Co dělat, když miminko neustále pláče? 4.93/5 (14)Co dělat, když miminko neustále pláče?Dětský pláč je zátěží pro rodiče i pro dítě samotné. Někdy je příčina pláče zřejmá, jindy se marně snažíte dopátrat, co vaše miminko rozrušilo. Tehdy je každá rada dobrá.

Pamatujte: Pro miminko je to změna

Během prvních tří měsíců se děťátko vyrovnává s novou situací. Již není v teple a bezpečí matčina bříška, najednou se musí vyrovnávat s novými nepříjemnými pocity – chladem, hladem, bolestí bříška … Předčasně narozené děti jsou na tom ještě o něco hůře. Nemají dostatečně dozrálé všechny orgány a jejich mimoděložní vývoj není příjemný.
Rodiče se postupně naučí rozeznávat, co jim chce malý človíček pláčem říct. Nevědí, kdy ho bolí bříško a kdy se pouze nudí, nebo touží po společnosti. No někdy je i ta nejpečlivěji máma v koncích.

Pravidlo 3 x 3

Za plačtivé se dítě považuje, jestliže pláče více než tři hodiny denně více než tři dny v týdnu a to po dobu nejméně tří týdnů. Asi čtvrtinu plačtivých dětí nejvíce trápí rozhozený biorytmus.

Bolesti břicha koliky

Bolest bříška bývá častou příčinou pláče zejména u chlapců. Plačící děťátko se navíc “nahltá” vzduchu, který způsobuje další nadýmání. Pomohou speciální dětské čaje proti kolikám, jemné masáže bříška a cvičení. Jemně přitlačujte miminku nožičky k bříšku, dobře mu udělá i suchý teplý obklad. Po krmení nechte vždy dítě řádně odříhnout.

Plakání bez příčiny

Děti nejednou pláčou bez zjevné příčiny. Jsou zdravé, najedené, suché a přesto se neumí uklidnit. Zkuste malému človíčkovi navodit pocit, jaký měl v děloze. Zabalte ho do měkké přikrývky tak těsně, aby mohl jen trochu hýbat nohama a rukama. Hlavičku nechte odhalenou! Pak miminko otočte na bok. V této poloze se bude cítit bezpečněji, než na zádech. Příjemný pocit v dítěti vyvolává i houpání v kočárku nebo kolébce. Konejšivě působí tlukot vašeho srdce, když si miminko přivinete, i váš hlas. Zazpívejte mu ukolébavku a vůbec se netrapte, že to bude falešně.

Plakání při přebalování

Pokud se miminko rozpláče, jakmile ho začnete svlékat nebo mu rozepnete plenku, je možné, že mu překáží náhlý chlad. Zde pomůže jednoduchý trik: před přebalováním zakryjte miminko dekou a přebalujte ho zakryté.

Až příliš mnoho podnětů

Obklopujete dítě hračkami, jen aby se nenudilo a stále mu vymýšlíte nějaké zábavy? Příliš mnoho podnětů děťátko unavuje a znervózňuje. Pokud začne odvracet hlavu a kňourá, znamená to, že mu už všechno “leze na nervy”. Dopřejte mu relax.

Chybějící rituály

Děti potřebují rituály, ujišťují je v tom, že vše je v pořádku. Zvykněte si chodit s miminkem na procházky v určitou hodinu, koupat ho přibližně ve stejnou dobu, i ho ukládat ke spánku. Opakovaná činnost dítě uklidňuje a vám navíc pomůže zařadit si denní program.

Tip od rehabilitace.info: “plakací” deník

Když děťátko pláče často, zapisujte si, kdy nejvíce a co jste předtím dělali. Zjistíte tak, co dítě vyrušuje. Rakouský portál krone.at uvádí, že v rakousku již existují specialisté, kteří se dětským pláčem zabývají. Zvláštní formou osteopatie plačtivým dětem doteky tiší bolesti a posilují tak samoléčebný proces dětského organismu.

Pár rad jak dítě utišit

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva