Co možná nevíte o zubech – zuby – zajímavosti a názvosloví 4.82/5 (22)

Sponzorováno

Co možná nevíte o zubech - zuby - zajímavosti a názvoslovíCo je to halitóza? Co je eroze skloviny? Toto a další věci týkající se zubů se dozvíte z tohoto článku, ve kterém vám vysvětlíme veškeré názvosloví, které se používá u zubů a dentálních problémů vůbec.

Nejdřív ale TOP 12 zajímavostí o zubech i zubařích

Nabízíme vám 12 zajímavých faktů o zubech a dentistech.

1. V 19. století nesměli v Anglii lidé s umělým chrupem jíst u společného stolu s těmi, kteří měli svůj chrup. Nařízení bránilo vyděšení z toho, když vypadne protéza z úst do jídla.

2. Stomatologická vrtačka vyprodukuje za jednu minutu 200 000 – 400 000 otáček, což je až 20-krát více, než je výkon Formule 1.

3. Káva, víno a cigarety způsobují skvrny na zubech.

4. V Číně byl v roce 1498 vyroben první zubní kartáček se štětinami – použili chlupy z prasat, koní a jezevců. První oficiální komerční kartáček byl vyroben v roce 1938.

5. Více než polovina lidí vůbec netuší, že bolest čelisti v kombinaci s bolestí v hrudi, je zejména u žen signálem pro srdeční záchvat.

6. Mléčné zuby se začnou tvořit, když je dítě v děloze, ale vyjdou, když je dítě staré od 6 do 12 měsíců.

7. Stejně jako otisky prstů, každý člověk má i jedinečnou sadu zubů. Dokonce i jednovaječná dvojčata mají různé sady.

8. Děti se denně usmívají až 400-krát, dospělí zoufalých 15-krát.

9. Průměrná žena se usmívá asi 62-krát za den! Muž pouze 8.

10. Přesto, že zubní sklovina je nejtvrdší látkou lidského těla, není nejlepší nápad otevírat láhve zuby.

11. Ústa vyprodukují během života více než 25 000 litrů slin.

12. Ve středověkém Německu byl jediný lék na bolest zubů políbení osla.

Názvosloví u zubů

Broušení zubů

Ztráta tvrdých zubních tkání (sklovina, dentin) v důsledku působení patologických vlivů, jako např. nesprávné čištění zubů, prašné prostředí, používání zubů jako nástrojů, špatný skus.

Cement

Tvrdá zubní tkáň podobná kosti, které pokrývá zub v rozsahu kořene.

Eroze skloviny

Ztráta skloviny vlivem kyselin bez přítomnosti zubního plaku (nevhodné složení slin, práce v prostředí s kyselinou, pití kyselých nápojů, žvýkání citrusových plodů apod.).

Sponzorováno

Fluor

Prvek, který se v přírodě vyskytuje ve formě fluoridů. Má velký význam při prevenci zubního kazu. Fluoridy získané z potravy (vody, mořských ryb) se ukládají v kostech a zubech. Fluoridy obsažené v zubních pastách a ústních vodách působí na zubní sklovinu přímo a zvyšují její odolnost proti účinkům kyselin.

Halitóza

Zápach z úst. Může ho zapříčiňovat např. nedostatečná ústní hygiena, onemocnění dásní, konzumace určitých druhů potravin (cibule, česnek), kouření, konzumace alkoholu, sucho v ústech nebo dlouhodobé onemocnění, jako např. rakovina, cukrovka, onemocnění jater a ledvin.

Chobot

Patologicky prohloubený zubní žlábek. Ten je za fyziologických podmínek asi 1-2mm. Pokud máte zánět dásní delší dobu, zánět se rozšiřuje na kost, které ubývá. Zánět ničí i závěsný aparát a zubní žlábek se prohlubuje. Vzniká chobot, který po svých důsledcích vede k úplné ztrátě závěsného aparátu a tím i ke ztrátě zubu.

Kořen

Část zubu, která zasahuje do čelisťových kostí. Různé typy zubů mají různé tvary kořenů. Např. řezáky mají kořen, stoličky dva nebo tři kořeny, v závislosti na umístění v ústech. Na konci každého kořene je malý otvor, který umožňuje vstup cév a nervů do zubu.

Zubní kaz

Vzniká porušením zubní skloviny účinkem kyselin uvolňovaných bakteriemi při metabolizaci cukrů.

Zubní kámen

Tvrdá nažloutlá nebo nahnědlá vrstva, která se ukládá na povrchu zubu. Zubní kámen tvoří zmineralizovaný plak a může jej odstranit výhradně zubní lékař nebo zubní hygienik.

Paradentóza

Paradentóza je závažná forma onemocnění dásní, která potřebuje odbornou léčbu a může se skončit až ztrátou zubu.

Zubní plak

Přilnavý, téměř bezbarvý až žlutý povlak na povrchu zubů. Tvoří ho vrstva bakterií. Tzv. vyzrálý plak obsahuje i anaerobní bakterie, které vylučují toxiny. Je hlavním důvodem vzniku zánětu dásní a zápachu z úst. Musí se pravidelně mechanicky odstraňovat správnou ústní hygienou.

Sklovina

Tvrdá vnější vrstva, která pokrývá korunku. Je to nejtvrdší látka v lidském těle. Na druhé straně je velmi náchylná k prasknutí a odštěpení. Tělo není schopno opravit poškozenou sklovinu, jako např. zlomenou kost. Sklovina je hladká, na jejím povrchu se však mohou zachytávat skvrny od kávy, tabáku apod.

Korunka

Viditelná část zubu pokrytá sklovinou.

Sponzorováno

TIP: Jsou lepší zubní implantáty nebo zubní náhrada?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

    1 komentář u článku “Co možná nevíte o zubech – zuby – zajímavosti a názvosloví”

    1. Terka napsal:

      Super článek!) snažím se pečovat o své zuby doma co nejlíp , ale stejně jednou za měsic zajdu do ordinace na čištění zubů pomocí přístrojů. Sem s tím spokojená.

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva