Sponzorováno

Babské rady na kašel – volně prodejné léky proti kašli nahradíte domácími recepty 4.6/5 (15)

Volně prodejné léky proti kašli nahradíte domácími receptyPokud neobtěžuje vás nebo vaše okolí, netlumte kašel za každou cenu. Pomůže vám odvar z cibule, zábal z vepřového sádla nebo i teplé pivo. Slabší kašel při nachlazení většinou ustoupí sám, někdy i bez léčby. Kašel pomáhá i odstranit z dýchacích cest škodlivé látky, a když si svou práci udělá, utichne.

„Kašel je mimořádně užitečný reflex. Pomáhá vypudit z dýchacích cest všechno cizí – vdechnuté těleso, různé částice nebo nadbytečný hlen, který se tvoří při zánětu,“ vysvětluje pneumolog MUDr. Martin Brezina, CSc. Tlumit ho doporučuje tehdy, když vás vysiluje, nedá vám spát nebo obtěžuje ostatní. „Vy si na kašel dokážete zvyknout tak, že ho už ani nevnímáte, což však nemusí platit pro vaše okolí,“ radí.

Babské rady

Než navštívíte odborníka, MUDr. Brezina doporučuje sáhnout po „babských receptech“. Ale ne ty z minulosti, kdy se dětem při laryngitidě dával vymíchaný žloutek s cukrem. Nevyplatí se přece vyměnit kašel za salmonelózu!

Horké mléko s medem

Máte suchý a dráždivý kašel a tvorba hlenu někde vázne? „Pokud snášíte mléko, vyzkoušejte recept osvědčený desetiletími – do horkého mléka přidejte po lžičce másla a medu a hned pijte po doušcích.“

Mast na hrudník

Tvorbu hlenu v průduškách podpoří i mast natřená na hrudníku. „Stačí vepřová, psí či jezevčí stojí jen kopu peněz. Mast překryjte mikrotenovým sáčkem a tenkou bavlněnou látkou,“ radí odborník.

Teplé pivo či cibulový čaj

Někomu může pomoci, když vysrkne teplé pivo. Můžete zkusit i cibulový čaj, hodí se na všechny typy kašle z nachlazení – na suchý i na vlhký. „Nechte sevřít půl litru vody, z větší cibule s dostatečným množstvím slupek odřízněte kořínek, rozkrojte ji na čtvrtiny a vhoďte ji do vody. Nevařte, nechte vyluhovat patnáct až dvacet minut. Můžete dochutit medem a citrónem,“ přidává recept pneumolog.

Bylinkové čaje

Pokud nejste alergici, zkuste čaje z mateřídoušky, lípy a dobromysli. Můžete sáhnout i po volně prodejných přípravcích – antitusika. „Při výběru takových, které zmírňují kašel a podporují hlenotvorbu, vám poradí lékárník, o lécích, které kašel tlumí a tiší, musí jednoznačně rozhodnout lékař,“ upozorňuje pneumolog.

Pokud má kašel na svědomí nachlazení a stékání hlenu do krku, většinou si vystačíte s nosními kapkami, které snižují produkci hlenu v nose. Když ustoupí rýma, ztratí se i kašel. Při alergické rýmě vám mohou pomoci „bariérové“ spreje.

Sponzorováno

Kdy zajít s kašlem k lékaři?

Kdy je třeba navštívit lékaře? Pneumolog zdůrazňuje zdravý rozum a zlatou střední cestu. „Ve Velké Británii zdravotníci kašel dětí bagatelizují. Říkají: Děti prostě kašlou, smiřte se s tím. U nás dítě třikrát zakašle a už se s ním běží k lékaři. Každý kašel dítěte, které má méně než třicet šest měsíců, by měl posoudit lékař. Rovněž jakýkoliv kašel větších dětí a dospělých, který trvá déle než týden, zhoršuje se nebo ho provází změna dýchání či bolest, vyžaduje návštěvu v ambulanci. Odborníka vyhledejte i při kašli, který končí nucením na zvracení, zvracením, či při štěkavých zvucích.“ Pokud vy nebo váš potomek začnete kašlat, zkuste se nejprve zamyslet, co je příčinou.

Připravte se!

Doktor Brezina se v ordinaci často setkává s pacienty, kteří neumí odpovědět na základní otázky: Kdy kašel vznikl? Máte suchý kašel, dusí vás a nutí kašlat znovu a znovu, nebo „chrchlete“ vlhko, tedy produkujete hleny? Zachvátí vás přes den nebo v noci? Je něco, co ho vyprovokuje – rýma, posečená louka? Propukne během dne nebo až když si lehnete do postele? Trápí vás v noci? Doprovází ho pískání nebo jiné zvuky? Nepovšimnut odborníkem by neměl zůstat kašel, který nepřechází, neutišuje se nebo ho provázejí jiné projevy či horečka.

Varovným příznakem je kašel s příměsí čerstvé krve nebo vykašlávání krvavých hlenů.

Může za tím být banální příčina jako prasklá céva v dutinách nosu, ale i krev z cévy v plicích při tuberkulóze či při rakovině. Kašel doprovázený horečkou bývá příznakem zánětu plic. Pokud se ke kašli přidruží i chrapot, může jít o zánět hrtanu nebo hlasivek.

Narušení psychiky?

Nepodceňujte produktivní kašel, zvláště pokud ho doprovází dušnost. V některých případech může být příznakem onemocnění srdce. Užíváte léky na snížení tlaku na principu inhibitorů ACE? I ty vás mohou rozkašlat. Nejen u dětí má kašel často na svědomí reflex. „Někdy za to může i nezkušenost maminky, která si myslí, že při každém zaplakání je dítě hladové. Samozřejmě, že když mu nabídne prs nebo láhev s mlékem, bude pít. V tom případě se však překročí kapacita žaludku, část potravy se vrátí do jícnu, kyselý obsah ho podráždí a vyvolá kašel,“ upozorňuje odborník.

Dospělé obvykle trápí kromě kašle i pálení za hrudní kostí. Poraďte se s lékařem o antacidech a jezte alespoň čtyři hodiny před tím, než si jdete lehnout. „Tichý, hrdelní kašel může být projevem psychických problémů. Objevuje se, i když jste frustrovaní a nevíte čelit problémům,“ varuje doktor Martin Brezina.

A jak s kašlem bojujete vy? Budeme rádi za komentáře.

VIDEO: Jak na kašel, chřipku či nachlazení?

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva