během operace odstraněny.

Jak dítěti vše usnadnit?

Zde je několik tipů, které vám pomohou s podporou dítěte a rodinou léčbou rakoviny.

Co dělat v nemocnici

Když je vaše dítě často v nemocnici:

  • Přineste si oblíbenou hračku nebo knihu na návštěvy v nemocnici, aby vaše dítě bylo během čekání nějak zabaveno.
  • Pokud je to možné, zůstaňte se svým dítětem během testů nebo léčby. Použijte jeho slova, kterým porozumí, aby i dítě vědělo, co se stane a co se bude dít.
  • Pamatujte i na hraní v rozvrhu vašeho dítěte. Velké nemocnice obvykle mají hernu pro děti podstupující léčbu. Členové léčebného týmu jsou často součástí týmu, který se věnuje rozvoji dětí, rekreaci, psychologii nebo sociální práci.
  • Hledejte organizace pro rodiče dětí s rakovinou. Rodiče, kteří tímto procesem již prošli, mohou poskytnout povzbuzení a naději, stejně jako praktické rady. Zeptejte se svého lékaře na místní podpůrné skupiny.

Co dělat potom doma?

A po opuštění nemocnice:

  • Sledujte úroveň energie vašeho dítěte mimo nemocnici. Pokud se cítí dobře, jemně povzbuzujte účast na pravidelných činnostech. Občas se vaše dítě bude zdát unavené nebo nevlídné, zejména po chemoterapii nebo ozařování, takže si udělejte čas i na odpočinek.
  • Udržujte denní záznamy o stavu vašeho dítěte doma – tělesná teplota, hladina energie, spánek, podávané léky a jakékoliv vedlejší účinky. Sdělte tyto informace lékaři svého dítěte.
  • Naplánujte si normální stravu, pokud lékař vašeho dítěte nenavrhne něco jiného. Pokud je to možné, připravte dítěti jeho oblíbená jídla. Pokud vaše dítě podstoupí chemoterapii, jeho chuť k jídlu se může zmenšit. Ujistěte se, že příjem tekutin se zvyšuje proti poklesu příjmu pevných potravin.
  • Podporujte u svého dítěte dobrou ústní hygienu. Proplachování úst může být užitečné pro boláky nebo oblasti, které krvácí. Použijte balzám na rty ke zklidnění popraskaných rtů. V ideálním případě by mělo mít vaše dítě před zahájením léčby potřebnou péči o chrup. Před plánováním návštěvy u zubaře se poraďte se svým lékařem.
  • Před očkováním se poraďte s lékařem, protože léčba rakoviny ovlivňuje imunitní systém. Tento bod je hodně důležitý.
  • Buďte připraveni mluvit s ostatními dětmi o nemoci. Řekněte jim o změnách, které by mohli vidět na svém sourozenci, jako je vypadávání vlasů a poslouchejte jejich obavy.

Wilmsův tumor, známý také jako nefroblastom, je vzácný druh dětského nádoru, který se vyvíjí v ledvinách. Tento nádor obvykle postihuje děti ve věku do 5 let a představuje asi 5 % všech maligních nádorů u dětí. Wilmsův tumor je obvykle diagnostikován a léčen v raných stadiích, což výrazně zvyšuje šance na úplné uzdravení.

Sponzorováno

A co vy? Máte nějaké zkušenosti s tímto nádorem? Budeme moc rádi, pokud poradíte našim čtenářům.

A co si dále o ledvinách přečíst?

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva