Sponzorováno

Ortorexie – když jste posedlí zdravým životním stylem 4.75/5 (4)

Ortorexie - když jste posedlí zdravým životním stylemV poslední době se objevil nový typ poruchy stravování, který se projevuje tak, že lidé jsou přímo posedlí myšlenkou stravovat se tak, že si zlepší zdraví. Podle Švýcarské potravinářské asociace tato nová vlna posedlosti ve stravování, která se nazývá „Orthorexie“ nebo „Orthorexia nervosa“ z řeckého „orthos“, což znamená správná a „orexis“ znamená chuť, dosahuje znepokojujících rozměrů .

Ve snaze léčit si některé svoje vlastní nemoci nebo jednoduše řečeno, dovést zdravou výživu až do extrému, tvoří si lidé postiženi ortorexií svoje vlastní specifická pravidla stravování. Tento problém jim zabírá stále více času, protože si vypracovávají vlastní stravovací postupy a plánují si druh a složení jednotlivých jídel na několik dní dopředu. Mnozí z nich si nosí s ​​sebou své vlastní potraviny, když opouštějí svoji domácnost, neboť se obávají jíst běžně dostupné pokrmy ze strachu před tukem, „chemikáliemi“, nebo dalšími složkami, o kterých jsou přesvědčeni, že by jim mohli uškodit.

Nebezpečná ortorexie

Dodržovat tento přísný režim vyžaduje silnou vůli, proto tyto osoby pociťují silnou nadřazenost nad běžnými lidmi, kteří nemají takové sebeovládání. Dr. Steve Bratman, který jako první popsal orthorexii v roce 1997, uvedl, že člověk, který tráví své dny pojídáním tofu a zdravotních sušenek může mít velmi vznešené pocity podobné, např. jako kdyby celý svůj život věnoval pomoci „bezdomovcům“.

Sponzorováno

Naopak, jestliže tyto osoby poruší vlastní přísná pravidla pojídáním „zakázaných“ potravin, cítí se velmi provinile. Většinou se za to potrestají zavedením ještě přísnějších stravovacích pravidel a omezením množství potravy. Chování těchto lidí se podobá chování osob, které trpí anorexií nebo bulimií nervosa. Rozdíl mezi těmito skupinami spočívá v tom, že anorektici a bulimici se zajímají o množství potravy, orthorektici o její kvalitu. V Evropě jsme nyní zahrnováni informacemi o tom, co je v potravě „dobré“ a co je „špatné“. Výživáři nepovažují tento přístup za šťastný, protože v moderní západní společnosti podporuje neurotické vztahy k potravě. Mnoho Evropanů klade při plánování složení svého jídelníčku na první místo své zdraví. Jak tedy najít rovnováhu mezi zdravým stravováním a posedlostí?

TIP: Jak zdravě přibrat?

Rovnováha mezi zdravým stravováním a zdravím

Stejně jako v mnoha dalších aspektech spojených se stravováním je klíčem k řešení tohoto problému umírněnost. Změny ve výběru potravin mají být prováděny postupně a takovým způsobem, který vyhovuje osobním preferencím a životnímu stylu. Zdravější stravování má mít pozitivní vliv na zdraví, aniž by omezovalo příjemné pocity z vlastního jídla nebo negativně ovlivňovalo vztahy s okolím. Pro zjištění, zda má zdravé stravování pozitivní vliv nebo se již stává posedlostí, lze vyzkoušet „Bratmanův test na orthorexii“.
Další informace

Bratmanův test na orthorexii

• Trávíte více než 3 hodiny denně přemýšlením o své stravě?
• Plánujete si pokrmy na několik dní dopředu?
• Je pro vás nutriční hodnota vašich pokrmů důležitější, než potěšení z vlastního jídla?
• Snížila se kvalita vašeho života se zvyšováním kvality vašeho stravování?
• Stali jste se postupem času na sebe přísnější?
• Zvýšilo zdravější stravování vaši sebeúctu?
• Vyloučili jste ze svého jídelníčku své oblíbené pokrmy a nahradil je „správnými“
• Působí vám vaše dieta potíže při stravování mimo domov, nebo ve styku s rodinou a přáteli?
• Máte pocit viny, když svou dietu porušíte?
• Cítíte vlastní uspokojení, jestliže se stravujete zdravě?

Sponzorováno

Čtyři až pět kladných odpovědí naznačuje, že je vhodné si odpočinout od problémů spojených s vlastním stravováním. Kladné odpovědi na všechny otázky znamenají, že jste zcela posedlý zdravou výživou.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva