Jak uměle zvýšit tělesnou teplotu? 4.77/5 (13)

Sponzorováno

Jak uměle zvýšit tělesnou teplotu?Průvan v oknech, nedostatečné vytápění domu a práce venku mohou přispívat k bolestem těla, studeným konečkům prstů a dokonce ke snížení tělesné teploty. Lidé si sami regulují tělesnou teplotu pomocí hypotalamu, což je část mozku, která porovnává vaši aktuální vnitřní teplotu s „normální“ teplotou vašeho těla – obvykle mezi 36,1 °C a 37,2 °C. Když vaše teplota začne klesat pod to, co je pro vás normální, vaše tělo dostane signál k tvorbě tepla.

Pokud netrpíte hypotermií, teplota vašeho jádra těla je obvykle docela stabilní. Ale teplota vaší pokožky – to, jak to cítíte na rukou, nohou, nohou, pažích a na čele – může začít klesat, protože studený vzduch „krade“ teplo z vašeho těla.

Je možné, že vaše tělo prochladne tak, že bude ovlivněna teplota vašeho jádra těla. To může poškodit vaše tělo a je považováno za lékařskou pohotovost – může to být smrtelný problém. Přečtěte si v tomto článku o některých způsobech, jak pomoci zvýšit tělesnou teplotu.

Jaké fyzické aktivity můžete dělat pro zvýšení tělesné teploty?

Fyzické aktivity mohou zvýšit průtok krve a pomoci vašemu tělu cítit ohřát se. Ale ne všechny fyzické aktivity skutečně zvýší teplotu vašeho jádra. Zde je několik aktivit, které můžete pro zvýšení teploty těla vyzkoušet.

Skákání panáka

I když rozproudění krve pomáhá zvýšit tělesnou teplotu, intenzivní nebo dlouhodobé kardio cvičení (jako je běh) může ve skutečnosti vést ke krátkodobému snížení teploty pokožky, když se potíte.

Skákání panáka vás zahřeje

Skákání panáka vás zahřeje

 

Několik rychlých poskoků panáka (za předpokladu, že tam, kde jste, není led), může fungovat lépe, abyste zrychlili srdeční frekvenci a zvýšili oběh, což zase zvyšuje tělesnou teplotu.

Chůze

Pokud potřebujete pracovat venku nebo se jen potřebujete nadýchat čerstvého vzduchu, klíčové je zůstat v pohybu.

Nepřetěžujte se, zvláště ne bez předchozího zahřátí svalů – jen se snažte udržet krev pěkně rozprouděnou v těle. Svižná chůze může pomoci zabránit poklesu tělesné teploty. Ale neběhejte. Spíše jen jděte.

Dejte si ruce do podpaží

Vaše prsty na rukou a nohou mohou být první části vašeho těla, které začnou být necitlivé z chladu. Ale vaše tělo má vestavěné topné centrum – vaše podpaží.

Když si dáte ruce pod podpaží, tělesné teplo vám zahřeje vaše prsty.

Oblečení

„Zabalení“ se do oblečení je rychlý způsob, jak zvýšit tělesnou teplotu. Nošení několika vrstev látky může zachytit vaše tělesné teplo blíže k vašemu tělu a pomůže vám cítit se tepleji.

Použijte čepici nebo rukavice, pokud je máte k dispozici. Vaše hlava je jedna z částí vašeho těla, která se nemůže třást, což znamená, že nošení čepice je jediný způsob, jak tuto část těla zahřát.

Pokud můžete mít ruce, nohy a hlavu zakryté něčím teplým, můžete lépe zachovat teplotu svého těla.

Co můžete jíst, abyste se zahřáli a zvýšili tělesnou teplotu?

Existují také některá jídla a nápoje, které můžete konzumovat, abyste se pěkně zahřáli.

Horký čaj nebo káva

Teplý, uklidňující nápoj dokáže rychle zahřát vaše tělo. Pára z horkého čaje nebo kávy může také přidat teplo do vašeho obličeje a držení teplého hrnku pomáhá zahřát i vaše ruce.

Polévka

Konzumace polévky může mít podobný účinek jako čaj nebo káva a zahřeje vaše tělo, když ji jíte.

Pečená zelenina

Konzumace potravin bohatých na vlákninu, která se déle tráví, vám může pomoci cítit se tepleji. Pečené batáty, máslová dýně nebo květák vás při pečení krátkodobě zahřejí a také vás udrží syté a zahřáté při trávení.

Bílkoviny a tuky

Protein se tráví déle než sacharidy a vaše tělo potřebuje vrstvu tělesného tuku, která se nejlépe získává z tuků a bílkovin. Konzumace ořechů, avokáda, semínek, oliv, lososa nebo natvrdo vařených vajec vás sice nezahřeje okamžitě, ale jejich pravidelné zařazování do jídelníčku je dobré pro vaše celkové zdraví.

Železo

Jíst potraviny, které obsahují železo, může snížit vaši šanci na anémii. Anémie vede k častějšímu pocitu chladu, takže zvýšení příjmu železa prostřednictvím potravinových zdrojů je fajn jako prevence proti pocitu chladu. Korýši, červené maso, fazole a brokolice mají vysoký obsah železa.

Potraviny bohaté na kalorie

Trávení času v chladnějších teplotách uvnitř i venku může způsobit, že vaše tělo bude potřebovat více kalorií. I když by to nemělo být omluvou, proč si je dopřávat v zimních měsících, konzumace výživných a kaloricky bohatých potravin vám může pomoci zůstat v chladnějších měsících trochu v teple.

Existují duševní aktivity, které mi mohou pomoci udržet se v teple?

Možná se nebudete moci fyzicky dostat na pláž. Existuje však důvod se domnívat, že i pouhá vizualizace teplejšího klimatu může stačit k tomu, abyste se zahřáli.

Meditace

Předběžný výzkum ukazuje, že i lidé nezkušení v meditaci mohou zvýšit svou vnitřní teplotu pomocí meditačních a vizualizačních technik.

Tyto techniky, nazývané praktiky „g-tummo“, byly poprvé zjištěny jako účinné u tibetských mnichů. Díky vizualizaci teplejšího místa byli účastníci schopni udržet zvýšení tělesné teploty.

Silný dech

Tentýž výzkum ukázal, že to, co je známé jako dýchání „vázy“, přispívá ke zvýšení tělesné teploty. Provedení nadechnutí, jeho zadržením na několik sekund a následným stažením pánevních a břišních svalů získá vaše spodní tělo tvar „vázy“.

Sponzorováno

Tato dýchací technika může vyžadovat určitou praxi. Ale provádění tohoto „vázového dýchání“ ve spolupráci s meditovanou vizualizací může maximalizovat potenciál obou zvýšit tělesnou teplotu pouze pomocí vaší mysli a dechu.

Jaké jsou další tipy na zvýšení tělesné teploty?

Buďte blízko někoho jiného

Pokud je to bezpečné (a pohodlné), sdílejte tělesné teplo s někým jiným. Teplý dech a teplo jiné lidské bytosti v dosahu paže mohou pomoci udržet vnitřní tělesnou teplotu, aby neklesla příliš nízko.

Dejte si teplou koupel

Rychlý způsob, jak zvýšit vnitřní teplotu, je koupel. Jako bonus navíc může zlepšit váš krevní tlak a pomoci vám spát, pokud se před spaním vykoupete v příjemně teplé vodě.

Převlékněte se do teplého oblečení

Pokud přicházíte z venku, vaše oblečení může být vlhké nebo mokré od zimního počasí. Jednoduchým trikem je spustit sušičku s novou sadou oblečení na 5 minut a převléknout se z vnějšího oblečení do suchého, útulného, čistého oblečení.

Zvažte tepelnou terapii

Také známá jako termoterapie, tato metoda využívá hlavně teplo jako léčbu k úlevě od bolesti nebo prostě pro zdraví a pohodu. Bylo prokázáno, že je účinným prostředkem pro řešení mnoha nemocí a je skvělým způsobem, jak zmírnit bolest a zánět, svalové křeče a snížit ztuhlost kloubů.

Termoterapie využívá pomůcky, jako jsou horké utěrky, termofory, nahřívací podložky, ultrazvuk a mnoho dalších. Jejich používání vám pomůže zvýšit průtok krve (a zároveň tak přenášet základní bílkoviny a kyslík), což pak také zvyšuje vaši tělesnou teplotu.

Elektrická přikrývka (dečka)

Další možností je využít dnešních technologických inovací pro zahřátí a zvýšení teploty těla. S elektrickou přikrývkou si můžete pomoci regulovat tělesnou teplotu dle libosti. To je zvláště výhodné, když se chystáte odpočívat, protože my lidé obecně zažíváme největší pokles vnitřního tepla ve chvíli, kdy usneme, což nás činí náchylnějšími k virům. Teplo se nyní stalo nástrojem, který můžete jednoduše zapnout, když potřebujete nebo chcete teplé pohodlíčko.

Proč vaše tělesná teplota klesá?

Průměrná tělesná teplota je cca 37 °C. Měli byste však vědět, že „normální tělesná teplota“ se mírně liší od člověka k člověku.

Není to konkrétní číslo, ale spíše rozsah toho, co je považováno za zdravé. Jakákoli teplota od 36,1 °C do 37,2 °C může být považována za normální.

A chladné prostředí není jediným důvodem, proč se teplota vašeho jádra může snížit, bez ohledu na vaši normální tělesnou teplotu. Zde jsou některé možné příčiny poklesu tělesné teploty.

Nemoc

Zdravotní stav může způsobit, že pocítíte změnu vnitřní teploty. Bakteriální nebo virová infekce může způsobit kolísání tělesné teploty, protože vaše tělo bojuje proti bakteriím. Pokud je vám neustále zima, může být příčinou anémie nebo hypotyreóza.

Pití alkoholu

Pití alkoholu může způsobit, že se budete cítit tepleji, ale nezvýší tělesnou teplotu. Pití alkoholu způsobí, že si méně uvědomujete skutečnou teplotu vašeho prostředí a může ve skutečnosti ovlivnit schopnost vašeho těla termoregulovat.

Stárnutí

Jak stárneme, teplota našeho těla se někdy snižuje jako přirozená součást procesu stárnutí. U dospělých ve věku nad 65 let normální tělesná teplota obvykle klesne pod 37 °C.

Jak můžete předejít snížení tělesné teploty?

Zde je několik kroků, kterými můžete předejít snížení tělesné teploty:

 • Oblečte se ve vrstvách. Nemá smysl mít jednu velkou a tlustou vrstvu. Spíše více tenčích vrstev vás zahřeje lépe.
 • Když odpočíváte doma, používejte nahřívací podložky nebo elektrickou deku a když jste venku, používejte ohřívače rukou.
 • Noste doma teplé ponožky a pantofle.
 • Uzavřete místnosti, které nepoužíváte, zavřete větrací otvory a zatáhněte závěsy nebo žaluzie, abyste maximalizovali teplo ve svém obytném prostoru.
 • Pijte teplé nápoje, jako je horký čaj.
 • Zkuste použít zábrany proti průvanu pro dveře, po kterými je průvan.
 • Když cestujete autem, vezměte si s sebou deku na klín.

Kdy už s nízkou teplotou navštívit svého lékaře?

Pokud teplota vašeho jádra klesne pod 35 °C, pociťujete hypotermii. Hypotermie je velký problém a vyžaduje pozornost lékaře. Může být způsobeno vystavením chladu, ale může být také spuštěna nebo může být pravděpodobnější kvůli vašemu věku a určitým zdravotním podmínkám.

Mezi další příznaky, které vyžadují lékařskou péči, patří:

 • kůže, která vypadá tvrdě nebo je vosková
 • kůže, která je po vystavení extrémním teplotám zabarvená do modra, běla, šeda nebo červena
 • končetiny, na kterých se tvoří puchýře, když se je snažíte příliš rychle zahřát
 • horečka po vystavení chladu
 • nemotornost nebo svalová ztuhlost po vystavení chladu
 • nevysvětlitelné příznaky po pobytu venku v mrazu
 • zmatenost nebo dezorientace

A pár slov na závěr

I když cítíte zimnici, vaše tělesná teplota je pravděpodobně v normálním rozmezí.

Pokud nemáte jinou možnost, než se vystavovat nižším teplotám, začněte ideálně dělat fyzickou aktivitou, podpořte teplo jídelníčkem a duševními cvičeními, abyste se cítili tepleji.

Sponzorováno

A upozornění na závěr: Záměrné zvyšování tělesné teploty, jako je používání horkých koupelí, tepelných balení nebo jiných metod, není bezpečné a může způsobit vážné zdravotní problémy, včetně dehydratace, úpalu nebo poškození orgánů. Takže to nepřehánějte!

A dále si ještě u nás přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva