Nemoc šílených krav (bovinní spongiformní encefalopatie – BSE) – příznaky, příčiny a léčba 4.6/5 (10)

Sponzorováno

Kráva - BSE

Co je to ta nemoc šílených krav?

Nemoc šílených krav neboli odborně bovinní spongiformní encefalopatie (BSE) je přenosné, pomalu progresivní, degenerativní a smrtelné onemocnění postihující centrální nervový systém dospělého skotu.

„Bovinní“ znamená hovězí, tedy že nemoc postihuje krávy, „spongiformní“ označuje stav, jakým mozek nemocné krávy vypadá pod mikroskopem houbovitě, a „encefalopatie“ naznačuje, že se jedná o onemocnění mozku. Pro BSE se běžně nazývá nemoc šílených krav.

BSE je tedy progresivní neurologické onemocnění krav. Progresivní znamená, že se časem zhoršuje. Neurologické znamená, že poškozuje centrální nervový systém krávy (mozek a mícha).

Příčiny nemoci šílených krav

Vědci se domnívají, že infekční agens, které způsobuje nemoc šílených krav, je abnormální verzí proteinu běžně se vyskytujícího na povrchu buněk, nazývaného prion. Z dosud neznámých důvodů se tento protein mění a ničí tkáň nervového systému – mozek a míchu.

Většina vědců si tedy myslí, že BSE je způsobena proteinem zvaným prion. Z důvodů, které nejsou zcela pochopeny, se normální prionový protein změní na abnormální prionový protein, který je škodlivý. Tělo nemocné krávy nic o abnormálním prionu neví. Bez vědomí, že tam je, tělo krávy nemůže bojovat s nemocí.

Zabíjí vaření jídla prion, který způsobuje nemoc šílených krav?

Běžné metody eliminace choroboplodných organismů v potravinách, jako je teplo, nemají na priony vliv. Zdá se, že priony žijí pouze ve tkáni nervového systému.

Může být nemoc šílených krav nebezpečná pro člověka?

Předpokládá se, že lidská verze nemoci šílených krav zvaná nová varianta Creutzfeldt-Jakobovy nemoci (vCJD) je způsobena konzumací hovězích produktů kontaminovaných tkání centrálního nervového systému, jako je mozek a mícha, od skotu infikovaného nemocí šílených krav.

Lidé tedy mohou získat verzi BSE s názvem varianta Creutzfeldt-Jakobova choroba (vCJD). V roce 2019 bylo známo, že 232 lidí na celém světě onemocnělo vCJD, a bohužel všichni zemřeli.

Předpokládá se, že nemoc dostali z jídla z krav nemocných BSE.

VCJD ani BSE nejsou nakažlivé. To znamená, že to není jako nachlazení. Člověk (nebo kráva) nemoc šílených krav určitě nemůže chytit z blízkosti nemocného člověka nebo krávy. Výzkumné studie také ukázaly, že lidé nemohou získat BSE konzumací mléka nebo konzumací mléčných výrobků, i když mléko pochází od nemocné krávy.

Jaké jsou příznaky BSE u krav?

Běžným znakem BSE u krav je zjevně špatná koordinace. Nemocná kráva má problém chodit a vstávat. Nemocná kráva může také působit velmi nervózně nebo násilně, a proto se BSE často říká nemoc šílených krav.

Sponzorováno

Obvykle trvá čtyři až šest let od doby, kdy je kráva nakažena abnormálním prionem, do doby, kdy poprvé projeví příznaky BSE. Tomu se říká inkubační doba. Během inkubační doby neexistuje způsob, jak poznat, že kráva má BSE, tedy jen tím, že se na ni podíváte.

Jakmile kráva začne projevovat příznaky, je jí čím dál tím hůř, dokud nezemře, obvykle do dvou týdnů až šesti měsíců. Neexistuje žádná léčba BSE a žádná vakcína, která by tomu zabránila.

V současné době neexistuje spolehlivý způsob testování BSE u živé krávy. Poté, co kráva zemře, mohou vědci zjistit, zda měla BSE, a to tak, že se pod mikroskopem podívají na její mozkovou tkáň a uvidí její houbovitý vzhled. Vědci mohou také zjistit, zda kráva měla BSE pomocí testovacích souprav, které dokážou detekovat abnormální prion v mozku.

Mozek zdravé krávy

Mozek zdravé krávy (pod mikroskopem), zdroj: Johns Hopkins University

Mozek krávy nemocné BSE

Mozek krávy nemocné BSE, velká bílá místa jsou díry – jako u houby, zdroj: USDA

Jak kráva dostane BSE?

Části krávy, které lidé nejedí, se uvaří, suší a melou na prášek. Prášek se poté používá k různým účelům, včetně přísady do krmiva pro zvířata. Kráva dostane BSE požitím krmiva kontaminovaného částmi pocházejícími od jiné krávy, která byla nemocná BSE.

Kontaminované krmivo obsahuje abnormální prion a kráva se abnormálním prionem nakazí, když krmivo sní. Pokud kráva dostane BSE, pravděpodobně snědla kontaminované krmivo během prvního roku života. Pamatujte, že pokud se kráva nakazí abnormálním prionem, když je jí rok, obvykle nebude vykazovat známky BSE, dokud nebude mít 5 let nebo více.

Mohou jiná zvířata dostat BSE?

Ovce, kozy, norci, jeleni a losi mohou onemocnět vlastními verzemi BSE. Kočky jsou jediným běžným domácím mazlíčkem, o kterém je známo, že má také svoji verzi BSE. Říká se jí kočičí spongiformní encefalopatie.

Jaké jsou příznaky vCJD?

Nemoc může postihnout všechny věkové skupiny a je velmi těžké ji diagnostikovat, dokud téměř neproběhne. V raných stádiích vCJD mají lidé příznaky související s nervovým systémem, jako je deprese a ztráta koordinace. Později v nemoci se vyvíjí demence. Ale pouze v pokročilých stádiích onemocnění lze pomocí MRI (zobrazování magnetickou rezonancí) detekovat mozkové abnormality. vCJD je smrtelná nemoc, obvykle do 13 měsíců od nástupu příznaků.

Sponzorováno

Máte nějaké zkušenosti s touto nemocí? Napište nám do komentářů.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva