Jak pít více vody? 8 tipů, jak do sebe snadno dostat více tekutin 4.82/5 (11)

Sponzorováno

Dejte si vody plátky pomeranče nebo limetky

Dejte si vody plátky pomeranče nebo limetky

Jsme to, co pijeme! Ano, je to opravdu tak. U většiny dospělých tvoří voda 60-70 % jejich tělesné hmotnosti. Voda je opravdu životně důležitá pro správné fungování prakticky všech buněk, tkání a orgánů v těle. A také je potřebná i pro správné trávení a dopravení živin do vašich buněk a pomáhá také při regulaci tělesné teploty.

V neposlední řadě je voda také jakýsi „tlumič“ pro mozek a míchu a je také mazivem pro klouby, orgány a tkáně. Adekvátní příjem vody vám může dokonce pomoci při regulaci hmotnosti. Takže, jak správně chápete, pití vody je základ zdraví a zdravého života.

Kolik vody byste vlastně měli denně vypít?

Váš věk, hmotnost, pohlaví, úroveň fyzické aktivity i vnější klima vám pomohou určit, kolik vody byste měli přijmout. Zpravidla se doporučuje vypít kolem 2 litrů tekutin denně.

Přibližně 70-80 % z přijatých tekutin by mělo pocházet z nápojů:

 • nejméně polovina z přijatých tekutin by měla pocházet z vody,
 • o dost méně z tekutin než čaj, káva, mléko a jiné nápoje,
 • zbývajících 20-30 % by mělo pocházet z potravin bohatých na vodu, jako jsou ovoce a zelenina.

Mnoho lidí si klade otázku, zda se konzumace kofeinových nápojů, jako je káva a čaj, počítá do pitného režimu. Dobrou zprávou je, že mírné množství kofeinu vás neochuzuje o vodu ve vašem těle. Avšak v tomto případě je důležité vysledovat si kalorie přijaté v kávových nápojích, protože větší množství smetany a cukru dokážou udělat velkou kalorickou bombu.

Příznaky dehydratace – pozor na ni

Pokud nejste dostatečně hydratovaní, vaše tělo bije na poplach takovými projevy jako žízeň a sucho v ústech. Mezi příznaky nedostatečného příjmu tekutin patří tmavá moč, zácpa, zápach z úst, únava svalů či bolesti hlavy.

Než se však váš žíznivý mechanismus spustí, je již vaše tělo dehydratováno, proto je důležité, abyste během dne svědomitě dbali na dostatečný příjem tekutin.

TIP: Pokud vás obyčejná čistá voda nebaví, pak není nic jednoduššího, než ji trochu ochutit ovocem.

Tipy, jak zvýšit příjem vody

Hned ráno začněte s vodou – udělejte z toho návyk

Začněte svůj den velkou sklenicí vody, a to ještě před svou ranní kávou nebo čajem – vytvoříte si díky tomu zdravý zvyk, který vám vydrží po celý život. Je to super návyk, jak zdravě začít svůj den!

Sponzorováno

Prozkoumejte své pracovní návyky

Máte-li sklon trávit spoustu času za stolem, předtím, než se pustíte do práce, postavte si na stůl džbán s vodou. Bude vám připomínat, že je třeba pít a zároveň budete motivováni usrkávat si z vody během dne, díky čemuž splníte svůj cíl příjmu tekutin. Pokud pracujete venku, ujistěte se, že máte pohodlný přístup k vodě (nebo ji mějte stále s sebou).

Chytré technologie podpoří váš pitný režim

Nastavte si na chytrém telefonu časovač nebo použijte aplikaci, která vám bude připomínat, že se máte napít. To samé umí i některé chytré hodinky.

Osvěžte váš pitný režim – ať není rutinou

Přidejte do vody citrusy, bylinky, ovoce nebo šťávu, abyste zlepšili chuť vašeho nápoje; vybírejte si raději bublinkové a neslazené nápoje nebo si dejte čaj s citrónem; zároveň držte džbán s nápojem v chladničce, abyste jej měli v létě po ruce příjemně studený a osvěžující.

A další zvyk – Nejezte bez pití

Pravidlo každého oběda, každé svačinky, každé večeře? Na stole by vám určitě neměl chybět džbánek vody, který vypijete, než pokrm dojíte. A víte, co je super? Více tekutin v žaludku rovná se méně snězeného jídla. A to je perfektní bonus.

Ať vaše sklenice s vodou krásně vypadá

Když voda vypadá přitažlivě, prostě chcete pít! Zkuste zamrazit oloupané kousky citronů, limetek, pomerančů a použijte je namísto kostek ledu. Je to nádherně osvěžující, nápoji to dodá vynikající chuť a navíc budete mít po rozmražení něco zdravého k zakousnutí.

Sázka pro lepší zdraví

Vsaďte se se svým partnerem, partnerkou, manželem, manželkou, kamarádem či sourozencem, kdo za den dokáže vypít více vody.

Seriál + brambůrky? Ne. Seriál + voda

Při sledování televize, třeba při sledování vašeho oblíbeného seriálu, nebo při praní prádla či při vaření mějte po ruce vždy láhev s vodou.

Takže, jaký je závěr? I malá změna v pití vody dokáže zapříčinit velký rozdíl, a proto byste svému pitnému režimu měli věnovat trochu více pozornosti.

Sponzorováno

A jak dodržujete svůj pitný režim vy? Napište nám do komentářů.

A dále si přečtěte o pitném režimu

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva