Obsah článku
Co je syndrom třeseného dítěte?
Syndrom třeseného dítěte je vážné poškození mozku způsobené násilným a nešetrným třesem dítěte. Syndrom třeseného dítěte je forma zneužívání dětí, která způsobuje vážné poškození mozku. Může to být výsledkem pouhých pěti sekund nešetrného třepání.
Děti mají měkký mozek a slabé svaly v oblasti krku. Mají také velmi jemné krevní cévy. Chvění a třesení malého dítěte může způsobit, že jejich mozek opakovaně narazí dovnitř lebky. Tyto nárazy mohou vyvolat modřiny na mozku, krvácení v mozku a otoky mozku (edém mozku). Další zranění mohou zahrnovat zlomené kosti a poškození očí dítěte, páteře a krku.
Syndrom třeseného dítěte je nejčastější u dětí mladších 2 let, ale může se objevit i u dětí do věku 5 let. Většina případů syndromu třeseného dítěte se vyskytuje u kojenců ve věku 6 až 8 týdnů – protože to je věk, ve kterém děti mají tendenci plakat nejvíce.
Hravá interakce s kojencem, jako je poskakování dítěte na klíně nebo vyhození dítěte do vzduchu nezpůsobí zranění spojená se syndromem třeseného dítěte. Místo toho k těmto zraněním často dochází, když někdo třese dítětem z frustrace nebo zlosti (třeba kvůli tomu, že dítě pláče a nejde utišit).
Za žádných okolností byste nikdy neměli třást dítětem. Třepání dítěte je vážnou a úmyslnou formou zneužití. Zavolejte ihned záchrannou službu, pokud se domníváte, že vaše dítě nebo jiné dítě je obětí syndromu třeseného dítěte. Toto je život ohrožující stav, který vyžaduje okamžité lékařské ošetření.
Jaké jsou příznaky syndromu třeseného dítěte?
Příznaky syndromu třeseného dítěte mohou být následující:
- potíže s tím, aby dítě zůstalo vzhůru. Je v bezvědomí
- chvění těla
- potíže s dýcháním
- dítě nejí
- zvracení
- vybledlá kůže
- ospalost doprovázená podrážděností
- záchvaty a křeče
- kóma
- ochrnutí
- problémy s dýcháním a nepravidelnosti v dýchání
- abnormálně pomalé a mělké dýchání
- srdeční zástava
Volejte pohotovost okamžitě, pokud se u nich vyskytnou příznaky syndromu třeseného dítěte. Tento typ zranění ohrožuje život a může vést k trvalému poškození mozku.
Příznaky se mohou objevit okamžitě po třepání a obvykle dosáhnou vrcholu během 4-6 hodin.
Co způsobuje syndrom třeseného dítěte?
Syndrom třeseného dítěte se objevuje, když někdo násilně třese kojencem nebo batoletem. Lidé mohou třást dítětem z frustrace nebo zlosti, často proto, že dítě nepřestává plakat. I když otřesy nakonec způsobí, že dítě přestane plakat, je to obvykle proto, že otřesy poškodily jeho mozek.
Děti mají slabé svaly na krku a často mají problémy s podepřením hlavy. Když je dítě silně otřeseno, jeho hlava se nekontrolovaně pohybuje. Násilný pohyb opakovaně „háže“ mozkem dítěte ve vnitřku lebky a způsobuje modřiny, otoky a krvácení.
Jak je diagnostikován syndrom třeseného dítěte?
Neexistuje žádný zjevný vnější důkaz o zranění nebo fyzických známkách násilí, které by vedl k diagnóze tohoto syndromu. Lékaři, kteří si nejsou vědomi toho, co se dělo s dítětem, nemusí odhalit zranění, která jsou primárně interní, a mohou přičítat rozrušení dítěte jiné základní příčině, jako je virus.
Pro stanovení diagnózy lékař hledá tři stavy, které často naznačují syndrom otřeseného dítěte. Jsou to:
- encefalopatie neboli otok mozku
- subdurální krvácení neboli krvácení do mozku
- krvácení sítnice nebo krvácení v části oka
Lékař nařídí řadu testů, aby zkontroloval příznaky poškození mozku a pomohl tím potvrdit diagnózu. Tyto testy mohou být:
Sponzorováno
- MRI neboli magnetická rezonance, která využívá výkonné magnety a rádiové vlny k vytváření podrobných obrazů mozku
- CT sken, který vytváří jasné průřezové obrazy mozku
- Rentgen, který odhalí zlomeniny páteře, žeber a lebky
- Oční vyšetření, při kterém se kontroluje poškození očí a krvácení do očí
Před potvrzením syndromu otřeseného dítěte možná nařídí lékař vyšetření krve, aby se vyloučily další možné příčiny. Některé příznaky syndromu třeseného dítěte jsou podobné příznakům jiných stavů. Patří sem poruchy krvácení a některé genetické poruchy, jako je osteogenesis imperfecta. Krevní test určí, zda příčina vašeho dítěte způsobuje jiný stav.
Léčba syndrom třeseného dítěte
Pokud máte podezření, že vaše dítě má syndrom třeseného dítěte, okamžitě volejte rychlou záchranou službu. Některé děti po silném třesu dokonce přestanou dýchat. Pokud zavoláte záchranou službu, tak asistentka na telefonu vám může pomoci. Bude vám dávat rady, jak dítě zachránit.
Neexistují žádné léky na léčbu syndromu třeseného dítěte. V závažných případech může být pro léčbu krvácení do mozku vyžadován chirurgický zákrok. To může zahrnovat odebrání krve z hlavy, aby se uvolnil tlak nebo vypustila přebytečná krev a tekutina. Chirurgický zákrok očí může být také potřebný k odstranění krve z oka (někdy to trvale ovlivní vidění).
Výhled pro děti se syndromem třeseného dítěte – jaká je prognóza
Prognóza pro oběti syndromu třeseného dítěte se liší podle závažnosti zranění, ale obecně je špatná. Mnoho případů je fatálních nebo vede k závažným neurologickým deficitům. Smrt je obvykle způsobena nekontrolovatelným zvýšeným intrakraniálním tlakem mozkového edému, krvácením do mozku nebo trhlinami v mozkové tkáni. I děti s poraněním, které se jeví jako mírné, však mohou vykazovat vývojové potíže.
Nevratné poškození mozku způsobené otřeseným dětským syndromem se může objevit i po několika sekundách třesu. Mnoho dětí trpí komplikacemi, jako například:
- trvalá ztráta zraku (částečná nebo celková)
- ztráta sluchu
- záchvaty
- zpoždění vývoje
- mentální postižení
- dětská mozková obrna, porucha, která ovlivňuje svalovou koordinaci a řeč
- epilepsie
Kvůli tomuto syndromu může dítě také zemřít.
Pachatelem zneužívání je nejčastěji otec, přítel matky, chůva nebo i sama matka.
Prevence – jak lze zabránit syndromu třeseného dítěte?
Syndromu třeseného dítěte lze zabránit. Můžete zabránit ublížení dítěti tím, že s ním za žádných okolností netřesete. Je snadné být frustrovaný, když nemůžete nijak přimět své dítě, aby přestalo plakat. Pláč je však u kojenců normální chování a třepání není nikdy tou správnou odpovědí. To si uvědomte.
Je důležité najít způsoby, jak zmírnit svůj stres, když vaše dítě pláče po dlouhou dobu. Zavolejte třeba člena rodiny nebo přítele a požádejte o podporu – to může pomoci, když cítíte, že ztratíte kontrolu. Existují také některé programy, které vás naučí, jak reagovat, když kojenci pláčou, a jak zvládat stres z rodičovství. Tyto programy vám také mohou pomoci identifikovat a předcházet úrazům spojeným s syndromem třeseného dítěte.
Pokud máte podezření, že se nějaké dítě stalo obětí zneužívání, tento problém neignorujte. Zavolejte na místní policii nebo na linku bezpečí.
Sponzorováno
Děti mají velmi slabé svaly krku, které nemohou plně podepřít jejich poměrně velkou hlavu. Silné otřesy způsobují, že se hlava dítěte prudce pohybuje tam a zpět, což má za následek vážné a někdy smrtelné poranění mozku. Na to opravdu pozor.
Přečtěte si také o dalších syndromech, které trápí zejména děti
Studie a zdroje článku
- Shaken baby syndrome Autor: I Blumenthal
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Dětské nemoci
Přečtěte si také naše další články