Sydenhamův syndrom (Sydenhamova chorea) – příznaky, příčiny a léčba 4.75/5 (8)

Sponzorováno

 • Sydenhamův syndrom (Sydenhamova chorea) je neurologická porucha, kterou některé děti zažívají po revmatické horečce nebo streptokokovém onemocnění krku.
 • Vede k nekontrolovatelným pohybům podobným tanci a dalším symptomům, které mohou pacienta kdykoli zasáhnout. Závažné příznaky mohou ovlivnit každodenní život.

Sydenhamova chorea je typ encefalitidy, který se objevuje u jedinců s revmatickým onemocněním, minulým nebo současným, obvykle v dětství.

Sydenhamova chorea je typ encefalitidy, který se objevuje u jedinců s revmatickým onemocněním, minulým nebo současným, obvykle v dětství.

Co je Sydenhamův syndrom?

Tato neurologická pohybová porucha se vyskytuje u dětí s infekcí beta-hemolytickým streptokokem skupiny A. Je to stejná bakterie, která způsobuje streptokoka v krku a revmatickou horečku. Odpověď vašeho imunitního systému na infekci může ovlivnit nervový systém pacienta a způsobit poruchu pohybu.

Jak může Sydenhamova chorea ovlivnit pohodu dítěte či pacienta?

Chorea pochází ze slova „tanec“. Děti s tímto stavem zažívají pohybové poruchy, které zahrnují rychlé, mimovolní, nekoordinované pohyby, které připomínají tanec. V závažných případech tyto pohyby narušují každodenní život.

Lidé, u kterých se vyvinula Sydenhamova chorea, ji obvykle dostanou v dětství poté, co měli streptokoka nebo revmatickou horečku. Je to nejběžnější forma získané chorey.

Jak častá je Sydenhamova chorea?

Tento stav je celkem vzácný v Severní Americe a Evropě kvůli rozšířenému a časnému používání antibiotik k léčbě bolestí v krku. Sydenhamova chorea je spíše běžnější v rozvojových zemích, kde se léčebné postupy liší.

Kdo pravděpodobně dostane Sydenhamovu choreu?

Vyskytuje se více pravděpodobně u dětí ve věku 5 až 15 let. Sydenhamova chorea zřídka postihuje děti mladší 5 let nebo dospělé.

Příčiny – co způsobuje Sydenhamovu choreu?

Dochází k ní, když beta-hemolytická streptokoková infekce skupiny A vyvolá abnormální reakci imunitního systému. Namísto útoku na bakterie váš imunitní systém napadne zdravou mozkovou tkáň. Cílem útoku je oblast ve vašem mozku, která řídí pohyb. Některé protilátky zaměřené na tuto oblast mozku byly detekovány u lidí se Sydenhamovou choreou.

Jaké jsou příznaky Sydenhamovy chorey?

Příznaky se mohou objevit kdekoli v těle u vás nebo vašeho dítěte. Mohou se objevit náhle, zvláště když je vaše dítě unavené.

Fyzické příznaky:

 • Bezděčné krátké náhodné pohyby paží a těla, které působí neklidným dojmem
 • Nemotornost
 • Obtížné udržení úchopu rukou
 • Neklid
 • Klopýtnutí a pády
 • Problémy s řečí
 • Nezřetelná řeč

Kognitivní a emoční příznaky:

Sponzorováno

 • Úzkost
 • Potíže se soustředěním

Kdy začínají příznaky Sydenhamovy chorey?

Příznaky jsou opožděné po akutní infekci a mohou se objevit až šest měsíců poté, co vaše dítě mělo streptokoka nebo revmatickou horečku.

DIAGNOSTIKA – Jak je diagnostikována Sydenhamova chorea?

Lékaři se ptají na anamnézu vašeho dítěte, příznaky a potenciální expozici beta-hemolytickému streptokoku skupiny A. Diagnózu může podpořit krevní test k detekci protilátek proti streptokoku. Pokud má vaše dítě pozitivní test na Sydenhamovu choreu, může také potřebovat vyšetření srdce, aby se zkontrolovaly známky onemocnění chlopní nebo endokarditidy.

LÉČBA – Jak se léčí Sydenhamova chorea?

Terapie, které jsou pro vaše dítě nejlepší, závisí na závažnosti příznaků. Mírné formy onemocnění nemusí vyžadovat léčbu.

Jak se léčí středně závažná až závažná Sydenhamova chorea? Léčba může být prospěšná u dětí se středně závažnými až závažnými příznaky. Léky pomáhají vašemu tělu zbavit se protilátek. Mohou být také nutné další léky.

Tyto léky se primárně používají k léčbě jiných zdravotních stavů, ale jsou také bezpečné pro tento syndrom. Jsou to:

 • Antikonvulziva: Tyto léky pomáhají stabilizovat nervové impulsy. Patří mezi ně kyselina valproová a karbamazepin.
 • Antipsychotika: Léky jako haloperidol kontrolují tiky a výbuchy.
 • Depletory dopaminu: Tetrabenazin je lék, který léčí mimovolní pohyby.

PREVENCE – Jak se dá zabránit Sydenhamově choree?

Včasná léčba streptokoka a revmatické horečky může snížit riziko tohoto stavu.

Pokud vaše dítě mělo Sydenhamovu choreu, užívání antibiotik až do dospělosti může snížit riziko opakujících se streptokokových infekcí a také riziko srdečních onemocnění. Dlouhodobým zaměřením léčby je zabránit trvalému poškození srdečních chlopní v důsledku onemocnění srdce.

Jaká je prognóza pro děti se Sydenhamovou choreou?

Většina dětí se plně uzdraví za tři až šest měsíců. U malého počtu dětí přetrvávají příznaky po dobu až dvou let.

Symptomy se mohou také vrátit později v životě, zejména u lidí (žen), kteří užívají estrogen, antikoncepční pilulky nebo otěhotní.

Sponzorováno

Velká část literatury týkající se Sydenhamovy chorey je velmi stará. Zdá se, že samotná nemoc se postupem času změnila. Je podstatně méně častý, než byl, ale také symptomy bývají méně závažné a relapsy méně časté. To může být částečně způsobeno penicilinem, ale svou roli sehrály i zlepšené sociální podmínky a přirozené snížení virulence streptokoků.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva