Obsah článku
- Nutriční anémie je typ anémie, která vzniká v důsledku nedostatku určitých živin nebo minerálů nezbytných pro tvorbu červených krvinek.
- Mezi hlavní příčiny nutriční anémie patří nedostatečný příjem železa, vitaminu B12 nebo kyseliny listové (folátu). Každý z těchto živin je klíčový pro správnou tvorbu červených krvinek.
- Nedostatek železa je častou příčinou nutriční anémie. Železo je nezbytné pro tvorbu hemoglobinu, proteinu obsaženého v červených krvinkách, který umožňuje přenos kyslíku z plic do tkání. Nedostatek železa vede k nedostatku hemoglobinu a snížení počtu červených krvinek.
- Nedostatek vitaminu B12 může vést k megaloblastové anémii, která je charakterizována tvorbou abnormálně velkých a nezralých červených krvinek. Vitamin B12 je nezbytný pro tvorbu DNA a RNA v buňkách, včetně červených krvinek, a pro správné fungování nervového systému.
- Nedostatek kyseliny listové může také vést k megaloblastové anémii. Kyselina listová je nezbytná pro tvorbu DNA a RNA a správný vývoj nervového systému.
Anémie z nedostatku vhodn0 výživy neboli nutriční anémie je častým problémem, ke kterému může dojít, pokud tělo neabsorbuje dostatek určitých živin. Může být důsledkem nevyvážené stravy nebo určitých zdravotních problémů nebo vedlejší efekt léčby.
Nutriční nedostatky mohou vést k nízkému počtu červených krvinek, nízkým hladinám hemoglobinu v těchto buňkách nebo červeným krvinkám, které nefungují tak, jak by měly. Anémie je obecný termín pro tyto problémy.
Anémie kvůli nedostatku železa je nejběžnějším typem, ale i nízké hladiny folátu (kyseliny listové) nebo vitaminu B-12 mohou také způsobit tento stav + nízký příjem vitaminu C k němu může také přispět.
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) postihuje anémie více než 30 % světové populace. Často se vyskytuje častěji u těhotných žen a dětí. Anémie může způsobit vážné zdravotní problémy a negativně ovlivnit celkové zdraví a pohodu člověka.
V tomto článku se dozvíte více o nutriční anémii a o tom, jak ji léčit.
Anémie kvůli nedostatku železa
Anémie kvůli nedostatku železa může způsobit, že se červené krvinky pod mikroskopem zdají malé, oválné a bledé. Jejich bledost pramení z nízkého obsahu hemoglobinu.
Příznaky anémie kvůli nedostatku železa
Osoba s anémií kvůli nedostatku železa může mít tyto příznaky:
- bledá kůže
- tinnitus
- změny ve vnímání chuti
- svědění
- touha jíst led
- vředy nebo vředy v koutcích jejich úst
- bolavý jazyk
- padání vlasů
- nehty na rukou a nohou ve tvaru lžičky
- potíže s polykáním
- deprese
- vynechání menstruace u žen během jejich reprodukčního věku
Příčiny anémie kvůli nedostatku železa
Nutriční a dietní příčiny anémie kvůli nedostatku železa jsou:
- člověk nekonzumuje dostatek železa
- nedostatečná konzumace vitamínu C
- člověk má nějaký zdravotní stav, který brání tělu v dostatečném vstřebávání živin
Během těhotenství matka i plod potřebují železo. Pokud těhotná žena nekonzumuje dostatek živin, může dojít k anémii.
Hemové železo je pro tělo nejsnáze absorbovatelná forma a vyskytuje se pouze v mase. Rostlinné potraviny obsahují nehemové železo, které tělo tak snadno nevstřebává. Lidé na rostlinné stravě tak mohou k uspokojení svých potřeb potřebovat doplňky železa.
Vitamín C pomáhá tělu absorbovat železo a konzumace příliš malého množství vitaminu C může zvýšit riziko anémie z nedostatku železa.
Tento stav může ovlivnit celkové zdraví člověka a schopnost fungovat ze dne na den. Nicméně užívání doplňků může obvykle obnovit hladinu železa u člověka.
Anémie kvůli nedostatku vitamínů
Anémie kvůli nedostatku vitamínů se může vyvinout, když strava člověka obsahuje příliš málo vitamínu B-12 nebo folátu (kyseliny listové), což je vitamín B-9. Tento stav se může také rozvinout, pokud tělo není schopno tyto vitamíny efektivně vstřebat. Nejčastěji se vyskytuje u starších lidí.
Jiný název pro anémii kvůli nedostatku těchto vitamínů je megaloblastická anémie. Může způsobit přílišné zvětšení červených krvinek nebo jejich produkci v těle příliš málo.
Příznaky anémie kvůli nedostatku vitamínů
Příznaky jsou:
- pocit mravenčení nebo brnění
- bolavý, červený jazyk
- vředy v ústech
- svalová slabost
- únava a nedostatek energie
- zrakové poruchy
- deprese
- zmatenost a další problémy s koncentrací, myšlením a pamětí
Mezi dlouhodobé komplikace patří:
- neplodnost, která je obvykle reverzibilní
- komplikace během těhotenství
- vrozené poruchy
- poruchy nervového systému, které mohou být trvalé
- srdeční problémy, včetně srdečního selhání
Některé typy anémie se nijak netýkají výživy. Jsou to tyto typy anémie:
Aplastická anémie: K ní dochází, když kostní dřeň neprodukuje dostatek červených krvinek a léčba může znamenat nutnost transfuze. Některé léky, toxiny a infekční onemocnění mohou způsobit aplastickou anémii.
Sponzorováno
Anémie během těhotenství: Během prvních 6 měsíců těhotenství se množství plazmy – krevní tekutiny – zvyšuje rychleji než počet červených krvinek. Toto ředění může vést k anémii.
Srpkovitá anémie: K tomu dochází, když genetický faktor způsobuje, že tělo produkuje neobvykle tvarované krevní buňky, které nemohou snadno procházet krevními cévami.
Hemolytická anémie: Jedná se o infekci, srdeční problém nebo autoimunitní onemocnění ničící červené krvinky.
Mezi další faktory, které mohou vést k anémii, patří onemocnění ledvin, rakovina a chemoterapie.
Diagnóza
Každý, kdo zaznamená příznaky anémie, by se měl poradit s lékařem, který příznaky zváží a zeptá se, mimo jiné, na tyto otázky:
- váš jídelníček
- stávající podmínky
- léky, které aktuálně berete
- osobní a rodinnou lékařskou anamnézu
Krevní test může často identifikovat příčinu příznaků. Některé základní zdravotní problémy mohou způsobit anémii a lékař může nařídit další testy, aby je vyloučil nebo potvrdil diagnózu. Léčba stavu může vyřešit anémii.
Léčba nutriční anémie
K léčbě anémie z nedostatku živin lékař doporučí pestrou stravu, která obsahuje spoustu potravin bohatých na minerály (třeba i obohacené potraviny). Lékař může také doporučit doplňky stravy, pokud je to vhodné.
Obecně by lidé měli každý den konzumovat následující množství železa, folátu a B-12. Železo se uvádí v miligramech (mg), zatímco vitamíny jsou v mikrogramech (mcg).
Železo (mg) | B-12 (mcg) | Folát (mcg DDD) | |
---|---|---|---|
Muži 19–50 let | 8 | 2,4 | 400 |
Ženy 19-50 let | 18 | 2,4 | 400 |
Potravinové zdroje železa, B-12 a folátu
Níže jsou uvedeny některé opravdu dobré zdroje železa:
- Hořká čokoláda, 85g – 7 mg železa
- Smažená hovězí játra, 85g – 5 mg železa
- Dušené hovězí maso, 85g – 2 mg železa
- 1 vejce natvrdo – 1 mg železa
- Tofu, pevné, 1/2 šálku – 3 mg železa
- Bílé fazole z konzervy, 1 šálek – 8 mg železa
- Špenát, vařený a okapaný, 1/2 šálku – 3 mg železa
Mezi potravinové zdroje vitamínu B-12 patří:
- Hovězí játra, vařená, 85g – 70,7 mcg vitamínu B12
- Losos, vařený, 85g – 4.8 mcg B12
- Grilované hovězí maso, 85g – 1.4 mcg B12
- 1 vejce natvrdo – 0,9 mcg B12
- Nízkotučné mléko, 1 šálek – 1.2 mcg B12
Mezi potravinové zdroje folátů (kyseliny listové) patří:
- Hovězí játra, 85g – 215 mcg kyseliny listové
- Vařený špenát, 1/2 šálku – 131 mcg kyseliny listové
- Bílá rýže, 1/2 šálku – 54 mcg kyseliny listové
- Avokádo, 1/2 šálku – 59 mcg kyseliny listové
- 1 střední banán – 24 mcg kyseliny listové
- Mléko, 1% tuku, 1 šálek – 12 mcg kyseliny listové
Obohacené cereálie mohou být také dobrým zdrojem živin, i když množství jednotlivých živin se liší podle produktu.
Vitamin C pomáhá tělu vstřebávat železo. Mezi zdravé zdroje vitamínu C tohoto vitamínu patří:
- červené papriky
- pomeranče
- jahody
- brokolice
U některých lidí anémie vyžaduje speciální lékařské ošetření, jako je krevní transfuze. Změny a doplňky stravy však problém u většiny lidí vyřeší.
Léčba nutriční anémie lékařem
Pokud změny ve stravě nezlepší anémii člověka, může lékař doporučit doplňky stravy. Většina lidí je užívá ústy, ale osoba s vážným nedostatkem může potřebovat přijímat živiny intravenózně. Ve velmi těžkých případech je nutná krevní transfuze.
Železo: Tyto doplňky užívejte s pomerančovým džusem, protože vitamín C v džusu pomůže tělu vstřebat minerál. Doplňky železa mohou způsobit mírné nežádoucí účinky, jako je zácpa, průjem, bolest břicha, nevolnost, pálení žáhy a černé výkaly.
Vitamin B-12: Osoba se silným nedostatkem může potřebovat měsíčně injekci, i když užívání doplňků perorálně může být dostačující.
Folát: Osoba může potřebovat užívat doplňky kyseliny listové po dobu 4 měsíců a jsou dostupné ve formě pilulek.
Lékaři během těhotenství často předepisují doplňky železa a kyseliny listové. Lékař pak může doporučit konkrétní dávkování.
Když zdravotní problém brání tělu vstřebávat živiny, člověk možná bude muset užívat doplňky po celý život.
Každý, kdo uvažuje o dlouhodobém užívání doplňku stravy, by se měl nejprve poradit s lékařem. Některé doplňky mohou interagovat s léky nebo mít jiné nežádoucí účinky.
Shrnu to
Nutriční anémie je častým problémem. Může nastat, když tělo z nějakého důvodu nevstřebává dostatek železa, kyseliny listové nebo vitamínu B-12 ze stravy.
Problém může být v tom, že strava je nedostatečná nebo že zdravotní problém nebo léčba narušuje schopnost těla absorbovat tyto živiny.
Zdravá a pestrá strava může obvykle poskytnout dostatek živin k prevenci anémie. Jsou k dispozici i další možnosti léčby nutriční anemie.
Sponzorováno
Máte s nutriční anémií zkušenosti? Napište nám do komentářů.
Studie a zdroje článku
- Prevalence of Nutritional Deficiency Anaemia and Its Impact on Scholastic Performance among Undergraduate Medical Students Autoři: Ningappa Asha Rani, Rajeshwari Arasegowda
- Zdroj obrázku: Oksana6299956 / depositphotos.com
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Jídlo a zdraví, Lidská krev
Přečtěte si také naše další články