Sponzorováno

Chrápání není jen akustický problém! 4.8/5 (10)

Chrápání není jen akustický problém!Mnozí z nás každou noc v ložnici bojují s chrápáním, ať už vlastním nebo svého partnera. Často tento jev vůbec nebereme vážně, dokud nás nezastihnou zdravotní komplikace nebo zhoršující se pocit únavy. Je třeba si však uvědomit, že chrápání jako rušivý noční zvuk není jen akustickým problémem. Obezita, alkohol, drogy a některé léky mohou výrazně zhoršit chrápání. Do jisté míry jde o civilizační onemocnění, kterým trpí jedna třetina populace. Především postihuje muže ve věku 30 – 60 let, ale výjimkou nejsou ani ženy, ba dokonce ani malé děti.

Proč chrápeme?

Během noci se nám uvolní svalstvo v oblasti horních cest dýchacích, horní dýchací cesty se zúží. Chrápání vzniká chvěním měkkého patra. Při uvolněném svalstvu kromě chvění patra dochází i k zapadání jazyka. Příčinou chrápání může být kromě chvějícího se měkkého patra úzké hrdlo, polypy v horních cestách dýchacích, velké krční a nosní mandle, menší čelist, velký jazyk nebo oteklá sliznice nosu. Chrápající člověk má nedostatečný přívod vzduchu a snížený příjem kyslíku.

Proč je chrápání nebezpečné?

Nebezpečí chrápání spočívá v nedostatečném okysličování organismu během noci. Při chrápání je omezeno dýchání, k tomu se často přidruží spánkové apnoe, čili zástava dýchání na více než 10 sekund. Apnoe chrápajícího vytrhne z hlubokého spánku do mělkého, ale chrápající o tom neví a jeho partner to nemusí registrovat. Samozřejmě, že na druhý den je člověk pak unavený, nervózní, má problémy s koncentrací a pamětí. Dlouhodobé neřešení chrápání může vést k zdánlivě nesouvisejícím onemocněním, jako je vysoký krevní tlak a další kardiovaskulární problémy, poruchy rytmu srdce, nemoci ledvin, poruchy paměti, soustředění, ale i poruchy metabolismu, s čímž je spojena například cukrovka.

Sponzorováno

Souvislost chrápání se zdravotními problémy

Chrápání a kardiovaskulární onemocnění

Při nedostatečném okysličování organismu, které vzniká při chrápání, je porušeno zásobování cév kyslíkem. Organismus člověka má dobré kompenzační schopnosti, ale postupem času ani ty nestačí. Cévy následkem nedostatku kyslíku trpí, což se klinicky projevuje vysokými hodnotami arteriálního tlaku. Vysoký krevní tlak má vliv na celý kardiovaskulární systém, nese s sebou celou škálu onemocnění kardiologického charakteru. Statistiky udávají, že více než jedna třetina pacientů se spánkovými poruchami dýchání má vysoký krevní tlak, ne jednou již v poměrně mladém věku, u lidí ve věku 35 až 38 let. A naopak – pacienti léčení pro hypertenzi mají ve více než jedné třetině sledovaných pacientů spánkové poruchy dýchání. Ischemická choroba srdeční, infarkty myokardu a náhlé cévní mozkové příhody a poruchy rytmu srdce jsou taktéž důsledkem nedostatečného nasycení krve kyslíkem.

Chrápání a cukrovka

Diabetes je onemocnění spojené s metabolickými procesy v organismu člověka. Léčba přetlakovou terapií stabilizuje základní onemocnění a jeho komplikace.

Chrápání a neurologické problémy

Mozkové tkáň je velmi citlivé na nedostatek kyslíku. Projevy jsou různorodé – bolesti hlavy, nevolnost, podrážděnost, změny nálady, zapomnětlivost, únava, mikrospánek, poruchy paměti a soustředění se.

Dá se problém chrápání řešit?

Ano, dá. Důležitým krokem je absolvovat odborné vyšetření, které odhalí zdravotní postižení. Poruchy spánku, ke kterým patří i chrápání, se komplexně vyšetřují ve spánkové laboratoři, kde lékař specialista na základě odborného vyšetření doporučí další postup.

ZAJÍMAVOST: Robotický polární medvěd utišuje chrápání

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Bez komentáře u článku “Chrápání není jen akustický problém!”

    1. […] Chrápání jsou zvukové vibrace, které vznikají chvěním měkkého patra. Apnoe je zástava dýchání na více než 10 sekund. Při apnoe dochází k zapadání jazyka. Horní dýchací cesty se uzavřou, člověk nedostává do svého organismu žádný vzduch, a tedy ani kyslík. Důsledkem je nedostatečné okysličení krve během noci. Z toho vznikají problémy s únavou: ospalost, nesoustředěnost, poruchy koncentrace, pozornosti, poruchy paměti, bolesti hlavy, problémy s libidem, mikrospánku za volantem a jiné. Nadměrná únava však brání těmto lidem vést plnohodnotný život. Po zdravotní stránce při nočním sledování se zjišťují hlavně problémy se kardiovaskulárním systémem, zejména s vysokým krevním tlakem a poruchy srdečního rytmu. […]

    2. […] Chrápání je zvuk měkkých tkání v ústech a hrdle, které se rozvibrují při dýchání. Pomoci mohou nosní spreje či pásky, ale zejména zhubnutí. Pokud jste se však při chrápání probudili lapajíc po dechu, zpocení, nebo jste ospalí během dne, vyhledejte lékaře. Může jít o apnoe – spánkový syndrom, který zvyšuje riziko vzniku cukrovky a mrtvice. Pokud jste fit a nemáte apnoe, můžete podstoupit zákrok na vyformování dýchacích cest. Chrápání by mělo zmizet. […]

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva