Vyžaduje deprese elektrošoky a psychiatrickou léčebnu? 4.8/5 (5)Vyžaduje deprese elektrošoky a psychiatrickou léčebnu?Svět si včera připomněl Mezinárodní den duševního zdraví. I my jsme se rozhodli přispět svou troškou k tématu duševního zdraví a mentálních poruch v období, které je pro depresi a úzkostné stavy příznačné – podzim a blížící se zima. Pacienti s depresí občas vyžadují i psychiatrickou hospitalizaci. Ta může být dobrovolná ale i nařízena soudem. Lůžkové zařízení nabízejí řadu procedur. Jde o kombinaci psychoterapie a léků. Občas psychiatr hospitalizuje pacienta, aby mohl zjistit, zda je ve vážné depresi nebo trpí psychiatrickým stavem, který napodobuje příznaky deprese. Nejen dospělí, ale i děti mohou být hospitalizovány díky depresi.

Pacienti – sebevrazi

Lidé, kteří se pokusili o sebevraždu, nebo jsou v ohrožení života jsou často hospitalizováni, aby nebyly pro sebe nebezpeční. Během této doby se sledují, dokud lékař nevyhodnotí, co se považuje za aktivní hrozbou pro člověka. Pacientovo chování monitoruje 24 hodin denně. Může být umístěn do pokoje, který neobsahuje nic, čím by si mohl ublížit. Lékař může předepsat antidepresiva, což jsou léky proti úzkosti nebo další psychiatrické léky. Terapie se používá také k léčbě deprese. Obvykle se začíná po tom, co je pacient stabilizovaný.

Elektrokonvulzivní terapie pacientů

Psychiatři někdy přiznávají, že pacientům z psychiatrické léčebny provedli elektrokonvulzivní terapii. Vzhledem k možným vedlejším účinkům, jako je ztráta paměti, je tato terapie obvykle vyhrazena jen pro těžce depresivní pacienty, kteří nereagují na dlouhodobou léčbu např. závislosti na drogách. Terapie ECT vyvolává elektrický záchvat mozku. Elektrický proud má pozitivně ovlivňovat mozkové chemické látky a zmírňovat deprese. Psychiatr aplikuje elektrický proud pouze při anestezii. Ošetřující personál pečlivě sleduje pacienta před, během a po každé proceduře.

Katatoničtí pacienti

Někteří pacienti s těžkou depresí jsou velmi ztuhnutí. Neléčení pouze sedí nebo leží tiše a nehýbou se často dlouhé hodiny nebo i dny. Nemohou mluvit, nebo jen opakují slova, kterými k němu promlouvají. Tento pacient obvykle vyžaduje hospitalizaci, aby ho nakrmili a podali mu pravidelně léky. Pacienti s méně extrémními symptomy se mohou pohybovat, ale odmítají krmení. Léčba začíná okamžitě, nebo jakmile je pacient schopen komunikovat s terapeutem.

Domácí léčba

Občas psychiatr umístí pacienta do rezidenční léčby deprese. Pacient v této kategorii má obvykle dlouhotrvající depresi, která ovlivňuje kvalitu života, vztahy a schopnost řídit jeho kariéru. Zdravotnický personál a terapeuti učí člověka zvládat své emoce a pokoušejí se změnit všechny oblasti jeho života, ve kterých se cítí mimo kontrolu. Používají se léky, psychoterapie. Často výhodou domácí léčby je odstranění člověka z prostředí plného drog, nezdravých vztahů a intenzivního stresu. Rezidenční léčba často trvá od jednoho měsíce do jednoho roku.

TIP: Jak na depresi bez léků? Třeba pomocí bylinek

VIDEO: Jak léčit depresi?

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Hodnocení příspěvku

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva