Biopsie rohovky – kdy se dělá a jak probíhá? 4.73/5 (11)

Sponzorováno

  • Biopsie rohovky je lékařský postup, při kterém se odebírá vzorek tkáně z rohovky pro laboratorní vyšetření. Tento postup se provádí za účelem diagnostiky nebo monitorování očních onemocnění a stavu rohovky.
  • Když se používá biopsie rohovky: Stanovení příčiny očních obtíží: Pokud pacient trpí očními problémy, jako jsou trvalé bolesti, záněty nebo změny na rohovce, může být provedena biopsie rohovky k určení přesné příčiny těchto obtíží. Diagnostika onemocnění rohovky: Biopsie může být použita k diagnostice různých onemocnění rohovky, jako jsou infekce, dystrofie rohovky nebo nádory. Monitorování účinnosti léčby: U některých pacientů může být biopsie rohovky použita k monitorování účinnosti léčby nebo pro sledování změn v tkáních rohovky v průběhu času.
  • Biopsie rohovky je postup, který se používá s opatrností, protože rohovka je velmi citlivá část oka. Použití biopsie se rozhoduje na základě konkrétních potřeb pacienta a diagnostických požadavků oftalmologa.

Co je biopsie rohovky?

Ačkoli to není zdaleka typický postup, někdy může být biopsie rohovky užitečná pro získání podrobnějších informací o oku, zvláště když dříve zkoušená léčba nemá zamýšlený účinek.

Stejně jako u všech tkání, biopsie zde je jednoduše odebrání části tkáně, která se použije pro testování. V tomto případě se tkáň odebírá z rohovky.

CO JE TO ROHOVKA A JAKÉ MÁ FUNKCE: Rohovka je průhledná a avaskulární (bez cév) část oka, která pokrývá přední část oční bulvy. Je to vnější vrstva oka, která má za úkol chránit oči před prachem, mikroorganismy a dalšími vnějšími vlivy.

Anatomie lidského oka

Anatomie lidského oka

 

Kdo je kandidátem na biopsii rohovky?

Biopsie rohovky se typicky používá jako diagnostický postup při léčbě komplexní keratitidy (zánětu rohovky). Biopsie rohovky je nezbytná, pokud pacient špatně reagoval na obvyklá antibiotika, pokud seškrábnutí rohovky nedokázalo identifikovat organismus a pokud infiltroval hlouběji do stromatu rohovky (rohovkové stroma je nejsilnější vrstvou rohovky).

Keratitida je zánět rohovky, čiré, kupolovité tkáně na přední straně oka, která pokrývá zornici a duhovku. Keratitida může být způsobena infekcí nebo zraněním. Infekční keratitida může být způsobena bakteriemi, viry, houbami a parazity. Toto jsou případy, které by si mohly zasloužit biopsii rohovky k identifikaci příčiny infekce.

Sponzorováno

Chronická keratitida způsobená parazitárními infekcemi se stala od 80. let 20. století stále větším problémem s rostoucí popularitou měkkých kontaktních čoček. Biopsie rohovky se ukázala jako spolehlivá metoda stanovení definitivní diagnózy u chronických případů parazitické keratitidy. Dalším případem je akantamébová keratitida (vzácné infekční onemocnění rohovky, které je způsobeno amébou zvanou akantaméba).

Co se děje během biopsie rohovky?

Jedná se typicky o biopsii o částečné tloušťce, což znamená, že při odběru lékař nepronikne celou hloubkou rohovky. Vzorky o částečné tloušťce by měly poskytnout potřebné informace potřebné k tomu, aby se lékaři dostali ke kořenům infekce. Provádí se pomocí štěrbinové lampy nebo operačního mikroskopu.

Jedná se o biopsii cca do 2 až 3 mm hloubky. Trepan (druh skalpelu s kruhovým ostřím) je umístěn na rohovku a rotován mezi palcem a ukazováčkem, aby se vytvořil vzorek o velikosti obvykle pouze 1 mm. Tento kousek se pak velmi opatrně uchopí ozubenými kleštěmi, aby nedošlo k rozdrcení tkáně. Potom se vodorovně proti rohovce umístí srpkovitá čepel, aby se uvolnil vzorek tkáně. Bioptický vzorek se přenese do vyšetřovacího média. Podle potřeby lze vzorek i nakrájet na menší kousky.

Jak dlouho trvá biopsie rohovky?

Biopsie rohovky obecně zabere jen několik minut.

Jak dlouho trvá zotavení po biopsii rohovky?

Ihned po provedení biopsie zkontroluje váš oftalmolog jakékoli známky perforace či jiné problémy rohovky. Může dojít k určitému krvácení ze sousedních krevních cév.

Biopsie rohovky obvykle nevyžaduje umístění náplasti na oko. Biopsie rohovky neovlivňuje vidění a tkáň, kde byl vzorek odebrán, se obvykle zahojí během několika týdnů.

Jaká jsou potenciální rizika biopsie rohovky?

Mezi komplikace těchto postupů patří jizvy, nepravidelný astigmatismus a špatné nebo opožděné hojení. Hlavním rizikem je perforace rohovky, ale to je velmi nízké riziko, pokud tyto biopsie provádějí zkušení lékaři.

Je biopsie rohovky bolestivá?

Anestetické oční kapky lze použít zejména u pacientů, jejichž oko je výrazně zanícené a bolestivé. Nejedná se však o přehnaně bolestivou proceduru.

Sponzorováno

Podstoupili jste biopsii rohovky? Jaké to bylo? Napište nám do komentářů.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva