Sponzorováno

Nadměrný obvod pasu: Kolik centimetrů je už sakra problém? 4.75/5 (4)

Nadměrný obvod pasu: Kolik centimetrů je už sakra problém?Obezita je enormně těžký zdravotní problém. Není to jen estetický problém, se kterým i obezitu mnozí spojují – obezita je příčinou řady nemocí s nedozírnými následky. Snížením hmotnosti o 5 až 10% při obezitě lze předejít mnoha závažných chorobám, z nich zásadní jsou především kardiovaskulární choroby.

BMI nad 40 = morbidní obezita

Světová zdravotnická organizace (WHO) definovala hodnotu BMI mezi 18,5 až 24,9 jako úroveň představující nízké riziko vzniku zdravotních rizik souvisejících s nadměrnou hmotností. Hodnoty mezi 25,0 až 29,9 již představují zvýšené riziko, 30,0 až 39,9 oblast vysokého rizika a hodnotu nad 40, která spadá do kategorie morbidní obezita, považuje WHO za velmi vysoce rizikovou pro vznik doprovodných zdravotních rizik. Při těchto hodnotách BMI zaznamenali až 12 – násobně vyšší úmrtnost ve věku 25 až 34 let a 6ti násobně vyšší ve věku 35 až 44 let.

BMI - výpočet & ilustrace

BMI – výpočet & ilustrace

 

Obezita přímo ovlivňuje činnost srdce a cévní systém, čímž zvyšuje riziko úmrtí na kardiovaskulární choroby, které jsou nejčastější příčinou úmrtí ve světě i v České republice. Pro trvalé snížení hmotnosti je potřebná celková změna životosprávy – rychlý úbytek na hmotnosti nepomůže. „Dosáhnout trvalý úbytek lze při zapojení všech faktorů, které hmotnost ovlivňují – pravidelný pohyb, vyvážená strava, celková změna životního stylu a podpůrná farmakologická léčba. Pacient však musí systém léčby pochopit a chovat se tak,“ zdůrazňuje G. Kamenský.

Problém podle G. Kamenského začíná již od dětí. „Zatímco v minulosti jsme byli zvyklí jít si po škole zahrát fotbal, hokej, prostě jít ven, dnes si dětí sednou za počítač a nelze je od něj odtrhnout. Všichni jsme zvyklí více jíst a méně se pohybovat. Dospělí člověk přijde unavený z práce, je rád, že je rád a jeho největším požitkem je dobře se najíst. Myšlení lidí – to je to nejdůležitější, co je třeba při léčbě obezity změnit“ upozorňuje G. Kamenský.

Sponzorováno

Co si umíme sledovat

Faktory znamenající zvýšené riziko vzniku kardiovaskulárních chorob a jsou zároveň dobře měřitelné:

  • nadměrný obvod pasu (zvýšené riziko u mužů více než 94 cm, u žen 80 cm; vysoké riziko zdravotních problémů je při 102 cm u mužů a 88 cm u žen)
  • nízké hodnoty tzv. dobrého HDL cholesterolu (méně než 1,0 mmol / lu mužů a 1,1 mmol / lu žen)
  • zvýšená koncentrace triglyceridů – tukových částic v krvi (více než 1,7 mmol / l)
  • zvýšená hladina cukru v krvi (nalačno více než 5,6 mmol / l)

„Alarmující je i informovanost lidí o svém zdravotním stavu – při asi 120 tisíc dobrovolně vyšetřených za několik let na regionálních úřadech veřejného zdravotnictví 50 % nevědělo, jaký má krevní tlak a až 80 % vyšetřených žen netušila, jaký mají krevní tlak“ uvedl G. Kamenský .
Podpůrná farmakologická léčba – pohyb je však nezbytný !

Celoživotní léčba obezity

Obezita vyžaduje celoživotní léčbu, která by se měla soustředit především na snížení zdravotních rizik. Vedle komplexní změně stylu života zaměřeného na snížení příjmu a zvýšení výdeje energie, základní příčiny obezity, přispívá ke snížení hmotnosti a její udržení i podpůrná farmakoterapie v programu Merrylinka.

„Výsledky studií dokazují, že efektivní zvolená farmakoterapie pomáhá pacientům nejen při redukci hmotnosti, ale má výrazně pozitivní vliv i na ostatní parametry, které znamenají zvýšené riziko vzniku kardiovaskulárních chorob. Pokud je k primárním změnám životosprávy zahrnuta i farmakoterapie, až třikrát více pacientů dosáhne cílové 5 až 10 -procentní redukci hmotnosti. Už i takové mírné snížení hmotnosti se vedle snížení obvodu pasu pozitivně projeví i ve zvýšení hladiny dobrého cholesterolu, snížení hladiny glykémie, snížení krevního tlaku av nižším riziku vzniku trombóz a ischemické choroby srdeční“ dodává Mgr. Radka Pliesková z obeziotologické sekce Abbott Laboratories.

VIDEO: Něco málo o obezitě

Sponzorováno

  • Zdroj obrázku ve článku: moremar / depositphotos.com

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva