Sponzorováno

10 zajímavých faktů o pneumokoku 4.86/5 (14)

  • Pneumokok je bakterie patřící do skupiny Streptococcus pneumoniae. Jedná se o gram-pozitivní bakterii, která může způsobovat různá onemocnění, včetně infekcí dýchacích cest, jako jsou záněty plic (pneumonie), sinusitida, otitis media (zánět středního ucha) a bakteriální meningitida (zánět mozkových blan).
  • Pneumokok je významný patogen, zejména u dětí, starších lidí a jedinců s oslabeným imunitním systémem. Tato bakterie může být přítomna v dýchacích cestách některých jednotlivců, aniž by způsobovala nemoc, ale může také vyvolat infekci, pokud je imunitní systém oslaben nebo pokud je přítomna ve vyšším množství.
  • Pneumokok může být přenášen kapénkovou cestou, například při kýchání nebo kašlání infikované osoby, a může se také nacházet na sliznicích nosohltanu některých jedinců, aniž by způsoboval nemoci.
  • Vakcíny jsou k dispozici pro prevenci některých typů pneumokokových infekcí. Vakcíny jsou často doporučovány pro děti, starší dospělé a jedince s chronickými onemocněními nebo oslabeným imunitním systémem.
  • Některé kmeny pneumokoka mohou být rezistentní na některé antibiotika, což může komplikovat léčbu infekcí způsobených těmito bakteriemi. V případě podezření na pneumokokovou infekci je důležité konzultovat s lékařem pro diagnostiku a léčbu.

Možná si nejste jisti, co to vlastně pneumokok je. A i když už jste asi slyšeli, že se jedná o bakterii, která je v populaci běžná, možná jste ještě neměli prostor popřemýšlet, jak se proti ní chránit. Ochránit vás může pomoci očkování.

Ptáte se, co vlastně pneumokok způsobuje? Nebo jak se k němu postavit v nynější pandemii? Přečtěte si 10 faktů o pneumokoku a rozšiřte si obzory.

Pneumokokové onemocnění je běžné u malých dětí, ale starší dospělí jsou vystaveni největšímu riziku vážných onemocnění a smrti.

Bakterie Streptococcus Pneumoniae

Bakterie Streptococcus Pneumoniae

 

1. Fakt: Pneumokok je vlastně velmi běžná bakterie

Streptococcus pneumoniae neboli pneumokok je v populaci velmi běžnou bakterií, která ohrožuje především malé děti pod pět let věku a seniory starší 65 let. Pneumokok se zabydluje na sliznicích a vyčkává na oslabení imunity, kdy může napadnout organismus a způsobit problémy. Pneumokoková bakterie se k vám nemusí dostat od člověka viditelně trpícího příznaky, ale v populaci jsou také nosiči, kteří nevykazují žádné příznaky.

2. Fakt: Pneumokok způsobuje řadu onemocnění, od lehkých po ta hodně závažná

Těžký zápal plic, otrava krve, zánět mozkových blan či akutní zánět středního ucha, takový je výčet některých onemocnění, která pneumokoková bakterie způsobuje. Pneumokoková onemocnění se dělí na invazivní, tedy ta vážná, a neinvazivní, která sice nejsou tak závažná, ale přesto je lepší se jim vyhnout.

Mezi invazivní patří i zápal plic, který je pro seniory velmi nebezpečný. Invazivním pneumokokovým onemocněním v roce 2019 čelilo podle statistik 267 seniorů a z toho jich 57 zemřelo. V roce 2020 onemocnělo podle dat SZÚ invazivním pneumokokovým onemocněním méně lidí. Rok 2020 byl z důvodu pandemie atypický i v tomto ohledu.

3. Fakt: Průběh onemocnění se liší podle toho, zda se jedná o neinvazivní, či invazivní formu onemocnění

Při lehčím průběhu onemocnění pneumokok napadá sliznice. Takoví pacienti se potýkají se zánětem dutin, hnisavým zánětem středního ucha nebo méně závažnou formou zápalu plic. Tyto neinvazivní formy se mohou stát invazivními, pokud bakterie proniknou až do krve nebo mozkomíšního moku, kdy může dojít k těžkému zápalu plic, zánětu mozkových blan, otravě krve nebo sepsi.

Sponzorováno

4. Fakt: Proočkovanost proti pneumokoku v České republice je dlouhodobě nízká

Proočkovanost je proti pneumokoku v České republice obecně dlouhodobě nízká. Podle statistik z roku 2018 proočkovanost malých dětí dosahuje 64,8 % a u seniorů pouze 13,7 %. Naše země zaostává za sousedními státy ve srovnání proočkovanosti u dětí, ale nejen za sousedními státy, nacházíme se na chvostu celého západního světa.

5. Fakt: Postačí jedno očkování

Na rozdíl od očkování proti sezónní chřipce se vakcína proti pneumokoku nemusí každý rok přeočkovávat. Dospělí se očkují pouze jednou dávkou, potřeba přeočkování nebyla dosud stanovena. Je to jednorázová záležitost, kterou nebudete muset každý rok řešit. U nejmenších dětí je tomu trochu jinak a pneumokoková vakcína se u nich očkuje nejčastěji podle schématu 2 + 1.

6. Fakt: Očkování proti respiračním onemocněním je v době koronaviru výhodou

Ochrana proti onemocněním, jako je chřipka nebo pneumokok, může pomoci i v době pandemie onemocnění covid-19. Pneumokok je jednou z častých komplikací chřipky a podobně jako chřipka i koronavirus postihuje plicní tkáň.

7. Fakt: Pneumokoková onemocnění mají sezónní průběh

Pneumokok a chřipka mají svá roční období, ve kterých jim počasí obzvlášť přeje. Maximum jejich výskytu je v pozdním podzimu a v zimních měsících, proto je vhodné se nechat naočkovat ještě před předpokládaným obdobím epidemie.

8. Fakt: Pneumokok moc nepřeje rodinným setkáním

Ve starší generaci dochází k efektu slábnutí imunity, které znamená oslabení imunitního systému na více frontách. V kontrastu s tím je imunita malých dětí, která je naopak nedostatečně rozvinutá. Pokles imunity ve starším věku tak může být velkým problémem v kombinaci s nízkou proočkovaností malých dětí. Ty se mohou bez vlastního přičinění stát ohrožením pro svoje prarodiče.

9. Fakt: Kolektivní imunita není mýtus

Děti jsou nejčastějším zdrojem nákazy. Při 94% proočkovanosti dětské populace byl v Anglii a Walesu zdokumentován až 95% pokles výskytu vybraných typů pneumokoku. Tento nepřímý efekt očkování u nás bohužel pozorován ještě nebyl. Jedním z důvodů může být nízká a v poslední době spíše klesající proočkovanost dětí.

10. Fakt: Očkování proti pneumokoku je pro seniory zdarma

Kojencům a seniorům nad 65 let je očkování proti pneumokokovým infekcím hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Nejvíce potřebují ochranu právě tyto skupiny, které nemají úplnou imunitu.

A jedna rada na závěr

Pokud nad očkováním uvažujete, kontaktujte svého praktického lékaře, který vám poradí, co dál. Stačí se pouze rozhodnout a nechat se naočkovat. V této nelehké době je důležité myslet na prevenci a pro zdraví udělat všechno potřebné.

Pokud máte zvýšené riziko pneumokokové infekce, dostanete jednu dávku vakcíny PPV. Pokud však vaše slezina nefunguje správně nebo máte chronické onemocnění ledvin, možná budete potřebovat posilovací dávky PPV každých 5 let. Je to proto, že vaše hladiny protilátek proti infekci v průběhu času klesají. Váš lékař vám poradí, zda budete potřebovat posilovací dávku.

A co si dále přečíst?

VIDEO: Invazivní pneumokoková onemocnění v ČR

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva