Sponzorováno

MRKH syndrom – život bez pochvy 4.78/5 (18)

MRKH syndrom - život bez pochvyDevatenáctiletá Jacqui Becková se narodila se vzácným syndromem. Chybí jí pochva, proto nikdy nebude mít děti a sex si užije až po dlouhodobé léčbě.

Jacqui se nijak neliší od jiných dívek. Mladá žena má navenek normální intimní partie a o sex se nepokoušela. Proto o svém problému nevěděla. „Když jsem měla čtrnáct, moje přítelkyně začali mluvit o menstruaci. Používali tampony, stěžovaly si na křeče a povídaly se o tom. Byla jsem vysoká a hubená, tak jsem si myslela, že se vyvíjím trošku opožděně,“ svěřila se Jacqui dailymail.co.uk. V sedmnácti se svěřila lékaři, že menstruaci ještě nedostala. Běžné vyšetření nic nezjistilo. Pomohla až návštěva u gynekologa. „Vysvětlil mi, že nemám dělohu nebo vagínu. Namísto ní mám jen jakousi jamku,“ vysvětlila Jacqui.

Léčba dilatátorem

„Když jsem to řekla mámě, začala o diagnóze zjišťovat co nejvíce. Zaměřili jsme se na světlé stránky tohoto syndromu – žádná menstruace či < href="https://www.rehabilitace.info/tehotenstvi-materska/jak-si-ulevit-pri-porodnich-bolestech-a-co-se-deje-tam-dole-po-porodu/">porodní bolesti,“ řekla Jacqui. Studentka začala s dilatační léčbou na roztažení pochvy. „Strávila jsem dny tím, že jsem se učila používat dilatátor. Když mi to poprvé sestřička ukázala, téměř jsem zemřela hanbou. Ale už jsem si zvykla. Je to forma léčby jako každá jiná,“ vysvětlila Jacqui způsob léčby vzácného syndromu. Léčba funguje a Jacqui zřejmě nebude potřebovat operaci, aby mohla mít pohlavní styk. Problémem zůstává nemožnost vynosit dítě. „Nejsem ve věku, kdy bych přemýšlela o dětech. Beru to jako požehnání, protože na rozdíl od žen, které po dětech touží, ale nemohou je mít, mám čas si na tuto myšlenku zvyknout,“ dodala Jacqui.

Sponzorováno

Svůj stav nejdříve popsala jen nejbližším přátelům, ale uvědomila si, že se nemá za co stydět. Se svou diagnózou se svěřila i na sociální síti. Sama Jacqui byla překvapená pozitivními ohlasy. Přátelé ji podporují, tvrdí, že je statečná a krásná. A to pomáhá stejně, jako léčba.

Co je MRKH syndrom?

MRKH (Mayer Rokitansky Küster Hauser) je vrozená abnormalita, která se vyznačuje nedostatečně vyvinutými nebo chybějícími ženskými pohlavními orgány. V některých případech vaječníky fungují správně, což znamená normální známky puberty. Navenek genitálie vypadají normálně, což je příčinou pozdní diagnózy, často až v dospělosti. Obvykle se na MRKH přijde, pokud se žena pokusí mít sex, nebo nedostane menstruaci. Mnohé ženy jsou schopné si vytvořit vaginální kanál diletácií, která natáhne svaly ve vagině. Pokud je však tato léčba neúspěšná, řešením může být i chirurgický zákrok. Po úspěšné léčbě ženy s MRKH mohou mít sex, ale těhotenství není možné.

Čtěte také: Vulvodynie – nevysvětlitelná bolest ženského genitálu

Sponzorováno

Zdroj obrázku: dailymail.co.uk

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva