Sponzorováno

ADHD porucha může zvýšit riziko Parkinsonovy nemoci a podobných nemocí 4.67/5 (9)

ADHD může zvýšit riziko Parkinsonovy nemoci a podobných poruchZatímco přibližně 11% dětí (ve věku 4-17 let) v celostátním měřítku v USA bylo diagnostikováno s poruchou pozornosti a hyperaktivitou (ADHD), dlouhodobé zdravotní účinky ADHD a běžných léků na léčbu ADHD zůstávají spíše podhodnoceny. Vědci z University of Utah Health zjistili, že pacienti s ADHD mají zvýšené riziko vzniku Parkinsonovy choroby a chorob podobných, než pacienti bez ADHD.

„Parkinsonova nemoc je běžně považována za neurodegenerativní onemocnění, která je spojená se stárnutím,“ uvedl Glen Hanson, profesor farmakologie a toxikologie a vedoucí studie. „Toto může být vůbec poprvé, kdy dětská nemoc a její léčba mohou být spojeny s geriatrickým projevem neurodegenerativní poruchy.“

V retrospektivní studii založené na populaci nalezl Hansonův tým to, že pacienti s ADHD měli více než dvojnásobnou pravděpodobnost, že by se u nich mohlo vyvinout onemocnění podobné Parkinsonově nemoci ve srovnání s osobami, které nemají ADHD (porovnávané osoby byly stejného pohlaví a věku). Odhadované riziko u pacientů s ADHD s předepisovanými stimulanty včetně methylfenidátu (Ritalin, Concerta, Daytrana, Metadate a Methylin), amfetaminu i psychostimulanty (Adderall) a dexmethylfenidátu (Focalin) bylo dokonce až šest až osmkrát vyšší.

Sponzorováno

„Kdybychom sledovali 100 000 zdravých dospělých v průběhu jednoho roku, mohli bychom očekávat, že u 1 až 2 lidí se vyvine Parkinsonova nemoc před dosažením věku 50 let,“ říká Karen Curtin, Ph.D., docentka, která na studii také pracovala. „Pokud bychom ale sledovali 100 000 dospělých, kteří podstoupili v průběhu života léčbu ADHD, odhadujeme, že v průběhu jednoho roku se u 8 až 9 takových pacientů vyvine Parkinsonova nemoc před dosažením věku 50 let.“

A to je podstatný rozdíl.

Autoři upozorňují na to, že pacienti s těžším typem ADHD mohou být ve zvýšené míře vystaveni zvýšenému riziku onemocnění motorických neuronů, jako je Parkinsonova choroba, a výsledky mohou nebo nemusí být přímým důsledkem stimulačního léku. Jsou potřebné další studie k dosažení definitivnějšího závěru.

ADHD je porucha mozku spojená se změnami uvolňování dopaminu, který reguluje emoční odezvu. Parkinsonova nemoc je progresivní porucha nervového systému spojená s třesem, ztuhlostí a zpomalením pohybu. Parkinsonova choroba se obvykle nevyvíjí až ve věku 60 let nebo později.

Tým použil populační databázi z Utahu, která obsahuje důležité a lékařské záznamy o více než 11 miliónech osob. Tým tak musel prozkoumat dvacet let historických záznamů.

Zdroj: Sciencedaily.com

Co si dále přečíst o ADHD?

VIDEO: Jak na dítě s ADHD

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva