Sponzorováno

Jak fungují feromony? Placebo je pouze (menší) část účinku 4.69/5 (13)

Jak fungují feromony?Snad každý člověk chce být co nejatraktivnější pro opačné pohlaví a hledá prostředky, které mu k tomu mohou pomoci. V této souvislosti se často mluví o feromonech. O jaké látky se jedná, jak fungují a mohou vám zaručit úspěch během svádění?

Co jsou to feromony?

Feromony jsou látky podobné hormonům, které jedinec určitého živočišného druhu vylučuje do okolí a zachytit je může pouze jiný příslušník téhož druhu. V živočišné říši často slouží k nalákání protějšku k páření nebo například k udržování hierarchie v mraveništi či úlu. Jak fungují u lidí?

Podle některých studií feromony neovlivňují jen lidskou přitažlivost. Mají také pozitivní vliv na náklonnost mezi lidmi a usnadnění mezilidských vztahů. Neuroložka Denise Chen zkoumala lidský pot a zjistila, že do něj prostřednictvím feromonů dokážeme vtisknout emoce, které prožíváme. Feromony vylučují například i kojící ženy, aby upevnily vztah se svým dítětem. To je pak dokáže jednoznačně identifikovat.

„Oproti klasickým vůním člověk nepřijímá a nerozpoznává feromony čichovými žlázami v nose. Feromony tedy necítíme. Místo toho je vnímá takzvaný jacobsonův orgán uložený na vrchním patře, na pomezí ústní a nosní dutiny. Když zachytí přítomnost feromonů, ihned vyšle signály do mozku a ten začne stimulovat centrum rozkoše,“ vysvětluje sexuolog MUDr. Marek Broul, Ph.D. z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.

INFO: Feromony mají za úkol zvýšit vaši přitažlivost u opačného pohlaví. Ke zvýšení chuti na sex (ať už u sebe, nebo u vašeho partnera) slouží nejrůznější afrodiziaka. Přečtěte si, co všechno můžete využít jako přírodní viagru.

Kde se feromony tvoří?

Lidské tělo vylučuje feromony především pomocí potu. Člověk jejich produkci není schopen vědomě ovlivnit a stejně tak neovlivní ani vylučované množství. Někteří lidé jich zcela přirozeně produkují víc, což může mít za následek jejich zvýšenou sexuální aktivitu, atraktivitu a vyšší sebevědomí.

Ti, kteří vylučují feromonů méně, mohou vyzkoušet parfémy s přídavkem feromonů. Tyto parfémy obsahují buď syntetické sloučeniny s androgenním účinkem (např. Epi-androsteron, Alpha-androstan, Androstadienon či Androstenon), nebo látky, které účinky těchto hormonů napodobují. Jedná se například o synteticky vyráběné pižmo či ambru nebo kombinaci různých vonných nebo rostlinných složek.

Ambra se dává do základu parfému a dodává mu hloubku a orientální nádech. Voní teple, měkce, balzámově, trochu dřevitě, podle množství vanilky sladce a někdy kouřově nebo po jehličí. Pižmo má animální dřevité tóny a dodává parfému měkké, smyslné a pronikavé tóny. Kromě přitažlivé vůně a afrodiziakálních účinků pak obě složky působí na naše podvědomí a zvyšují atraktivitu podobně jako feromony.

POZOR: Na českém trhu najdete pouze parfémy s látkami, které účinky feromonů napodobují. V Evropské unii jsou totiž látky s androgenním účinkem v kosmetických přípravcích zakázané (podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1223/2009 o kosmetických přípravcích, příloha č. II, ref. č. 37, k nahlédnutí zde).

Jak moc jsou feromony účinné?

Je potřeba si uvědomit, že každý z nás vnímá feromony jinak a ty tedy nejsou 100% zárukou úspěchu. Do hry vstupují i další faktory, jako je vzhled, chování, tón hlasu či vůně. Pokud člověka nedokážete oslovit a zaujmout sami, feromony k vám nejspíše nikoho nepřilákají. Ty svou roli sehrají především ve chvíli, kdy se bude daný jedinec rozhodovat, např. zda s vámi půjde po rande domů.

Jak být tedy při svádění úspěšný? V první řadě se zaměřte na zvýšení svého sebevědomí a atraktivity – začněte cvičit, dbejte na zdravou stravu a dostatečnou hygienu, zbavte se stresu a zdokonalte se v komunikaci a vystupování na veřejnosti. Se sebevědomím vám pak mohou pomoci i parfémy s feromony – díky nim se budete cítit sebevědoměji a atraktivněji, a tak budete při oslovování opačného pohlaví působit uvolněněji a přirozeněji. To vám pomůže navázat potřebný kontakt a získat pozornost.

TIP: Potřebujete zvednout své sebevědomí? Přečtěte si článek Jak být sebevědomější – 14 TOP rad a nápadů.

Důležité je udržovat i správnou hladinu hormonů. Testosteron totiž pomáhá ke zvýšení schopnosti budovat svalovou hmotu, lepšímu pálení podkožního tuku, většímu libidu a sexuální výkonnosti, zvýšení touhy po úspěchu, dominanci a moci a zlepšení nálady a motivace. Estrogen zase pomáhá ke správné funkci pohlavních orgánů, dělá ženu ženou (je zodpovědný za růst prsou, boků atd.), ovlivňuje pozornost, paměť i náladu a udržuje cévy a kůži v dobré kondici.

K udržení optimální hladiny hormonů vám pomůže nejen zdravý životní styl, ale také nejrůznější doplňky stravy. Mužům mohou pomoci nejrůznější přípravky používané při léčbě špatné erekce (často pomáhají i s tvorbou a udržováním správné hladiny testosteronu), ženám zase pomohou přípravky na zvýšení ženského libida (většinou obsahují fytoestrogeny, které jsou velmi podobné ženskému estrogenu).

INFO: Pokud pociťujete problémy spojené s nevyváženou hladinou hormonů, zajděte nejprve k doktorovi. Ten provede potřebná vyšetření a v případě zjištění zdravotního problému navrhne vhodnou léčbu.

Zdroje článku:

  • Zdroj úvodní fotografie: Depositphotos.com

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva